Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj... (wideo, zdjęcia)

oprac. Dariusz Chajewski
Fot. Tomasz Gawalkiewicz
W Betlejem uwagę zwraca przede wszystkim mur. Ośmiometrowej wysokości konstrukcja "ozdobiona" kolczastym drutem ma za zadanie, zdaniem Izraela, zapobiec przenikaniu terrorystów. Dziś przede wszystkim odstrasza turystów i pątników.

[galeria_glowna]

Ma mieć 670 kilometrów długości. Jego budowa rozpoczęła się w 2000 roku. Mur oddziela tereny Autonomii Palestyńskiej od Izraela. Państwo żydowskie nazywa go murem bezpieczeństwa, Palestyńczycy gettem. W 2004 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że mur jest sprzeczny z międzynarodowym prawem i nakazał jego zburzenie. Mimo to Izrael nadal go buduje. Tłumaczy, że mur zapobiega przenikaniu na teren Izraela zamachowców samobójców.
Mur wokół Betlejem przebiega bardzo blisko budynków mieszkalnych. Jest szary, betonowy, ma 8 metrów wysokości, i nieliczne bramy, przez które Palestyńczycy mogą, po okazaniu izraelskiej przepustki, wydostać się na zewnątrz. Ci którzy przepustek nie mają szukają innej drogi - tłumaczą Palestyńczycy. Próbują na przykład wspinać się po sznurach lub przechodzić kanałami odprowadzającymi wodę.

Z powodu budowy muru zaczęło upadać rolnictwo. Większość palestyńskich pól uprawnych znalazła się poza barierą. Mur przecina drogi, osiedla palestyńskie, uniemożliwia podróżowanie z miasta do miasta, utrudnia dostęp do szkół, pracy i opieki medycznej. Godzi także w turystykę. W 2000 roku do Betlejem przyjeżdżało 90 tysięcy turystów miesięcznie. Teraz dziesięciokrotnie mniej. Wysoki na 8 metrów mur z drutem kolczastym wokół Betlejem i potężna brama wjazdowa do miasta pilnie strzeżona przez izraelskich żołnierzy - odstraszają cudzoziemców.

Tutaj była grota

Bazylika Narodzenia Pańskiego wybudowana została podobno nad grotą uważaną za miejsce narodzin Jezusa. Pierwotny kościół, wzniesiony w IV w. przez cesarza Konstantyna, został znacznie przebudowany około 530 r. przez Justyniana, który zamierzał tu stworzyć świątynię, która przyćmi wszystkie inne, łącznie z kościołami Jerozolimy. Poza wielokrotnie wymienianym dachem i posadzką, budowla Justyniana przetrwała do dziś. 6 czerwca 1099 r. kościół przejęli krzyżowcy. Tutaj dokonywali koronacji swoich królów. Za czasów Saladyna Arabowie odnosili się do kościoła z należytym szacunkiem. Po pokonaniu egipskiego sułtana przez Mameluków w XIII w. rozpoczął się długi okres bezczeszczenia i zaniedbania świątyni, trzęsienie ziemi w 1834 r. i pożar w 1869 r., który zniszczył wystrój groty...

Dziś Bazylika Narodzenia Pańskiego administrowana jest wspólnie przez prawosławnych Greków, Ormian oraz rzymskich katolików, do których należy też przylegający do bazyliki kościół św. Katarzyny. Pomiędzy wyznawcami tych religii często dochodzi do "kompetencyjnych" sporów o to, kto tak naprawdę powinien opiekować się bazyliką

Miasto frontowe

Betlejem odegrało niepośrednią role w historii Bliskiego Wschodu. To tutaj narodzili się Król Dawid i Jezus Chrystus - postacie, które odegrały znaczącą rolę tak w judaizmie, jak i chrześcijaństwie. Betlejem to po hebrajsku dosłownie "dom chleba". Miasto położone jest w Judei, na obszarze Zachodniego Brzegu Jordanu, 8 km na południe od Jerozolimy. Aglomeracja Betlejem obejmuje jeszcze miasta Beit Jala i Beit Sahour. W Betlejem mieszka dziś około 30 tys. osób, w większości Palestyńczyków chrześcijańskiego i muzułmańskiego wyznania. W 1948 Betlejem włączono do Jordanii, w latach 1967-1995 miasto znajdowało się pod okupacją Izraela, od 1996 roku, na mocy układu z Oslo, jest częścią Autonomii Palestyńskiej.

Skąd kampania antyterrorystyczna? 19 września 1989 palestyńscy terroryści ostrzelali z broni maszynowej autobus z niemieckimi turystami, raniąc 3 osoby, dwa dni później obrzucili kamieniami kolejny autobus z niemieckimi turystami raniąc 2 osoby. 9 grudnia 1990 palestyńscy terroryści wrzucili bombę do miejscowego posterunku wojskowego, zginał 1 izraelski żołnierz, a 20 osób zostało rannych.
W 2002 roku kościół był okupowany przez grupę ok. 40 bojowników palestyńskich, którzy schronili się tam w czasie akcji policyjnej wojsk izraelskich - po pięciotygodniowym oblężeniu zawarto porozumienie, na mocy którego część bojowników została odesłana do Gazy, a kilkunastu deportowano do krajów europejskich. Miasto znajduje się od tej pory pod zaostrzoną kontrolą - blokada dróg i okresowe wprowadzanie godziny policyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska