Dziś na cmentarz żołnierzy radzieckich przychodzą z kwiatami całe rodziny

Janczo Todorow
- Gdyby nie Rosjanie, pewnie do dziś bym pracowała przymusowo u bauera - mówi Zofia Konka.
- Gdyby nie Rosjanie, pewnie do dziś bym pracowała przymusowo u bauera - mówi Zofia Konka. Janczo Todorow
Udostępnij:
W samo południe kwiaty w hołdzie poległych złożyli władze miasta z burmistrzem Romanem Pogorzelcem na czele. Na cmentarz żołnierzy radzieckich przychodzi z kwiatami i zniczami wielu mieszkańców.
- Młode pokolenie, które nie zna historii łatwo ulega manipulacjom polityków - mówią Igor Wolanowski i Włodzimierz Możarowski
- Młode pokolenie, które nie zna historii łatwo ulega manipulacjom polityków - mówią Igor Wolanowski i Włodzimierz Możarowski Janczo Todorow

- Młode pokolenie, które nie zna historii łatwo ulega manipulacjom polityków - mówią Igor Wolanowski i Włodzimierz Możarowski
(fot. Janczo Todorow)

Wśród odwiedzających spotkaliśmy kilka minut temu Zofię Konka, która ma 84 lata. - Mieszkam na przeciwko cmentarza, co roku, jak zobaczę flagi na nim przychodzę odwiedzić mogile. Nie mogę nie przyjść, bo dobrze pamiętam wojnę. Miałam niecałe 16 lat, kiedy Niemcy wywieźli mnie do Rostocku do pracy przymusowej, pięć lat tyrałam u bauera. Dzięki zwycięstwu armii radzieckiej, wróciłam do ojczyzny, do Brzezin pod Łodzią. Potem padło hasło jechać na Ziemie Odzyskane, więc wyjechałam do Wrocławia i po paru latach trafiłam do Żar, gdzie mieszkam do dziś. Gdyby nie żołnierzy radzieccy, to nie wiem czy dzisiaj Polska była Polską, a ja pewnie do dziś pracowałabym przymusowo u bauera - powiedziała nam Zofia Konka.

Dziś ze zniczami przyszli na cmentarz także inni mieszkańcy Żar. Wśród nich był i Igor Wolanowski. - Właśnie dzięki zwycięstwa Rosji nad hitlerowcami, Polska Zachodnia jest dziś polska, a nie niemiecka. Dzięki temu Polska jest dziś krajem, który łączy różne narodowości. I nie powinna oddałać się od braci Rosjanów, bo Słowiane, kiedy są razem, stanowią potęgą. Nie trzeba szukać przyjaciół daleko, a wrogów blisko. W sobotę byłem z kolegami i koleżankami w Berlinie, ubraliśmy historyczne mundury Armii radzieckiej i spacerowaliśmy po Unter den Linden. Mieszkańcy, szczególnie starszy ludzie bardzo życzliwie nas traktowali, robili sobie zdjęcia z nami - opowiada Igor Wolanowski.

Do Berlina Wolanowskiego oraz pozostałych kolegów i koleżanek zawiózł Żaranin Włodzimierz Możarowski. - Przecież Rosjanie wykonywali rozkaz i polegli za wolność Polski. Dlatego co roku składamy hołd i czcimy ich pamięć. W czasie wojny pod Stalingradem zginęło ponad 200 tys. Niemców, ich pamięć teraz też czcią Rosjanie. Trzeba pamiętać o historii, szczególnie młode pokolenie musi znać prawdę, bo inaczej jest bardziej podatne na manipulacje polityków - zaznacza W. Możarowski.

- Gdyby nie Rosjanie, pewnie do dziś bym pracowała przymusowo u bauera - mówi Zofia Konka.
- Gdyby nie Rosjanie, pewnie do dziś bym pracowała przymusowo u bauera - mówi Zofia Konka. Janczo Todorow

- Gdyby nie Rosjanie, pewnie do dziś bym pracowała przymusowo u bauera - mówi Zofia Konka.
(fot. Janczo Todorow)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
clasic
W dniu 09.05.2010 o 20:33, bizo napisał:

Czerwoni jak szli to za przeproszeniem barłożyli wszystko co się da, nawet i kozy. Najgorzej mieli Niemcy w Berlinie bo tam "armia wyzwoliciela" zgwałciła kilkadziesiąt tysięcy facetów. Oczywiście zapalmy świeczkę za to że dzięki nim Polska przez 45 lat była "WOLNA". Zakłamaniu historii i parówkożercom mówimy stanowcze NIE!!!Jesteś dup.k i ignorant !!! Spytaj jakiegos gimnazjalistę zamiast księdza kto popchnął Polskę w ręce sowietów !!!!.
l
lizun9
Zapalmy Hansowi:) I nie kradnijmy kwiatów z ruskiego cmentarza. Tyle w końcu można:)
b
bizo
Czerwoni jak szli to za przeproszeniem barłożyli wszystko co się da, nawet i kozy. Najgorzej mieli Niemcy w Berlinie bo tam "armia wyzwoliciela" zgwałciła kilkadziesiąt tysięcy facetów. Oczywiście zapalmy świeczkę za to że dzięki nim Polska przez 45 lat była "WOLNA". Zakłamaniu historii i parówkożercom mówimy stanowcze NIE!!!
d
dingo8
Chciałoby się tu rzec, że żołnierze Wehrmachtu też tylko wykonywali swoje obowiązki i równie mało interesowali się polityką. To jakiś głupawy frazes rzucony maluczkim aby zatrzeć odium tego co tu, na tych ziemiach się stało. Może jeszcze żołnierze Wehrmachtu nie gwałcili i byli kulturalniejsi. Lecz co z tego wynika? Armia obszarpańców i armia rzekomo kulturalnych europejczyków w stopniu jednakowym zgwałciła Polskę. Dzisiejsza próba rozróżniania jest typowym zacieraniem prawdy w imię "wyższej polityki" A tą jest odtrąbione pojednanie z Rosjanami. Z faktu, że tak się stało, że jeden bandyta popędził drugiego zyskując przy tym w oczach Koalicji opinię szczerego demokraty nam Polakom nie przyszło wiele dobrego. Kilkadziesiąt lat sowietyzacji, wyniszczenie polskich elit i głęboka przepaść do Europy. Dla równowagi w służbie kłamstwu lub ślepej poprawności należałoby równocześnie zapalić świeczkę jakiemuś Hansowi bo cóż on biedny winien?
w
wotan
No tak, ja, jako przedstawiciel tzw. "młodego pokolenia" mam zapamiętać, że Rosjanie byli święci... Jak widać, niepoczytelność w Lubuskim nie tylko już obejmuje pijanych lekarzy, ale także ludność zwyczajną.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie