Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć cudów województwa lubuskiego

Redakcja
W maju planujemy wydać mapę z cudami województwa lubuskiego.
W maju planujemy wydać mapę z cudami województwa lubuskiego.
Ruszamy z naszym plebiscytem na dziesięć cudów województwa lubuskiego. Trzydzieści nominowanych atrakcji to tylko nasze propozycje.
W maju planujemy wydać mapę z cudami województwa lubuskiego.

W maju planujemy wydać mapę z cudami województwa lubuskiego.

Nie ma tutaj przecież zamku w Żarach, muzeum łąki w Owczarach, zbioru portretów trumiennych z Międzyrzecza... Czekamy na głosy, czekamy także na nowe typy Czytelników.

Jak głosować?

  • Czytelnicy wybierają 10 najładniejszych miejsc województwa lubuskiego spośród przedstawionych przez redakcję propozycji. Można również zgłaszać własne propozycje na kuponie

  • Głosować można na kuponie wyciętym z gazety, typując 10 cudów i wysyłając na adres redakcji "Gazety Lubuskiej" z dopiskiem "10 cudów":

    Redakcja w Zielonej Górze
    65-042 Zielona Góra
    al. Niepodległości 25

    Redakcja w Gorzowie Wlkp.
    66-400 Gorzów Wlkp.
    ul. Sikorskiego 22

    Ponadto można głosować również sms-em o treści GLCUD.XX,XX (w miejsce XX wpisz numery 10 Twoich propozycji oddzielając je przecinkiem). Wiadomość należy wysłąć na numer 7168 (koszt 1,22 z VAT).

  • na głosy czekamy do 25 kwietna
  • Wyniki opublikujemy w "GL" 2/3 maja
  • Wśród głosujących rozlosujemy nagrody.

    W maju planujemy wydać mapę z cudami województwa lubuskiego.

    Oto nasze propozycje:



    sport
    1. Brody - pałac, parkowy układ urbanistyczny
    Na zlecenie hrabiego Heinricha von Brühla, saski architekt Christoph Knőffel zaprojektował miasto na bazie równoległoboku z zespołem pałacowo-parkowym. W 1758 r. pałac został z rozkazu króla Prus - Fryderyka II spalony; odbudowany przez spadkobierców Brühla, uległ dewastacji po II wojnie światowej.





    sport
    2. Bytom Odrzański - starówka
    Bytom Odrzański pojawia się już w kronice Galla Anonima. Warto zobaczyć starówkę z fontanną, która podobno stanowiła natchnienie dla autora belgijskiego Manneken pis, z Hotelem pod Złotym Lwem. Do tego kościół z krzyżami pokutnymi, port i piękne nadodrzańskie pejzaże.



    sport
    3. Dobiegniew i Strzelce Krajeńskie - Lubuskie Mazury
    Jeziora w okolicy Dobiegniewa i Strzelec Krajeńskich tworzą najdłuższy po jeziorach mazurskich szlak żeglugowy w Polsce. Szlak Małych Mazur Lubuskich - liczący łącznie tysiąc hektarów lustra wody - jest idealny dla kajakarzy i żeglarzy.



    sport
    4. Gorzów Wlkp. - katedra
    Gotycka świątynia z elementami romańskimi, zbudowana w XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Kościół trójnawowy. Od zachodu do korpusu kościoła przylega pięciokondygnacyjna masywna wieża. W jej przyziemi znajduje się główne wejście do katedry. W okresie reformacji świątynia należała do protestantów.



    sport
    5. Gościkowo-Paradyż - zespół pocysterski
    Zespół pocysterski założony w 1230 r. Obecnie jest tu Wyższe Seminarium Duchowne. Kościół poklasztorny NMP i św. Marcina skrywa wielki ołtarz z 1739 r. Znajduje się w nim obraz "Wniebowzięcie NMP" autorstwa Schefflera. W kaplicy Matki Boskiej Paradyskiej wisi cudowny obraz Madonny, cel licznych pielgrzymek.



    sport
    6. Klępsk - "zerowy" kościółek drewniany
    Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to unikatowy przykład sztuki protestanckiej z elementami renesansowymi. To świątynia, gdzie współistnieją dwie religie- ewangelizm i katolicyzm, a zwana jest perłą drewnianej architektury (wnętrze pełne obrazów i zdobień). Powstanie budowli datuje się na wiek XV.



    sport
    7. Kłopot - bociania wioska
    Na czym polega fenomen Kłopotu? Niemal na każdym domu, stodole, są gniazda, w których mieszkają dorosłe bociany wraz z młodymi. W Kłopocie znajduje się jedna z największych w Europie kolonia bociana białego - około 30 gniazd. Utworzono tu poświęcone temu ptakowi muzeum.



    sport
    8. Kostrzyn - lubuskie Pompeje
    - Forteca nie do zdobycia - powiedział o twierdzy w Kostrzynie Napoleon Bonaparte, gdy zobaczył ją z drugiego brzegu Odry. Przekonał się o tym Gustaw Adolf, który bezskutecznie oblegał miasto. Samo miasto podczas ostatniej wojny zostało jednak doszczętnie zniszczone, zyskując miano Kostrzyńskich Pompei.



    sport
    9. Kożuchów - zamek
    Zamek, wzniesiony w końcu XIV w., przez lata był m.in. rezydencją książęcą, siedzibą możnych rodów, klasztorem zakonu karmelitów. Warte uwagi są także obwarowania miejskie - mimo trudnych przejść, mury i fosa są zachowane niemal w pierwotnej długości i są unikatem w skali światowej.



    sport
    10. Łagów - jezioro i zamek
    W Łagowie zakon umieścił siedzibę komandorii, która obejmowała rozległą okolicę z 18 wioskami i miastem Sulęcinem jako schedą po kasacie Zakonu Templariuszy. Wkrótce po objęciu panowania nad okolicą, joannici przystąpili do budowy zamku, sytuując go na przesmyku między jeziorami: Trześniowskim i Łagowskim.




    sport
    11. Łęknica - Park Puecklera
    Idea utworzenia w okolicy Bad Muskau wielkoprzestrzennego parku krajobrazowego powstała około roku 1815. Hermann Ludwik Heinrich von Pueckler wymarzył sobie park symbol, który łączyć miał z sobą harmonijnie miasto, wioski, rolnictwo. Park powstał w latach 1815-1845. Znajduje się na liście UNESCO.



    Mierzecin
    12. Mierzęcin - zespół pałacowy
    W rozległym parku krajobrazowym z II połowy XIX w. neogotycki pałac z I połowy XIX w., przebudowany, o cechach pseudoobronnych. W 1715 r. majątek ziemski kupiła rodzina von Sydow. Pałac, siedzibę rodu, zbudowano w latach 1861-1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow w stylu neogotyku angielskiego.



    sport
    13. Międzyrzecki Rejon Umocniony
    Bunkry MRU są największymi i najnowocześniejszymi fortyfikacjami na terenie Polski. W latach 30. minionego wieku Niemcy wybudowali w okolicach Międzyrzecza 22 kilkukondygnacyjne bunkry, połączone labiryntem podziemnych korytarzy o łącznej długości ponad 22 km.



    sport
    14. Nowa Sól - magazyny solne
    Przez wieki sól była towarem cennym niemal jak złoto. Ponieważ ta z Bałtyku do najbardziej zasolonych nie należy, sięgnięto po surowiec z wybrzeża francuskiego, który transportowany był Odrą ze Szczecina. Magazyny powstały w XVIII w., gdy miasto pośredniczyło w handlu solą.



    Nowogrod
    15. Nowogród Bobrzański - grób Sincleara
    Jadąc dzisiejszą drogą z Zielonej Góry do Żar, po lewej stronie w lesie przed Nowogrodem Bobrzańskim, można dostrzec kamienny monument poświęcony tragedii, jaka rozegrała się tu przed 266 laty. 17 czerwca 1739 r. grupa żołnierzy rosyjskich dokonała zabójstwa dyplomaty szwedzkiego - barona Malcolma von Sinclaira.



    sport
    16. Ośno Lubuskie - obwarowania miejskie
    Ośno Lubuskie położone jest wśród wzgórz morenowych Wysoczyzny Lubuskiej nad rzeką Łęczą. Jednocześnie Ośno Lubuskie, to jedno z bogatszych w zabytki miast Ziemi Lubuskiej i jest jednym z kilku, które zachowały średniowieczne mury obronne. Wzniesione w 1477 r., w których umieszczono 12 baszt, otaczają miasto na długości 1350 m.



    sport
    17. Pszczew - dom szewca i skansen pszczelarski
    W Pszczewie można podziwiać zarówno piękne krajobrazy, jak i pamiątki przeszłości. 17 czystych jezior i Pszczewski Park Krajobrazowy to dzieła natury. W domu mieszczańskim z połowy XVIII w. - autentyczny warsztat szewski z początku XX w. Inny rarytas to prywatny skansen pszczelarski.



    sport
    18. Rokitno - Sanktuarium Matki Boskiej Rokitniańskiej
    Na początku XVIII w. cystersi rozpoczęli budowę nowego murowanego kościoła, jednak budowla ta nie została ukończona; w 1746 r. rozebrano ją i przystąpiono do wznoszenia zachowanej do dziś późnobarokowej świątyni. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Rokitniańskiej.



    sport
    19. Santok - obwarowania z XIII wieku
    Już w VIII wieku, w widłach Warty i Noteci zbudowana została osada obronna stanowiąca ośrodek gospodarczy i polityczny ziem położonych nad dolną Wartą. Otoczona była palisadą i strzegła przejścia przez rzekę na drodze z Poznania do Szczecina. W ciągu wieków o Santok toczyły się zacięte walki, wielokrotnie był niszczony i odbudowywany.



    sport
    20. Siedlisko - zespół pałacowo-zamkowy
    Dla wielu jest to jeden z najciekawszych zamków w Polsce. Pierwotnie była to zapewne budowla drewniano-ziemna. Na jej miejscu został wzniesiony w 1597 r. przez Jerzego Schönaicha nowy, murowany z cegły zamek. W skład zabytkowego zespołu wchodzą zamek, kaplica, budynek bramny, fortyfikacje, park.



    sport
    21. Sława - śląskie lub lubuskie morze
    Jezioro Sławskie - to największy akwen Pojezierza Sławskiego i Ziemi Lubuskiej. Długość linii brzegowej misy jeziora wynosi 24, 6 km, ma powierzchnię 817 ha. Na jeziorze występują wyspy o łącznej powierzchni 10,6 ha. Jezioro Sławskie wraz z Obrzycą tworzy początek malowniczego szlaku kajakowego.



    sport
    22. Słońsk - rezerwat ornitologiczny
    Park narodowy Ujście Warty to teren dawnej delty rzeki Warty w ujściu do rzeki Odry. Powierzchnia parku wynosi 7.955,86 ha, otuliny - 10.453,99 ha. Jest to jeden z najważniejszych terenów lęgowych ptaków wodnych i błotnych w Polsce: stwierdzono tu lęgi ponad 140 gatunków ptaków.



    sport
    23. Stany - najdłuższy metalowy most kolejowy w Europie
    Zdaniem jednych jest to najdłuższy żelazny most kolejowy w Europie, według innych najdłuższy most, ale tylko na rzece. Tak, czy inaczej nie tylko wielbiciele kolei uznają go za cymes. Wiadomo, że zbudowany został w 1905 r. przez sławną firmę Beuchelt z Zielonej Góry, stal sprowadzono z Rudy Śląskiej.



    Sulecin
    24. Sulęcin i okolice - śladami templariuszy
    Przeszłość pod znakiem rycerzy-krzyżowców ma wiele lubuskich miast i wsi. Templariusze dotarli na ziemie polskie w latach 30. XIII wieku i otrzymali nadania trzech władców. Wybierzmy się do podsulęcińskiego Ostrowa, miejscowości będącej prawdopodobnie centrum administracyjnym sulęcińskiej komturii.



    sport
    25. Szprotawa - dąb Chrobry
    Jak chce legenda, pod tym drzewem, a nie w pradawnej stolicy Polski, odbył się słynny Zjazd Gnieźnieński. Wprawdzie ten dąb nie jest aż tak wiekowy (wiek został określony na 750 lat), ale i tak dzierży tytuł najstarszego przedstawiciela swojego gatunku w Polsce. Obwód wysokości 1,3 m - 992 cm.



    Trzebiel
    26. Trzebiel - Przewóz - najdłuższa morena w Europie, kolorowe jeziora
    Łuk Mużakowa to szczególny twór geologiczny powstały podczas zlodowacenia środkowopolskiego. To największa na świecie morena czołowa, jedyna widoczna gołym okiem z kosmosu. Tutaj także - największe w Polsce pojezierze antropogeniczne - 110 jezior powstałych w wyniku działalności człowieka.



    Wal
    27. Wał Śląski - południe województwa
    To podobno najdłuższy zabytek Europy. Wały Śląskie to pas podwójnych i potrójnych wałów ziemnych opartych o naturalne przeszkody, ciągnących się w zachodniej części Dolnego Śląska - wzdłuż środkowego i dolnego biegu Bobru aż do Krosna Odrzańskiego na północy. W niektórych źródłach nazywany jest właśnie najdłuższym zabytkiem Europy.



    sport
    28. Zielona Góra - kolekcja późnogotyckiej rzeźby sakralnej
    Mistrz Ołtarza z Gościeszowic figuruje w każdym podręczniku historii sztuki. Jego miano wywodzi się od niewielkiej podszprotawskiej miejscowości, ale poznawanie go warto rozpocząć od zielonogórskiego Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie można podziwiać jego prace.



    sport
    29. Zielona Góra - Palmiarnia
    To bodajże najbardziej charakterystyczna lubuska budowla położona na jednym z najwyższych wzniesień Zielonej Góry. Pierwsza jej część została wybudowana w 1818 r. W 1956 r. do domku dobudowano szklany pawilon, w którym znajduje się egzotyczna roślinność, otwarto restaurację. Dziś na ukończeniu rozbudowa obiektu.



    sport
    30. Żagań - Zespół Poaugustiański
    Żagań jest jednym z najatrakcyjniejszych pod względem przeszłości polskich miast. Zespół poaugustiański słynie ze biblioteki klasztornej z XVIII-wiecznym wystrojem. W księgozbiorze znajduje się fragment Biblii z VIII w. Do tego dawny konwikt i spichlerz. Z tym zabytkiem wiąże się biografia słynnego astronoma Keplera.

    Propozycje zgłoszone przez naszych Czytelników, na które też można głosować!

    31. Zielona Góra - starówka;
    32. Sulechów - zbór kalwiński;
    33. Cigacice - winnice;
    34. Gubin - fara;
    35. Zielona Góra - ogród botaniczny;
    36. Zatonie - pałac;
    37. Sulechów - Brama Piastowska;
    38. Lubsko - ratusz;
    39. Wschowa - nekropolia;
    40. Jabłonów - barokowy dwór opata i Pieta z 1694 r.;
    41. Nowogród Bobrz. - kościół św. Bartło-mieja;
    42. Gryżyna - rezerwat przyrodniczo-krajobrazowy;
    43. Krosno Odrz. - zamek;
    44. Zabór - zespół pałacowo-parkowy;
    45. Nowa Sól - most zwodzony;
    46. Trzebiechów - dawne sanatorium, dzieło Van de Velde;
    47. Międzyrzecz - zamek i muzeum;
    48. Żary - kościół poźnogotycki;
    49. Zielona Góra - kościół Matki Boskiej Częstochowskiej;
    50. Żary - starówka;
    51. Żagań - wieża widokowa;
    52. Wilkanowo - wieża Wilkanowska;
    53. Słubice - stadion;
    54. Międzyrzecz - obrazy trumienne w muzeum;
    55. Zielona Góra - wieża głodowa;
    56. Chlastawa - kościół;
    57. Lubrza - szlak kajakowy;
    58. Zabór - dąb Napoleona;
    59. Zielona Góra - konkatedra, kościół św. Jadwigi;
    60. Sądów - dolina Pliszki;
    61. Bojadła - pałac;
    62. Gorzów Wlkp. - spichlerz;
    63. Nowiny Wielkie - Park Jurajski;
    64. Lubniewice - zamek;
    65. Gorzów Wlkp. - mury obronne;
    66. Glisno - pałac i park;
    67. Świerkocin - zoo safari;
    68. Janczewo - kościół;
    69. Zielona Góra - filharmonia;
    70. Ochla - skansen;
    71. Witnica - Park Drogowskazów;
    72. Gorzów Wlkp.- Schody Donikąd;
    73. Świerczów - jezioro;
    74. Gorzów Wlkp. - muzeum im. Jana Dekerta;
    75. Gorzów Wlkp. - kościół św. Stanisława Kostki (Biały Kościółek);
    76. Gorzów Wlkp. - willa przy ul. Grobli (grodzki dom kultury);
    77. Gorzów Wlkp. - kościół św. Krzyża;
    78. Międzyrzecz/Obrzyce - kompleks szpitalny;
    79. Żagań - wrzosowiska;
    80. Kamienna koło Głuska - elektrownia wodna;
    81. Lubięcin - okoliczne jeziora;
    82. Dąbroszyn - pałac i kościół;
    83. Nowy Młyn - wieś koło Rzepina;
    84. Jeziory Wysokie - wieś w gminie Brody;
    85. Biedrzychowice Dolne - wieś w gminie Żary;
    86. Santoczno - kościół szachulcowy;
    87. Garbicz - pałac i kościół;
    88. Lubrza - Pętla Boryszyńska;
    89. Przytok - pałac;
    90. Lubsko - kościół pw. Nawiedzenia NMP;
    91. Gryżyna - pałac;
    92. Nowogród Bobrz. - kościół św. Bartłomieja;
    93. Bogaczów - kościół św. Wawrzyńca;
    94. Śmieszkowo - kościół św. Andrzeja;
    95. Kosieczyn - drewniany kościółek z 1384 r.;
    96. Racula - kościół św. Mikołaja;
    97. Drzonów - Muzeum Wojska Polskiego;
    98. Drzonków - obiekty sportowe;
    99. Szprotawa - ratusz;
    100. Letnica - gotycki kościół;
    101. Skąpe/Sulechów - zabytkowa aleja lip i kasztanowców;
    102. Przełazy - pałac;
    103. Zielona Góra/Szprotawa - szlak kolejki szprotawskiej;
    104. Zielona Góra - ratusz;
    105. Trzebiel - Diabelski Kamień;
    106. Krosno Odrz. - zamek i kościół;
    107. Żagań - Tunel Harry;
    108.Żagań - pałac książęcy i park;
    109. Żagań - wieża ratuszowa;
    110. Żary - zamek;
    111. Żagań - trakt książęcy;
    112. Żagań - zespół poszpitalny im. św. Doroty;
    113. Żagań - kościół św. Krzyża;
    114. Żagań - kaplica Grobu Bożego;
    115. Lubsko - Wieża Pachołków Miejskich;
    116. Lubsko - zamek;
    117. Wschowa - klasztor;
    118. Niwiska w gm. Nowogród Bobrz. - kościół;
    119. Gostchorze w gm. Krosno Odrz. - średniowieczny gród;
    120. Bytom Odrz. - Schody Rybackie,
    121. Kurowo - kościół;
    122. Nowa Sól - stary rynek;
    123. Strzelce Kraj. - mury obronne;
    124. Santoczno - kościół,
    125. Bytom Odrz. - budynek poczty;
    126. Bytom Odrz. i okolice - Wzgórza Dalkowskie;
    127. Międzyrzecz - kościół św. Jana Chrzciciela;
    128. Bogaczów - kościół św. Wawrzyńca;
    129. Wiejce - pałac;
    130. Stare Kramsko - drewniana dzwonnica


    Współorganizatorem plebiscytu jest TVP 3. Kandydatury na listę 10 cudów zobaczysz od poniedziałku do piątku około godz. 16.45, 18.00, 21.45.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska