Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzioborożec palawański wykluł się we wrocławskim zoo. To niezwykły ptak (ZDJĘCIA)

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Dzioborożec palawański to jeden z najrzadszych i - jak na razie - jeden z najmniej poznanych przez człowieka ptaków. Wrocławskie zoo może cieszyć się narodzinami pisklęcia. To czwarty maluch tego gatunku urodzony we Wrocławiu.

Wrocławski dzioborożec palawiański wykluł się najprawdopodobniej 7 maja, ale samica zamurowuje się przed narodzinami pisklaka. Mur rozbiła dopiero w lipcu. To zwyczaj dzioborożców, który ma ochronić młode przed potencjalnymi drapieżnikami.

- Kiedy samiec dzioborożca palawańskiego pomaga wiosną zamurować się samicy, wstrzymujemy oddech. To dla nas niezwykle ekscytujące wydarzenia, bo każdorazowo decydujące o przetrwaniu gatunku – podkreśla Krzysztof Kałużny, opiekun ptaków z wrocławskiego zoo.

- Rodzicami są Sofia i Awilon. Mały jest w dobrym stanie, chętnie je, ale jest dokarmiany przez matkę. Na razie nie wiemy, czy to samiec, czy samica - mówi Joanna Kij z wrocławskiego zoo.

To już kolejne narodziny dzioborożca we wrocławskim zoo. - Jak nam się udaje powtarzać sukces co roku? Przez pierwsze lata obserwowaliśmy ptaki i weryfikowaliśmy to co już wiedzieliśmy. Udało nam się opracować dietę, która im odpowiada, a do tego wysondowaliśmy jakiej zaprawy używa samiec do zamurowania, co jest niezmiernie ważne przy rozmnażaniu. Tajemnicą okazała się mieszanka odchodów i nadtrawionych owoców - opowiada Kałużny.

Dzioborożce mogą nie mieć szans na przetrwanie najbliższych 10 lat w środowisku naturalnym. Zagrożeniem dla nich są kłusownicy i degradacja środowiska naturalnego.

Jeśli sukces rozmnożenia dzioborożca uda się powtórzyć w innych ogrodach, to gatunek ma większe szanse na przetrwanie.

Anthracoceros marchei, znany jako dzioborożec palawański i nazywany w ojczyźnie Talusi, to ptak leśny dorastający do ok. 70 cm i osiągający masę ciała 700 g. Ubarwienie piór ma czarne za wyjątkiem ogona, który jest biały. Wokół oczu ma białą obwódkę, a podgardle białawe. Wyróżnia go jasnożółty dziób i „kask”.

Jest gatunkiem występującym tylko na filipińskiej wyspie Palawan i pięciu okolicznych wyspach satelitarnych - Balabac, Busuanga, Calauit, Culion i Coron.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzioborożec palawański wykluł się we wrocławskim zoo. To niezwykły ptak (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska