Dziś mija dziesiąta rocznica ugody paradyskiej

  Dziś mija dziesiąta rocznica ugody paradyskiej

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Wiesława Walkiewicz. Technik ekonomista, pracuje w Urzędzie Miasta w Międzyrzeczu. Ma 19-letniego syna. W wolnym czasie najchętniej czyta literaturę

  Wiesława Walkiewicz. Technik ekonomista, pracuje w Urzędzie Miasta w Międzyrzeczu. Ma 19-letniego syna. W wolnym czasie najchętniej czyta literaturę kryminalną i romanse. ©fot. Bartłomiej Kudowicz

  Nie byłoby województwa lubuskiego, gdyby nie porozumienie paradyskie zawarte 13 marca 1998 r.
  Wiesława Walkiewicz. Technik ekonomista, pracuje w Urzędzie Miasta w Międzyrzeczu. Ma 19-letniego syna. W wolnym czasie najchętniej czyta literaturę

  Wiesława Walkiewicz. Technik ekonomista, pracuje w Urzędzie Miasta w Międzyrzeczu. Ma 19-letniego syna. W wolnym czasie najchętniej czyta literaturę kryminalną i romanse. ©fot. Bartłomiej Kudowicz

  I gdyby nie 110 tysięcy podpisów za jego powołaniem.

  13 marca 1998 r. w kawiarni seminarium duchownego w Paradyżu spotkali się parlamentarzyści z województw gorzowskiego i zielonogórskiego. To wtedy powstała petycja do premiera Jerzego Buzka, podpisana przez 18 ówczesnych parlamentarzystów, w której czytamy m.in.: "Dla polskiej racji stanu uważamy za konieczne utworzenie wspólnego woj. lubuskiego. (...) Uzgodniliśmy, że dwa miasta - Gorzów i Zielona Góra powinny być stolicami woj. lubuskiego. Proponujemy, by siedzibą wojewody był Gorzów, a siedzibą sejmiku samorządowego - Zielona Góra".

  Choć był to piątek trzynastego, to pecha nie przyniósł. To był sukces, bo rząd Buzka opowiadał się za podziałem kraju na 12 regionów, bez Lubuskiego. Sukcesu dopełniło późniejsze zebranie 110 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o powołaniu nowego województwa.

  CZUJĘ SIĘ LUBUSZANKĄ

  Rozmowa z Wiesławą Walkiewicz, która 10 lat temu zbierała podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o powołanie woj. lubuskiego.

  - Co pani pamięta z tamtej akcji?
  - Pamiętam, że było zimno. To był chyba kwiecień, już po spotkaniu w Paradyżu 13 marca. Przed ratuszem w Międzyrzeczu ustawiliśmy stoisko z listami poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy. Wtedy byłam inspektorem w międzyrzeckim magistracie, a tego dnia przez miasto przejeżdżał akurat wyścig kolarski. Ludzi było więc sporo. Co chwilę ogłaszaliśmy przez megafony, że można u nas podpisywać się za powołaniem woj. lubuskiego.

  - Jak ludzie reagowali?
  - Entuzjastycznie. Wielu żartowało, że stolicą nowego województwa powinien być Międzyrzecz, bo jest pośrodku.

  - A podpisywali się chętnie?
  - Tak, ustawiały się wręcz kolejki. Musieliśmy ściągać posiłki z urzędu, pracować na dwie-trzy listy jednocześnie, żeby ludzie nie stali w ogonkach. Zupełnie jak w supermarkecie przy kasach. Oprócz podpisu, trzeba było podać numer dowodu osobistego. Mieszkańcy, którzy go przy sobie nie mieli, wracali do domów i po chwili wracali z rodzinami. Nie pamiętam liczby, ale tego dnia zebraliśmy setki podpisów.

  - Były jakieś nieprzyjemne incydenty?
  - Żadnego. Choć przecież mogło być różnie. Była to akcja czysto obywatelska, lecz dzięki atmosferze wyścigu kolarskiego, bardziej przypominała wielki piknik.

  - Ale pani robiła to z obowiązku służbowego, w ramach pracy...
  - Niby tak, ale nie tylko. To była wyjątkowa akcja. Nikt nie traktował tego jak obowiązku, nikt nikogo do niczego nie zmuszał. Każdy osobiście, z przekonaniem angażował się w tę akcję. Ja robiłam to z pasją, namówiłam do podpisów swoją rodzinę. No i udało się. W końcu w całym regionie pod projektem ustawy podpisało się grubo ponad sto tysięcy ludzi!

  - Jak pani dziś na to patrzy? Dobrze się stało, że powstało Lubuskie?
  - Jak najbardziej. Jestem zadowolona. Są wprawdzie podziały między północą a południem, są animozje. Ale gdzie ich nie ma? W każdym regionie jakieś ośrodki ze sobą rywalizują. To naturalna rzecz, która nie musi oznaczać, że region nie powinien istnieć. Ja czuję się Lubuszanką.

  - Dziękuję.

  Michał Iwanowski
  0 68 324 88 12
  miwanowski@gazetalubuska.pl  KALENDARIUM

  PORÓD LUBUSKIEGO

 • 5 stycznia 1998 - parlamentarzyści AWS spotykają się w Mierkach k. Olsztyna, by omówić nową mapę województw. Opowiadają się za podziałem kraju na 12 do 17 samorządowo-rządowych województw.

 • 6 stycznia 1998 - wojewoda zielonogórski Marian Miłek powołuje tzw. zespół ds. argumentów, który ma przygotować dokument uzasadniający pozostawienie na mapie woj. zielonogórskiego. W tym samym czasie Gorzowskie Stowarzyszenie Regionalne broni koncepcji 25 województw z zachowaniem woj. gorzowskiego.

 • 10 lutego 1998 - w ratuszu w Międzyrzeczu zbiera się 17 reprezentantów woj. gorzowskiego i 14 przedstawicieli woj. zielonogórskiego oraz wysłannik Kancelarii Prezydenta. Tam po raz pierwszy pada propozycja, by siedzibą wojewody był Gorzów, a sejmiku Zielona Góra (w 10 rocznicę tego wydarzenia "GL" zorganizowała w Międzyrzeczu debatę z udziałem uczestników tego wydarzenia - Ziemia Lubuska od Buzka do Tuska, "GL" z 9 lutego br.).

 • 4 marca 1998 - zawiązuje się Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Powołania Województwa Lubuskiego ze Stanisławą Czeredą na czele. Liczy 167 członków, ale w jego zarządzie nie ma nikogo z Gorzowa.

 • 13 marca 1998 - ugoda zielonogórsko-gorzowska w Paradyżu

 • 2 czerwca 1998 - członkowie Stowarzyszenia zebrali 110 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie utworzenia woj. lubuskiego. To pierwszy taki projekt w III RP.

 • 27 lipca 1998 - prezydent podpisuje ustawę o trójszczeblowym podziale administracyjnym kraju, wraz z mapą 16 województw, uwzględniającą Lubuskie.

 • 1 stycznia 1999 - nowy podział administracyjny, wraz z woj. lubuskim, wchodzi w życie.
  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

 • Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (8)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018