Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś zaniedbany, w przyszłości mógłby być niezłą atrakcją dla mieszkańców. Co dalej z remontem skweru przy Kopernika w Zielonej Górze?

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Skwer przy ul. Kopernika w Zielonej Górze doczeka się modernizacji? Konsultacje społeczne koordynowała zielonogórska Fundacja Lyada.
Skwer przy ul. Kopernika w Zielonej Górze doczeka się modernizacji? Konsultacje społeczne koordynowała zielonogórska Fundacja Lyada. Natalia Dyjas
Obecnie skwer przy ul. Kopernika w Zielonej Górze to nieco zaniedbane miejsce. A mógłby być świetną strefą do relaksu dla mieszkańców, rodziców z dziećmi. Kiedy teren się zmieni?

W zeszłym roku zielonogórska Fundacja Lyada przeprowadziła konsultacje z mieszkańcami. Temat rozmów? Modernizacja skweru przy ul. Kopernika w Zielonej Górze. Dziś jest to nieco zapomniany teren. Miejsce, gdzie okoliczni mieszkańcy wyprowadzają swoje psy. Nie ma za bardzo gdzie usiąść czy pobawić się z dziećmi. A przecież mogłoby być tutaj zupełnie inaczej.

Ludzie chcą w tym miejscu terenu, gdzie będą mogli odpocząć

Po konsultacjach z mieszkańcami powstała koncepcja, co mogłoby się w tym miejscu, nieopodal konkatedry pw. Świętej Jadwigi Śląskiej, zmienić.

- Ludzie zwracają nam uwagę, że potrzebują miejsca na spacery z psami, ponieważ w centrum brakuje takiego terenu - mówiła w trakcie ubiegłorocznych konsultacji Irina Brovko, prezeska Fundacji Lyada.

- Zwracają uwagę na oświetlenie, monitoring. Chcą też miejsca, w którym mogliby przysiąść, odpocząć, złapać na chwilę oddech. Dla nas jest to bardzo ważne, by te potrzeby zostały zrealizowane.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że zielonogórskie podwórka i skwery wymagają remontów?

Co dalej ze skwerem przy ul. Kopernika w Zielonej Górze?

W pomysł zaangażowali się nie tylko sami mieszkańcy, fundacja, ale też komitet do spraw rewitalizacji czy radni: Paweł Wysocki, Andrzej Brachmański czy Paweł Zalewski.

Co wiadomo obecnie? W budżecie miasta zapisano pieniądze na projekt modernizacji tego miejsca. Remont będzie realizowany przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Podobnie jak inwestycje zgłoszone przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego.

- W tegorocznym budżecie miasta mamy zapisane 11 tys. zł na projekt - wyjaśnia Paweł Wysocki z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Koncepcja, która narodziła się w trakcie konsultacji z mieszkańcami, została wysłana do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. By uzyskała akceptację. Bo teren znajduje się w strefie konserwatorskiej.

Potem przyjdzie czas na projekt. A następnie na szukanie wykonawcy i realizację inwestycji.

- Myślę, że remont tego skweru przy zielonogórskiej starówce uda się zrealizować w przyszłym roku - mówi radny Paweł Wysocki. - I myślę, że z radnymi znajdziemy pieniądze na ten cel. Remont nie powinien kosztować więcej niż 200 tys. zł.

Po remoncie skwer ma się stać miejscem do relaksu, terenem lepiej doświetlonym, przyjaznym rodzicom z dziećmi, ale i właścicielom zwierzaków. Oprócz tego w planach jest też stworzenie muralu (słynny już napis "Odpocznij" ma zostać zachowany), który wpisze się w charakter tego miejsca. I ta kwestia będzie przedyskutowana z odpowiednimi instytucjami i artystami. Po remoncie będzie tu estetyczniej, a nad bezpieczeństwem mieszkańców ma czuwać oko kamery (takie są wstępne plany). By teren nie był zaśmiecany, jak zdarza się to czasem w tym miejscu obecnie.

Irina Brovko tłumaczy, że Fundacja Lyada będzie zaangażowana w rozmowy z projektantem, by wyniki konsultacji z mieszkańcami zostały uwzględnione przy modernizacji skweru. I by projekt był jak najbliższy temu, co powstało w trakcie rozmów z zielonogórzanami.

Zobacz też: Wielowiekowy cis w Zielonej Górze… zaskakuje! Świadek kilku stuleci historii miasta ma się całkiem dobrze

Działania odbywają się w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska