Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości będą w Gorzowie i Zielonej Górze

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W Lubuskiem jedyny pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego znajduje się w Gorzowie. Został ustawiony na skwerze koło byłej łaźni miejskiej
W Lubuskiem jedyny pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego znajduje się w Gorzowie. Został ustawiony na skwerze koło byłej łaźni miejskiej Jarosław Miłkowski
W Gorzowie przed południem będzie złożenie kwiatów, natomiast później w Zielonej Górze będzie msza i uroczysty apel. Tak w środę 1 marca w naszym regionie będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony dwanaście lat temu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce od 2011 r. Upamiętnia on tych, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski.

- Ma być on wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny – pisał w lutym 2010 prezydent Lech Kaczyński, który był inicjatorem uchwalenia tego święta (weszło ono w życie rok później, a więc już po tragicznej śmierci głowy państwa).

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lubuskiem

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą dziś w całej Polsce, także w naszym regionie. O 9.00 na skwerze przy łaźni nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego w Gorzowie, natomiast o 9.40 to samo nastąpi pod obeliskiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, który stoi w Parku 750-lecia.

W Zielonej Górze uroczystości rozpoczną się o 12.00 od mszy świętej w konkatedrze. Po niej, o 13.15, na placu majora Adama Lazarowicza w Zielonej Górze rozpocznie się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym oraz złożenie kwiatów przy pomniku Żołnierzy Wyklętych.

72 lata temu stracono Żołnierzy Wyklętych

Dlaczego właściwie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca? Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej, tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: ppłk Łukasz Ciepliński praz jego współpracownicy: A. Lazarowicz, Mieczysław Kawalec Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Czytaj również:
Żołnierze Wyklęci – Niezłomni i Nieugięci obrońcy Polski i naszej wolności [QUIZ]

Zobacz wideo: Lekcja historii - Niezłomni i Nieugięci, Żołnierze Wyklęci

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska