Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś rozpoczyna się Lubuskie Forum Gospodarcze

Agnieszka Stawiarska 68 324 88 51 [email protected]
Lubuskie zawarło pakt z czterema województwami: zachodniopomorskim, dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim. Dążą do utworzenia strategii rozwoju zachodniej Polski, bo uważają, ten teren jest zapomniany przez władze kraju.

Przeczytaj: STANOWISKO REGIONALNYCH ZWIĄZKÓW PRACODAWCÓW ZRZESZONYCH W POLSKIEJ KONFEDERACJI PRACODAWCÓW PRYWATNYCH LEWIATAN

Strategia będzie głównym tematem na Lubuskim Forum Gospodarczym 2010, którego organizatorem jest już tradycyjnie Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Przypomnijmy, że w ub. roku środowisko biznesowe ostro skrytykowało pomysł rozwoju Polski do 2030 r. oparty na silnych, pięciu aglomeracjach. W tym pomyśle Lubuskie, pozbawione takich ośrodków, było bez szans na wsparcie państwa i z góry skazywane na zapaść cywilizacyjną. Udało się wtedy stworzyć tak silną grupę nacisku, że strategię zmieniono.

Czytaj też: Raport Michała Boniego pod obstrzałem w Łagowie

Z nadzieją na podobny sukces, teraz OPZL chce zebrać wszystkich, którzy popierają inicjatywę Marcina Jabłońskiego, marszałka województwa lubuskiego. Chodzi o stworzenie i akceptację przez rząd strategii rozwoju zachodniej Polski. Teraz taka nie istnieje, podczas gdy lata temu władze centralne kraju, ministerstwa stworzyły taki plan na Polskę wschodnią. Dzięki tamte regiony już otrzymują, i mogą liczyć na to w najbliższych latach, potężne wsparcie finansowe z budżetu państwa i Unii Europejskiej. Podczas gdy nasz region uchodzi w Warszawie za bogaty i taki, który sobie świetnie radzi, dlatego nie należy mu za bardzo pomagać. - Tymczasem są u nas ogromne dysproporcje między terenami wiejskimi i miastami - mówi Maciej Nowicki, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim. - Mamy od lat nierozwiązane problemy w transporcie, jesteśmy zapóźnieni w innowacjach, badaniach naukowych i kształceniu na wysokim poziomie.

Jest wiele powodów, aby domagać się większej uwagi ze strony rządu dla zachodniej Polski. Takiemu działaniu ma służyć porozumienie podpisane 26 sierpnia przez lubuskiego marszałka z marszałkami z woj. zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Wszystkie regiony chcą współpracy, aby połączyć to, co jest w nich najsilniejsze i lepiej wykorzystać szansę na rozwój. Kilka głównych zagadnień, wokół których będzie budowana strategia: sprawna komunikacja w kierunku północ-południe (Korytarz Środkoweuropejski), połączenia lotnicze, rzeczne, dostępność do technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych, kreowanie związków gospodarczych między uczestnikami porozumienia a pobliskimi regionami Niemiec i Czech, pogłębienie współpracy między nauką a biznesem, bezpieczeństwo energetyczne, planowanie przestrzenne miast i gmin, turystyka (wzmocnienie jej konkurencyjności wobec Polski wschodniej).

Czytaj też: Rozpoczęły się prace nad strategią rozwoju województwa lubuskiego

Co teraz stanie się z tą listą życzeń? - Musimy zabrać się do pracy, bo nikt za nas tej strategii nie opracuje - mówi Nowicki, który z urzędu marszałkowskiego bierze udział w roboczych spotkaniach na ten temat. - Samorządy województwa wybierają teraz swoich ekspertów, którzy będą ją tworzyć. To potrwa około roku. Potem trzeba będzie przedstawić ją w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, przekonać najpierw ministerstwo, a potem rząd musi przyjąć strategię jako oficjalny dokument.

- Co tam dużo mówić, ta cała praca ma służyć pozyskaniu dodatkowych pieniędzy na nasze drogi, kolej, rzeki, naukę, badania - wylicza Nowicki.

Zanim dojdzie do powstania strategii już trzeba przekonywać do tego pomysłu ministrów. Minister rozwoju regionalnego spotkała się już z marszałkami z regionów zachodnich. Działania te popiera też lubuski biznes i stąd dzisiejsza debata podczas forum.

Czytaj też: Ważą się losy regionu na całe dziesięciolecia

 

Najważniejsze wystąpienia na forum:

- Waldemar Sługocki, wiceminister rozwoju regionalnego:__Województwo lubuskie i zachodnia Polska w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego

- Elżbieta Polak, wicemarszałek województwa lubuskiego i Henryk Mazurkiewicz, prezes Mazel: Fundusze europejskie warte Zachodu – najlepsze praktyki woj. lubuskiego

- Maciej Nowicki, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Planowania Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego: Priorytety rozwoju województwa lubuskiego w kontekście inicjatywy strategii rozwoju Polski Zachodniej.

- Roman Fedak, dyrektor oddziału Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze: Statystyczny obraz regionu i pogranicza polsko-niemieckiego.

- prezentacja stanowiska związków pracodawców PKPP Lewiatan w sprawie utworzenia Programu Rozwoju Polski Zachodniej.

 

Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej

Misją Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej od 1991 roku jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych przedsiębiorców wobec związków zawodowych pracowników, organów władzy i administracji państwowej, a także samorządu terytorialnego. Organizacja pomaga członkom w wielu dziedzinach: od szkoleń, po spotkania z partnerami zagranicznymi, seminaria, wyjazdy studyjne, spotkania integracyjne, sesje dotyczące informacji na temat programów pomocowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. OPZL zrzesza firmy z całego Lubuskiego niezależnie od ich wielkości i branży. W tej chwili należy 230 firm. Dzięki szerokiej reprezentacji lubuskich przedsiębiorstw i kilkunastoletniej działalności organizacja może reprezentować interesy pracodawców, biorąc udział w pracach: Wojewódzkiej i Powiatowych Rad Zatrudnienia, Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, Zarządu PKPP Lewiatan czy Lubuskiego Komitetu Monitorującego Programy Rozwoju Regionalnego. Jest aktywnym członkiem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. PKPP skupia w 56 związkach regionalnych i branżowych ponad 3.000 firm zatrudniających w sumie ponad 600 tys. osób. Jest członkiem Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych. Należy do organizacji BUSINESSEUROPE - będącej reprezentantem interesów przedsiębiorców i pracodawców wobec Komisji Europejskiej, Europejskiego Parlamentu i innych instytucji UE. Więcej na www.opzl.pl.

 

Czytaj też: W walce o rozwój regionu nie możemy być sami - rozmowa z Januszem Jasińskim, przewodniczącym OPZL

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska