Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś dbamy o to, by nasze prawnuki wiedziały, czym jest las

Materiał powstał we współpracy z RDLP w Zielonej Górze
Na co wydają pieniądze Lasy Państwowe? Przede wszystkim na przyszłość. Brzmi tajemniczo: – Wszystko jest jawne. Jesteśmy chyba najbardziej transparentną instytucją w Polsce – mówi Arkadiusz Kapała, odpowiedzialny za finanse w zielonogórskiej dyrekcji. Któż by jednak śledził BIP, raporty i sprawozdania? Zapytaliśmy o kilka spraw.

Las to priorytet

Naczelnym zadaniem Lasów Państwowych (LP) jest prowadzenie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.
O co chodzi? W największym uproszczeniu o to, by nasze prawnuki cieszyły się bogactwem silnych, zdrowych lasów. Bo ostatecznych efektów pracy leśników nie są w stanie zobaczyć oni sami:

– Dziś pozyskujemy drewno z lasów sadzonych przed II wojną światową albo tuż po niej – ocenia Arkadiusz Kapała, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. – To efekt pracy kilku pokoleń.

Na tym polega największa specyfika tej pracy: sadownik owoce zbierze już z kilkuletniego drzewa, rolnik plony uzyska w kilka miesięcy. Leśnik zaś na „plon” czekać musi co najmniej ze 100 lat, albo i więcej.
Hodowla i ochrona lasu to zadanie priorytetowe, również w aspekcie finansowym:

– W swojej działalności łączymy dbałość o rolę gospodarczą lasów z, niemniej istotnymi, przyrodniczą i społeczną – tłumaczy Kapała. – Chronimy cenne siedliska, ułatwiamy dostęp do lasów, ale także prowadzimy działania edukacyjne. Pod względem kosztów można podzielić nasze zadania na obligatoryjne i fakultatywne. Jeśli zabraknie nam środków na wykonanie zadań obligatoryjnych, jak na przykład działania pielęgnacyjne i ochronne, wówczas trzeba będzie przesunąć je z budżetu na edukację.

Skąd pieniądze?

Generalną zasadą Lasów Państwowych jest samofinansowanie, co oznacza, że same muszą wypracować środki na swoją działalność zarówno administracyjną, jak i gospodarczą. Środki czerpią z prowadzenia działalności gospodarczej: podstawowej, jaką jest pozyskanie i sprzedaż drewna, czyli całych kłód, a nie np. desek, oraz uboczną, jak choćby sprzedawanie choinek. Choć te ostatnie kwoty są raczej symboliczne: – Nie żyjemy z pieniędzy podatnika. Relacja jest odwrotna – to nasza instytucja corocznie wpłaca 2% wartości sprzedaży do budżetu państwa – zapewnia Kapała.
Koszty związane z tą działalnością, podobnie jak w każdej innej, obejmują szereg obszarów.

Na co leśnicy wydają pieniądze?

Zacznijmy więc od momentu, gdy leśnicy mają zasadzić las. Wyzwaniem jest dostosowanie lasów do zmian klimatu i leśnicy nie szczędzą środków na stosowne działania w tym zakresie na każdym etapie. To element realizacji roli przyrodniczej: – Ważnym elementem planu urządzenia lasu jest operat glebowo-siedliskowy sporządzany przez wyspecjalizowane firmy. Na podstawie analizy gleby na danym terenie można przypisać do niej gatunki drzew, które będą się najlepiej czuły i rozwijały – tłumaczy Kapała. – Znajomość gleby pomaga odnowić las w zgodzie z naturą, zwiększyć bioróżnorodność gatunków na danym terenie i stworzyć silniejszy, zdrowszy las. W tym samym celu dbamy o podszyty czy realizujemy projekt leśne gospodarstwa węglowe (LGW), których zadaniem jest akumulowanie większych ilości CO2.
Jeśli więc przed kilkudziesięciu laty sadziło się przede wszystkim monokultury szybko rosnących, ekonomicznie opłacalnych sosen, dziś wiemy, że nie tędy droga. Bo przecież w lesie nie chodzi tylko o drewno, ale godne życie dla drzew i całej masy zwierząt, które potrzebują pożywienia i schronienia. Najpierw jednak trzeba pozyskać nasiona i sadzonki. Z tego względu Lasy Państwowe utrzymują łuszczarnie nasion i szkółki leśne.
Taki nowo nasadzony, a częściowo posiany las trzeba pielęgnować: przerywać zbyt gęste siewki, walczyć z chwastami, ogrodzić przed zwierzyną, dla których młodnik to wyjątkowo łakomy kąsek. Kolejne zadania dotyczą pułapek feromonowych na szkodniki, a w razie konieczności – zakupu chemicznych środków ochrony. Kiedy las podrośnie, na drzewach montuje się budki lęgowe. Na każdym etapie prowadzi się cięcia pielęgnacyjne, które mają na celu usunięcie osobników chorych i martwych oraz zapewnienie w ten sposób większej przestrzeni dla zdrowych drzewek.
Lasy mają też własne „laboratoria” w postaci Leśnych Kompleksów Promocyjnych, w które inwestują.

Dziś dbamy o to, by nasze prawnuki wiedziały, czym jest las

Udostępnianie i edukacja

Udostępnić las? Sam sobie do niego wejdę! Uhm. Ktoś najpierw musi zbudować drogę. Nie przez każde chaszcze uda się przejść, a co ważniejsze przejechać wozem strażackim do pożaru. Na ochronę przeciwpożarową, utrzymanie dróg i ich oznakowanie również przeznaczone są spore kwoty z budżetu. Takoż na budowę i utrzymanie parkingów z infrastrukturą w postaci miejsc do wypoczynku i rekreacji.
Od dziesięcioleci leśnicy wiedzą też, że aby ludzie potrafili w pełni korzystać z dóbr lasu, bezpiecznie i przy okazji go nie niszcząc, w dzisiejszych czasach trzeba krzewić odpowiednie postawy wobec środowiska. Między innymi w tym celu w lasach powstają ścieżki edukacyjne z odpowiednią infrastrukturą do zdobywania wiedzy i wypoczynku, a także ośrodki edukacji leśnej z salami edukacyjnymi, ekspozycjami i zewnętrzną infrastrukturą do zdobywania wiedzy i relaksu. Do tego szereg starannie opracowanych materiałów: broszur czy książek, portale internetowe bogate w artykuły, galerie, filmy oraz mapy i innego rodzaju działania. Może w końcu nauczymy się zabierać swoje śmieci do własnego śmietnika?
Odrębną kwestią są drogi publiczne, z których Lasy Państwowe korzystają do transportu drewna, ale też znaczne kwoty przeznaczają na ich remonty, co ułatwia życie tysiącom mieszkańców.

Leśnicy i podatki

Lasy Państwowe płacą też inne podatki niż „zwykłe” firmy. Od działalności podstawowej nie nalicza im się podatku dochodowego od osób prawnych CIT. Zastępuje go podatek leśny naliczany od powierzchni. CIT płacą za działalność dodatkową, a więc od wszystkiego, co nie jest sprzedażą drewna. Obowiązuje również podatek od nieruchomości, jak siedziby nadleśnictw, leśnictw i inne obiekty administracyjne. LP płacą również podatek VAT.

W obliczu kataklizmu

Każde nadleśnictwo ma swój plan finansowy, budżet, zatwierdzony przez dyrektora regionalnego. Teoretycznie powinno sfinansować wszystkie swoje potrzeby, a także przekazać 2% wartości sprzedaży do skarbu państwa. Jednak nie zawsze tak się dzieje: – Kiedy zdarzy się olbrzymia wichura, która spowoduje wiatrołomy oraz inne szkody, które trzeba będzie naprawić, może się zdarzyć, że środków zabraknie na realizację zadań – mówi dyrektor ekonomiczny zielonogórskiej RDLP. – Na taki wypadek wszystkie nadleśnictwa corocznie dokonują wpłat do Funduszu Leśnego, z którego pokrywane są ewentualne niedobory. Nie tylko z powodu zdarzeń losowych. Jedynym deficytowym nadleśnictwem, spośród dwudziestu nadleśnictw na naszym terenie, jest Nadleśnictwo Zielona Góra, które z racji bliskości miasta pozyskuje niewiele drewna, za to wiele terenów chroni, udostępnia i porządkuje.
No właśnie. Porządkuje. Dlaczego wszędzie tam, gdzie stopę postawi człowiek, zaraz pojawiają się tony śmieci do uprzątnięcia? W kosztach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze kwota znacząco rośnie. W minionym roku wynosiła niemal 1,5 mln zł netto, na przyszły rok prognozuje się już niemal trzy miliony! Te olbrzymie pieniądze naprawdę można by wydać lepiej. Gdyby nie trzeba było właśnie tak...

Więcej o projekcie Leśne Gospodarstwa Węglowe oraz na temat Leśnych Kompleksów Promocyjnych przeczytasz na stronach internetowych LP:
www.projekty-rozwojowe.lasy.gov.pl/projekty-rozwojowe
www.lasy.gov.pl/pl/nasze-lasy/lesne-kompleksy-promocyjne

Budżet LP w dużej mierze wynika z dziesięcioletnich planów urządzenia lasów na terenie danej regionalnej dyrekcji. W nich określone są ilości i obszary pozyskiwania drewna, wskazania zabiegów pielęgnacyjnych, nasadzeń i odnowień naturalnych, stanowiących koszty zagospodarowania lasu. Przy tworzeniu rocznych budżetów bierze się też, oczywiście, wzrosty cen i inflację, których, jak pokazuje rzeczywistość, nie sposób przewidzieć 10 lat naprzód.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze Facebook

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska