Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś w nocy zmiana czasu z letniego na zimowy. Utrudnienia w bankach, niektóre pociągi staną

red.
W nocy z 26 na 27 października cofniemy zegarki o godzinę.
W nocy z 26 na 27 października cofniemy zegarki o godzinę. pixabay.com
W nocy z soboty na niedzielę (26/27 października) przestawiamy zegarki i zmieniamy czas z letniego na zimowy. Dzięki temu możemy pospać o godzinę dłużej.

W niedzielę, 27 października cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Zmiana czasu obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Przyjęto, że na czas zimowy przechodzimy w ostatnią niedzielę października, a na czas letni w ostatnią niedzielę marca.

Kiedy koniec z przestawiania zegarków?

Ostatnio głośno było o pomyśle zrezygnowania ze zmiany czasu. W ubiegłym roku Komisja Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której mógł wziąć udział każdy mieszkaniec kraju członkowskiego. W głosowaniu wzięło udział kilka milionów osób. Większość uważała, że należy skończyć z przestawieniem zegarków. Jednak rządy poszczególnych państw (w tym Polski) mają odmienne zdanie. Na razie projekt został zamrożony, a to oznacza, że nadal będziemy zmieniać czas.

Czy zmiana czasu ma sens?

Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. Wprowadzili go po raz pierwszy w kwietniu 1916 roku. W Polsce zmiana czasu obowiązuje od 1977 r. Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś. Przed laty wprowadzenie czasu letniego tłumaczono oszczędnością energii elektrycznej. Dziś nie ma zgody co do zasadności przestawiana zegarków - – między innymi z uwagi na zmieniające się zużycie energii elektrycznej każdego roku oraz zmiany zużycia prądu zależnie od pogody. Według niektórych ekspertów zmiana czasu powoduje więcej strat, niż korzyści.

Zobacz wideo: Zmiana czasu generuje oszczędności? Nic takiego nie istnieje

W nocy staną pociągi

Zmiana czasu oznacza dla części pasażerów podróżujących w nocy z 26 na 27 października dłuższą o godzinę podróż. M.in. 17 pociągów PKP Intercity zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Informacje na temat dokładnych godzin kursowania pociągów w nocy z 26 na 27 października 2019 roku można uzyskać m.in. za pośrednictwem strony intercity.pl, na profilu przewoźnika na Facebooku oraz u konduktorów w pociągach kursujących w tę noc.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za zmianą czasu ?

Utrudnienia w bankach

W nocy z 26 na 27 października niektóre banki zapowiedziały przerwy techniczne. A to może oznaczać utrudnienia w dostępie do konta czy wypłatach w bankomacie. Oto szczegóły:

  • Bank Pekao – przetrwa techniczna od 1.30 do 4.00. Brak dostępu do serwisów
  • Santander Bank Polska - przerwa techniczna od 0.30 do 3.30. Nie będzie można zlecać transakcji przez Internet i aplikację mobilną oraz płacić w sklepach internetowych.
  • ING Bank Śląski – przerwa techniczna od północy do godz. 5.00. Brak możliwości logowania się na konto, wypłacania pieniędzy z bankomatów oraz korzystania z wpłatomatów
  • mBank – przerwa techniczna od 2.30 do 6.00. Brak możliwości logowania się na konto, płacenie kartą, oraz wypłacania pieniędzy z bankomatów i korzystania z wpłatomatów
  • Getin Noble Bank - przerwa techniczna od 23.30 do 10.00. Brak dostępu do bankowości internetowej i mobilnej.

Zobacz wideo: Jak wykorzystać dodatkową godzinę po zmianie czasu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska