Dziś dzień bez śmiecenia - dlaczego to właśnie 11 maja?

Materiał partnera zewnętrznego
Dzień bez Śmiecenia - World non-waste Day to idea wypracowana przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”.

Dzień bez Śmiecenia - World non-waste Day to idea wypracowana przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE - organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku. W Polsce projekt realizowany jest w ramach publicznych kampanii edukacyjnych prowadzonych przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A., z którą współpracuje Celowy Związek Gmin CZG-12.

W Polsce po raz pierwszy Dzień bez Śmiecenia obchodzony był w 2007 roku, zaś 11 maja 2001r. w naszym kraju zaczął funkcjonować polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi (Dyrektywa UE 94/62). W tym samym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął także pakiet ustaw regulujących m. in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi.

Dzień bez Śmiecenia przysłuży się każdemu z nas!

Śmiecimy codziennie, nieświadomie i bardziej odpowiedzialnie - ale nie da się żyć bez wytwarzania odpadów! Wielokrotnie jako Celowy Związek Gmin CZG-12 zwracaliśmy uwagę na problem braku właściwej segregacji, a to często od prostych czynności zależy jakość surowców wtórnych i sposób ich zagospodarowania. Właściwy recykling zaczyna się bowiem u źródła, czyli w naszych domach.

Dzień bez Śmiecenia co roku odbywa się pod innym hasłem. Dotychczas były to m. in.

- Nie śmieć – segreguj!
- Stawiam na jakość. Sprawdzam!
- Kultura segregacji – wchodzisz czy wypadasz?
- Trafiłem do Recyklingu!
- #ChceMiSie
- #ZaczynamOdSiebie

Ostatnia edycja miała na celu wzbudzenie wrażliwości i wskazanie prostych zasad, dzięki którym możemy znacząco wpłynąć na ilość produkowanych odpadów w naszych domach. W zeszłym roku, jakże pełnym wielu wydarzeń i spotkań, przy okazji Pikniku Ekologicznego plakaty związane z Dniem Bez Śmiecenia były prezentowane przy ścieżce w Parku Miejskim w Sulęcinie :)


Jak świętować zostając w domu?

Ta edycja była wyjątkowa...ten rok jest wyjątkowy. Zostając w domu możesz zrobić coś dla świata. #WłączSięDoGry to hasło tegorocznej, czternastej edycji kampanii Dzień bez Śmiecenia.

Tym razem można było wziąć udział w Teleturnieju Dnia Bez Śmiecenia, a Wielki Finał odbył się w Dzień Bez Śmiecenia – 11 maja. Jak poradzili sobie wyjątkowi uczestnicy tegorocznego Teleturnieju Dnia Bez Śmiecenia? Sprawdź na Dzień Bez Śmiecenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/ i Instagramie https://www.instagram.com/dzienbezsmiecenia365/.

Bądź z nami i zostań już na cały rok!

Warto aktywnie brać udział w różnych akcjach, dzielić się wiedzą i organizować inicjatywy – nawet we własnym domu! Potrzebujesz materiałów edukacyjnych? Są dostępne do pobrania na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl w zakładce „Materiały edukacyjne”. Materiały można dowolnie wykorzystać w trakcie działań w pracy, szkole, lub w domu.

Polecamy też najświeższe wydawnictwo Celowego Związku Gmin CZG-12 w formie elektronicznej „EKO EDUKACJA, atrakcyjna jak zabawa”.
Zawarte w książeczce zagadki i łamigłówki w wersji elektronicznej pomogą lepiej zrozumieć nasz wpływ na środowisko, przybliżą działanie gospodarki odpadami i pomogą ćwiczyć umiejętność segregowania śmieci. Publikacja obfituje w szereg wyzwań dla dzieci. Są to np. zabawy w rozkodowywanie czy łączenie rysunków z pojęciami. Nie zabrakło również krzyżówek, labiryntów, zadań z zakresu segregowania odpadów, kolorowanek, ćwiczenia spostrzegawczości, a także ciekawostek i minikomiksu. Wyzwania zróżnicowano i dostosowano pod kątem potrzeb oraz możliwości poszczególnych grup wiekowych. W efekcie dzieci i młodzież mogą zweryfikować, czy wiedzą, gdzie powinny trafić poszczególne odpady, albo na czym polega recykling. Biuletyn nie jest jedynie przekazem edukacyjnym, lecz połączeniem wiedzy i rozrywki dla pozostających w domach dzieci oraz młodzieży.

Zobacz co ciekawego przygotowaliśmy w e-biutetynie CZG-12: - na stronie CZG-12: https://czg12.pl/2020/05/11/e-biuletyn-juz-do-pobrania/
- na Facebooku: https://www.facebook.com/1656872477857902/photos/a.1657069087838241/2585480581663749/?type=3&theater

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie