Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś poznamy Lubuskiego Mistera Budowy

Rafał Krzymiński
W konferencji poświęconej partnerstwu publiczno-prywatnemu i koncesji w budownictwie wziął udział Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury
W konferencji poświęconej partnerstwu publiczno-prywatnemu i koncesji w budownictwie wziął udział Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury fot. Wojciech Waloch
Jeszcze dziś o godz 15.30 podczas dorocznej Gali Budownictwa, które jest najważniejszym forum prezentowania Lubuskiej Izby Budownictwa poznamy Lubuskiego Mistera Budowy.

Podczas uroczystości zostaną uhonorowani laureaci konkursu "Lubuski Mister Budowy" pod patronatem marszałka lubuskiego Marcina Jabłońskiego i przedstawione wyróżniające się obiekty zaprojektowane w ostatnim roku w Lubuskiem. Oceniane są w różnych kategoriach. Dla komisji konkursowej liczy się m.in. funkcjonalność i wygląd estetyczny budynku. Celem konkursu jest zachęcenie inwestorów do podnoszenia jakości budownictwa zarówno na etapie projektowania jak i realizacji.

- W trakcie uroczystości zasłużeni pracownicy budownictwa otrzymają odznaczenia państwowe i resortowe a najsolidniejsze firmy odbiorą uznany w środowisku certyfikat Solidny Partner w Biznesie nadawany przez zarząd izby celem krzewienia wśród naszych członków dobrych obyczajów kupieckich- wyjaśnia Mirosław Maciejewski, dyrektor Lubuskiej Izby Budownictwa.
W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych
Szczególy wkrótce,.

Konferencja na uniwersytecie

Galę poprzedzila konferencja poświecona partnerstwu publiczno-prywatnemu i koncesjach w budownictwie, która odbyła się w budynku Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowisdka
- Podczas konferencji przybliżyliśmy idee partnerstwa publiczno-prywatnego samorządowcom, przedsiębiorcom i w szczególności instytucjom kontrolnym. Nie chcemy aby ten instrument kojarzył się z czwartym P czyli prokuratorem, dlatego zorganizowaliśmy to spotkanie -mówi Jan Krawiec, prezes Lubuskiej Izby Budownictwa.

I dodaje, że w sytuacji kiedy źródło unijnych pieniędzy będzie wysychać PPP jest najlepszym sposobem na pozyskanie kapitału na inwestycje.
- Cel publiczny jest realizowany dzięki współpracy samorządów i podmiotów prywatnych- podkreśla Krawiec.

A prowadzący spotkanie prof. Tadeusz Biliński, prof, dr hab, z Uniwersytetu Zielonogórskiego dodaje: - Samorządy są bardzo zadłużone i trudno im wziąć kredyt na zrealizowanie jakiegoś przedsięwzięcia. PPP daje szanse na przełamanie tego impasu i nowe miejsca pracy.

W ocenie Tomasza Hałasa, członka zarządu woj. lubuskiego, w naszym regionie nie jest realizowana ani jedna inwestycja z wykorzystaniem PPP.
- Będziemy dążyć do tego, żeby zmienić ten stan rzeczy. Chcemy pod ziemią położyć sieć szerokopasmową. Inwestycja będzie kosztować 100 mln, z czego 35 proc kosztów pokryje partnerstwo publiczno-prywatne. To pierwszy krok.

Rangę wydarzenia podniosła obecność Piotra Stycznia, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
-
Podczas uniwersyteckiej dyskusji podjęliśmy próbę rozpatrzenia ważnej kwestii, jak powinna działać ustawa o koncesjach na roboty budowlane i usługi i partnerstwie publiczno-prywatnego. Zwróciliśmy uwagę na to, że te ustawy podlegają jeszcze różnym interpretacjom. Chciałbym obalić mit, że te ustawy są nieprzyjazne dla samorządów - powiedział P. Styczeń.

Patronat nad konferencją objęli rektor UZ, prof. dr. hab Czesław Osękowski i marszałek lubuskie Marcin Jabłoński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska