Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Gorzów świętuje Dzień Pamięci i Pojednania. Zobacz program

oprac. (red)
Dziś świętujemy w Gorzowie Dzień Pamięci i Pojednania
Dziś świętujemy w Gorzowie Dzień Pamięci i Pojednania Łukasz Kulczyński/urząd miasta
30 stycznia 1945 r. Niemcy uciekali z Landsberga (obecnego Gorzowa), a wchodzi do niego Rosjanie. To był pierwszy krok do polskości miasta. Dziś trudną przeszłość świętujemy razem właśnie pamięcią i pojednaniem.

Dzień Pamięci i Pojednania obchodzimy w mieście od 1995 r. Dziś więc jest 25-lecie tego wyjątkowego święta. Tak jego ideę wyjaśnia magistrat: „Każdego roku 30 stycznia to dzień, w którym istotna jest przede wszystkim pamięć o wspólnym dziedzictwie, ale także i pojednanie, uczące spojrzenia w przeszłość z refleksją, z optymizmem, pomimo trudnych doświadczeń. Landsberg i jego dzieje to dla Gorzowa jeden z fundamentów istnienia. W mieście codziennie mijamy wiele miejsc, które są dla współczesnych mieszkańców świadkami życia jego dawnych mieszkańców, są to w szczególności pozostałe po landsberskich fabrykantach wille i inne miejsca, których byli fundatorami.

Obchody Dnia Pamięci i Pojednania rozpoczynane są każdego roku od symbolicznego, wspólnego złożenia kwiatów przez byłych mieszkańców Landsberga i władze Gorzowa przy kamieniu pamiątkowym w parku Kopernika, na cmentarzu wojennym oraz przy ossarium na cmentarzu komunalnym. Następnie, w południe władze miasta, zaproszeni goście i mieszkańcy spotykają się na placu Grunwaldzkim. „Niech radość miasta będzie, / Pokój jego pierwszym dźwiękiem” - te słowa, w dwóch językach zostały zapisane przy Dzwonie Pokoju – symbolu pojednania i przyjaźni, ufundowanym przez byłych mieszkańców Landsberga. Wspólne uderzenie w dzwon jest corocznie punktem kulminacyjnym obchodów tego uroczystego Dnia”.

Wybierz, gdzie chcesz przyjść

Jaki jest plan wydarzeń na dziś?

  • O 10.00 zaplanowano złożenie kwiatów przez delegacje zaproszonych gości i władze miasta (Lapidarium, Cmentarz Wojskowy, Cmentarz Komunalny)
  • O 12.00 na placu Grunwaldzkim rozpoczną się oficjalne obchody Dnia Pamięci i Pojednania, będą wystąpienia i wspólne uderzenie w Dzwon Pokoju
  • O 16.00 warto przyjść do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie, gdzie będzie spotkanie „Gorzów/Landsberg, zachować pamięć - kształtować przyszłość, 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania”.

Na www.gorzow.pl czytamy: pierwszym z prelegentów spotkania będzie Agnieszka Dębska z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., która przedstawi rys historyczny Dnia Pamięci i Pojednania oraz przedstawi najważniejsze wydarzenia z czasu 25-letniej historii jego obchodów. Podczas spotkania zaplanowano również wykłady poświęcone osobie Maxa Bahra, wybitnego mieszkańca Landsberga. Wykład pt. „Max Bahr – landsberczanin, społecznie odpowiedzialny biznesmen, polityk. Życie w czasach wielkich zmian” wygłosi prof. Paweł Leszczyński.

Wystąpienie dr. Falko Neiningera z Brandenburskiego Głównego Archiwum Krajowego w Poczdamie (Brandenburgischen Landeshauptarchivn) również będzie poświęcone M. Bahrowi. Jego tytuł to: „Praca Maxa Bahra w dziedzinie ekonomii i polityki”. Projekt badawczy i wystawienniczy Brandenburskiego Głównego Archiwum Krajowego, będzie prezentacją projektu badawczego realizowanego w latach 2019-2020, którego punktem kulminacyjnym będzie wystawa poświęcona tej wybitnej postaci zasłużonej dla Landsberga, której otwarcie nastąpi dokładnie w 90. rocznicę śmierci Maxa Bahra – 25 września 2020 r.

Przy okazji spotkania zostanie otwarta jubileuszowa wystawa fotograficzna – 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania, która przedstawiać będzie najważniejsze momenty w historii obchodów tego szczególnego święta.

Celem spotkania będzie także prezentacja dwóch wydawnictw powstałych z okazji jubileuszu Dnia Pamięci i Pojednania. Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta przygotowuje jubileuszowy album, który przypomni najważniejsze wydarzenia obchodów i niezapomniane chwile, uwiecznione na fotografiach. Na przestrzeni 25 lat zebrano obszerny materiał zdjęciowy, który zostanie opatrzony krótkim wstępem historycznym oraz wypowiedziami osób, w szczególny sposób związanych z tym wyjątkowym Świętem. Jego wydanie zostanie sfinansowane w ramach projektu pn. „Dzień Pamięci i Pojednania – jubileusz 25 lat obchodów” dofinansowanego w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia - Polska 2014-2020.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna będzie natomiast promować wydawnictwo „Praca obywatelska w gospodarce i polityce: wspomnienia i doświadczenia z lat 1848-1926”, które zostanie wydane w ramach projektu „Max Bahr - społecznik, obywatel, przedsiębiorca. Wokół wspólnego dziedzictwa pogranicza”, realizowanego w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020.

W MCK i w filharmonii

Kolejną propozycją w ramach obchodów Dnia Pamięci i Pojednania jest koncert kameralny pt. „Tańce Nieoczywiste” zaplanowany o 19.00 w Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonii Gorzowskiej. Podczas koncertu zaproszeni goście usłyszą m. in. tanga Astora Piazzolli, tango Jalousie, Ajde Jano, Jovane Jovanko a także melodie rumuńskie i melodie tureckie.

Polecamy też o 18.00 pójść MCK przy ul. Drzymały 26 (sala widowiskowa). Robert Piotrowski i MCK zapraszają na slajdowisko „Kotwice Miasta” czyli autorską prezentację w dniu 75. rocznicy zajęcia miasta Landsberg przez Armię Czerwoną. R. Piotrowski „opowie obrazem i słowem o mieście z perspektywy dzisiejszego Gorzowa”.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
GORZÓW WIELKOPOLSKI: Jak mały Dieter z Landsberga uciekał. Historia z 30 stycznia 1945 r. [GALERIA]

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska