Dzień otwarty Elektrociepłowni w Zielonej Górze

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka

Wideo

Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Tradycją Elektrociepłowni w Zielonej Górze było organizowanie dni otwartych dla mieszkańców, by mogli poznać zakład i zobaczyć, jak wygląda produkcja energii elektrycznej i cieplnej. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła jednak te plany, dlatego przedsiębiorstwo zaprosiło przedstawicieli mediów, by za ich pośrednictwem zdać mieszkańcom relację.

Elektrociepłownia w Zielonej Górze jest wpisana w krajobraz miasta. Produkuje energię elektryczną i cieplną, które następnie dostarcza mieszkańcom. Z ciepła produkowanego przy ul. Zjednoczenia korzysta 46 procent zielonogórzan.

“Dym” z komina to tylko para wodna

Ekologiczne wytwarzanie energii powoduje, że w Zielonej Górze mamy dobrej jakości powietrze. Proces produkcji jest bardzo mocno monitorowany, a standardy emisyjne zakładu są dużo wyższe niż obowiązujące indywidualnych użytkowników. “Dym” unoszący się z komina elektrociepłowni to w rzeczywistości para wodna wydobywająca się z chłodni kominowej.

132 km sieci ciepłowniczej

Energia dostarczana do naszych mieszkań i domów pochodzi ze spalania gazu ziemnego z kopalni w Brońsku pod Kościanem. Ok. 132 km sieci cieplnej jest zasilane przez pompy wymuszające przepływ wody od 1000 do 3000 ton na godzinę. To w 70 procentach nowoczesna technologia, zapewniająca możliwość dostarczania ciepła z mniejszymi stratami na przesyle.
Woda ma temperaturę 68-130 st. Celsjusza i nie jest bezpośrednio dostarczana do mieszkań. Najpierw trafia do węzłów cieplnych i dopiero stąd jest rozdzielana do indywidualnego mieszkańców. Ciekawostką jest fakt, że jeśli pracownik elektrociepłowni podniesie temperaturę wody, to mieszkańcy os. Pomorskiego odczują to dopiero za cztery godziny. Dlatego trzeba pewne rzeczy planować z wyprzedzeniem, by zaspokoić potrzeby mieszkańców. Działalność przedsiębiorstwa stanowi jedyne źródło pokrywające zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową dla miejskiego systemu ciepłowniczego Zielonej Góry.

Nowocześnie i bez węgla

W październiku 2012 r. miejsce kotłów węglowych zajęły nowoczesne kotły gazowo – olejowe. Uruchomienie nowych kotłów pozwoliło w 2013 r. zaprzestać całkowicie spalania węgla i trwale wyłączyć z użytkowania urządzenia związane z jego przetwórstwem.
Podstawowym urządzeniem wytwórczym jest blok gazowo – parowy. Elektrociepłownia w Zielonej Górze posiada również inne nowoczesne źródła ciepła.
Klient elektrociepłowni ma zapewniony komfort termiczny i nie musi się martwić o podgrzewanie wody użytkowej. Natomiast wszyscy mieszkańcy mogą się cieszyć czystym powietrzem w mieście.

Elektrociepłownia w Zielonej Górze prowadzi prace modernizacyjne sieci ciepłowniczej na terenie miasta. Prace zakończą się w 2023 r.
Elektrociepłownia w Zielonej Górze prowadzi prace modernizacyjne sieci ciepłowniczej na terenie miasta. Prace zakończą się w 2023 r. Jacek Katos

W mieście trwają prace modernizacyjne

- Na terenie naszego miasta są obecnie realizowane inwestycje służące modernizacji i rozwojowi systemu ciepłowniczemu - mówi Małgorzata Ptak - Bystrzyńska, Dyrektor Handlu i Rozwoju Elektrociepłowni w Zielonej Górze.

Trwające prace zaczęły się 2018 r. i mają się skończyć w 2023 r. Zostaną wymienione 22 km starej sieci. Dobudowanych też będzie ponad 100 węzłów cieplnych dwufunkcyjnych, co wiąże się z likwidacją 18 lokalnych kotłowni gazowych i węglowych.
Prace te ograniczą emisję pyłów do powietrza i smogu oraz emisję dwutlenku węgla, co wpłynie znacząco na poprawę jakości życia mieszkańców Zielonej Góry.

- Ostatnie dwa lata to prawdziwy przełom w mentalności i świadomości zielonogórzan - ocenia Ptak – Bystrzyńska. - Przyłączyliśmy do sieci w tym czasie rekordową ilość ponad 40 obiektów.

Modernizacja bez podwyżek opłat

Dyrektor Małgorzata Ptak - Bystrzyńska wyjaśnia, że ceny ciepła są regulowane. Co roku elektrociepłownia w Zielonej Górze przygotowuje taryfikator ciepła, który zatwierdza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Pani dyrektor zapewnia jednocześnie, że wszelkie działania rynkowe przedsiębiorstwa nie służą podnoszeniu cen ciepła. Klienci ponoszą tylko i wyłącznie koszty związane z eksploatacją i nie są obciążani opłatami inwestycyjnymi.
Podczas zwiedzania obiektów elektrociepłowni mieliśmy okazję zobaczyć urządzenia na bloku gazowo- parowym: turbinę parową, kocioł, chłodnię wentylatorową oraz salę kotłów gazowo – olejowych, które stanowią rezerwowe źródło produkcji cieplnej dla mieszkańców Zielonej Góry w razie wystąpienia awarii. Wiceprezes Zarządu Elektrociepłowni - Tomasz Woś wyraził nadzieję, że już w przyszłym roku uda się zaprosić mieszkańców miasta, by mogli bliżej zapoznać się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, które podnosi ich termiczny komfort życia.

ZOBACZ TEŻ

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie