Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć miejsc, które warto odwiedzić podczas świąt

Redakcja
Renesansowy Kościół w Klęsku jest perłą drewnianej architektury.
Renesansowy Kościół w Klęsku jest perłą drewnianej architektury. fot. Paweł Janczaruk
Spacer w klimacie Bożego Narodzenia, czyli kościoły i nie tylko one

1. Studzieniec

Piękny wczesnogotycki kościółek zbudowany w drugiej połowie XIII wieku, przebudowany w XV wieku, remontowany wielokrotnie, m.in. w wieku XVI. Wówczas powstało pozorne sklepienie w prezbiterium. Zbudowany jest z tego, co średniowieczni budowniczowie mieli pod ręką - kamienia polnego i rudy darniowej. Na uwagę zasługują drzwi z ozdobnymi okuciami (XIII wiek). Wyposażenie wnętrza z XVII - XVIII wieku, w ścianach zewnętrznych XVI-wieczne płyty nagrobne. Od zachodu na osi kościoła zbudowano w 1753 roku drewnianą dzwonnicę. Na niej dzwon gotycki z XV wieku z minuskułowym napisem.

2. Ochla

Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Zbudowany w drugiej połowie XIII w., przebudowywany w XVI w. zachował pierwotny wczesnogotycki wygląd. Murowany z kamienia polnego i rudy darniowej. Od północy przylega dobudowana w XV w. zakrystia a od południa kruchta. Do elewacji zachodniej dobudowano w 1881 r. czworoboczną wieżę. Wnętrze kościoła posiada skromne wyposażenie barokowe. Wart uwagi jest także znajdujący się obok kościoła krzyż pokutny, świadectwo zbrodni popełnionej przed laty.

3. Leśniów Wielki

Kościół parafialny zbudowany został w XIV w. jako jednonawowy - pierwsza wzmianka z 1399, z prostokątnym prezbiterium i wieżą od zachodu. Prawdziwą ozdobą wnętrza jest późnogotycki tryptyk z XVI - dzieło mistrzów warsztatu Mistrza ołtarza z Gościeszowic.

4. Sulechów

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego - usytuowany w centrum miasta - jest najstarszą i najokazalszą świątynią w mieście. Obiekt ten łączy w sobie elementy poszczególnych epok, m.in. w XVI wieku w pomieszczeniach nowej wieży urządzono pierwszą w mieście bibliotekę. W XVIII wieku ołtarz główny wzbogacono o obraz "Zdjęcie Chrystusa z Krzyża" pędzla Bernarda Rode, a w 1830 roku wyciągnięto wieżę do wysokości 58 m.

5. Klępsk

Renesansowy Kościół w Klępsku zwany jest perłą drewnianej architektury. Powstanie budowli datuje się na wiek XVIII, ale powstała w miejscu starszej. Na szczególna uwagę zasługują prace malarskie, owocem których było 117 malowideł o tematyce biblijnej, które zdobią tam ściany. Owe obrazy to najbardziej cenne elementy wystroju kościoła. Sceny z Biblii malowano na przełomie XVI/XVII wieku. Występujące przy nich liczne inskrypcje to także swego rodzaju dzieła sztuki. Setki zdań, cytatów są komentarzami do malowideł.

6. Zatonie

Niestety tutaj znajdziemy już tylko ruiny pięknego kościółka wzniesionego w drugiej połowie XIII wieku, Była to budowla salowa, zamknięta trójbocznie od strony wschodniej z prostokątna zakrystią od północy. Po pożarze w XIX wieku urządzony został jako trwała ruina. Wokół resztki muru przykościelnego cmentarza.

7. Świdnica

Kościół parafialny p.w. św. Marcina został zbudowany w XIV wieku jako kamienna budowla jednonawowa z wyodrębnionym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Z wyposażenia wnętrza na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z 1735 roku z piękną rzeźbą Matki Boskiej z dzieciątkiem z końca XIV wieku. Ponadto zachowany jest zespół renesansowych nagrobków.

8. Niwiska

Malowniczy kościół p.w. św. Katarzyny zbudowany został na wzniesieniu, otoczony murem. To budowla wczesnogotycka zbudowana w połowie XIII wieku. Ściany nawy i prezbiterium pokryte są późnogotycka polichromią W ścianie prezbiterium zachowało się okno, a w wieży otwory strzelnicze. One i drzwi na wysokości drugiej kondygnacji świadczą o obronnym charakterze budowli.

9. Muzeum Ziemi Lubuskiej

Wystawa poświęcona średniowiecznej rzeźbie sakralnej. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z okresu od XIV do XVIII wieku. W pierwszej części wystawy przedstawiona jest sztuka gotyku. Wizerunki ukrzyżowanego Chrystusa, Piety oraz inne przedstawienia Marii należą do najbardziej reprezentatywnych dla sztuki gotyku. Znaczna część z ponad 50 obiektów prezentowanych na ekspozycji została poddana renowacji oraz konserwacji i tak zachowana od całkowitej destrukcji daje możliwość współczesnym zrozumienia dzieła wielu pokoleń śląskich twórców.

10. Zielona Góra

Kościół p.w. św. Jadwigi. Dlaczego warto go odwiedzić? Można przeczytać na str. 6 i 7

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska