Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Efekty niezwykłego projektu o żarskim włókiennictwie można zobaczyć w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Stowarzyszenie Żarski Zamek zakończyło projekt w ramach programu "EtnoPolska. Edycja 2022" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efektem prac jest wystawa oraz publikacja, nawiązująca do historii żarskich zakładów włókienniczych.

Otwarcie wystawy w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego, "Historia żarskiego włókiennictwa obrazem i pismem utrwalona", nastąpiło w sobotę, 1 października. Krótki wykład wygłosił profesor Tomasz Jaworski.

Projekt Stowarzyszenia Żarski Zamek „Od produkcji rękodzielniczej do maszynowej. Tradycje włókiennicze w Żarach”, finansowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie w ramach projektu EtnoPolska 2022, zakładał przybliżenie historii tej gałęzi wytwórstwa, od czasów średniowiecza, aż po najnowszy, powojenny okres. Nieustanny rozwój zahamowany został dopiero przez przekształcenia ustrojowe lat 80. i 90. XX wieku, rozpoczynając powolną agonię niegdyś największych i najprężniej działających zakładów w mieście.

O tym wszystkim można przeczytać w publikacji, którą opracował Marcin Maciejewski.

Efekty niezwykłego projektu o żarskim włókiennictwie można zobaczyć w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego
Małgorzata Fudali Hakman

W książce zebrano relacje pracowników, którzy w drugiej połowie XX wieku zatrudnieni byli w takich przedsiębiorstwach, jak Żarskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego w Żarach, Żarskie Zakłady Przemysłu Wełnianego w Żarach, Żarskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego w Żarach i Zakłady Tkanin Dekoracyjnych „Dekora” w Żarach. Są to wyjątkowe, indywidualne opowieści o industrialnej, włókienniczej przeszłości miasta.

Jedna ze stron publikacji  „Od produkcji rękodzielniczej do maszynowej. Tradycje włókiennicze w Żarach”
Jedna ze stron publikacji „Od produkcji rękodzielniczej do maszynowej. Tradycje włókiennicze w Żarach” Małgorzata Fudali Hakman

W 1958 roku ekipa Polskiej Kroniki Filmowej odwiedziła fabrykę włókienniczą Słońce(późniejsza Dekora). Nagranie jest dostępne na stronie Repozytorium Cyfrowego i robi niezwykłe wrażenie.

Wystawę z wyjątkowymi eksponatami można oglądać codziennie(oprócz poniedziałku) w żarskim muzeum.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska