Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dziś nauczyciele zaczynają protest! (wideo)

(kali)
Dziś ZNP rozpoczyna akcję protestacyjną, a 23 jedzie do Warszawy na manifestację (na zdjęciu Jolanta Olszewska - wiceprezes lubuskiego ZNP i prezes - Bożena Mania
Dziś ZNP rozpoczyna akcję protestacyjną, a 23 jedzie do Warszawy na manifestację (na zdjęciu Jolanta Olszewska - wiceprezes lubuskiego ZNP i prezes - Bożena Mania Leszek Kalinowski
Flagi i hasła zawisły dziś na budynkach oświatowych. Nauczyciele wieszali plakaty, rozdawali ulotki. - Dość bezsensownych zmian i mieszania w edukacji - mówili. Ogólnopolska manifestacja odbędzie się w Warszawie 23 listopada br.

Związek Nauczycielstwa Polskiego dał czas rządowi do 15 listopada, by wycofał się z proponowanych zmian. Tak się nie stało. Dlatego pedagodzy przystępują do radykalnych działań, do wejścia w spór zbiorowy z rządem.

Jak podkreśla prezes lubuskiego ZNP Bożena Mania, przede wszystkim związkowi chodzi o to, by rząd zrezygnował z propozycji przekazywania szkół i placówek oświatowo-wychowawczych do prowadzenia m.in. związkom komunalnym.

- Nie chodzi tylko o przekazywanie szkół, ale także centrów kształcenia ustawicznego, burs i internatów, młodzieżowych domów kultury, ośrodków doskonalenia nauczycieli , ognisk artystycznych, bibliotek pedagogicznych, poradni - wylicza B. Mania i podkreśla: - Dziś można to zrobić bez opinii kuratora, związków zawodowych w przypadku szkół, w których jest mniej niż 70 uczniów. To ograniczenie teraz ma być zniesione.

Ministerstwo edukacji narodowej chce, by o nadawaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego decydował organ prowadzący szkołę, a więc głównie samorządy. Według ZNP - gminy nie są na to przygotowane. Urzędnicy nie mają odpowiednich kwalifikacji, by decydować o awansie pedagogów. - W wielu przypadkach kariera nauczycieli skończy się na mianowaniu, bo samorządom nie będzie zależeć na rozwoju zawodowym ludzi, którym będą musiały więcej płacić...

Rząd też chce skrócić nauczycielom urlopy, zmienić zasady przyznawania urlopu zdrowotnego (jeden i to po 20 latach pracy), zobowiązać nauczycieli do prowadzenia dzienniczków itd.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska