MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty. Dziś najdłuższy, bo z polskiego. Jak przebiegał w Zielonej Górze i Sulechowie?

Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Zmaganiami z językiem polskim rozpoczęły się we wtorek, 23 maja, egzaminy ósmoklasistów. Przez kolejne dni uczniowie będą rozwiązywać zadani z matematyki i języków obcych. Wyniki są ważne, bo zdecydują, czy młodzież dostanie się do wybranych szkół ponadpodstawowych. A łatwo nie będzie, bo w tym roku o miejsca starać się będą dwa roczniki.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Zielonej Górze Krystian Pawelec – jak i inni dyrektorzy podstawówek – musiał być już w pracy o 5.30. I tak przez dwa kolejne dni. Chodzi o to, by odebrać od kuriera arkusze egzaminacyjne i zdążyć sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu, czy wszystko jest w porządku. Było.

Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 2 w Sulechowie

Egzamin ósmoklasisty. Dziś najdłuższy, bo z polskiego. Jak p...

Egzamin ósmoklasisty to także wyzwanie logistyczne

- Dla szkoły to duże wyzwanie logistyczne, bo trzeba przygotować odpowiednie komisje, w skład których muszą wejść nauczyciele z innych szkół. Trzeba dostosować warunki egzaminacyjne do opinii, które posiadają niektórzy uczniowie – podkreśla dyrektor Pawelec. – To są osobne sale, komisje. Ci, którzy mają głęboką dysleksje, piszą na komputerze. Wszystkie warunki, które nakazuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu, spełniamy.
Egzamin to jednak wyzwanie przede wszystkim dla uczniów. W Zielonej Górze przystąpiło do niego – jak informuje naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych zielonogórskiego magistratu Jarosław Skorulski – 2.295 osób, w tym 207 osób w placówkach, dla których organem prowadzącym nie jest miasto. W Centrum Kształcenia Ustawicznego egzamin ósmoklasisty zdaje też sześć dorosłych osób!
W gminie Sulechów do egzaminów przystąpiło 389 ósmoklasistów. Towarzyszyliśmy młodym ludziom w Szkole Podstawowej nr 2.

Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 2 w Sulechowie
Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 2 w Sulechowie Tomasz Rybarczyk

Trzeba przystąpić do egzaminu, by skończyć szkołę podstawową

- Do egzaminu trzeba przystąpić – mówili ósmoklasiści. – To warunek ukończenia podstawówki. No i wiadomo, każdemu zależy, by jak najlepiej napisać. Obok ocen na świadectwie, wyniki egzaminów będą decydowały o przyjęciu do liceum czy technikum. A łatwo w tym roku
Dyrektor SP-6 w Zielonej Górze wierzy, że wyniki będą dobre. Uczniowie pisali próbne egzaminy. Wiedzą, jak zadokować prace, wypełnić arkusz, rozłożyć sobie czas. To bardzo ważne, żeby te techniczne sprawy nie sprawiały im już problemu.
W zielonogórskiej szóstce przystąpiło do egzaminu 50 osób.
- Uczniowie przygotowywali się bardzo długo;. Mieli dodatkowe zajęcia. Ale stres jest – mówi nauczycielka wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa Aneta Fudali-Polewska i dodaje, że też się denerwuje. – Radziłam im, żeby przed samymi egzaminami już się nie uczyli, ale odpoczywali, nie chwytali już żadnej książki, zjedli dobrą kolację i wyspali się. Ważny jest luz i wsparcie rodziców.
Beata Węgłowska, nauczycielka historii, wiedzy o społeczeństwie, rozmawiała z ósmoklasistami przed wejściem na salę, byli optymistycznie nastawieni. Wierzą, że będzie dobrze i to jest najważniejsze…

Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 6 w Zielonej Górze
Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 6 w Zielonej Górze Jacek Katos

Egzamin pisemny z języka polskiego jest najdłuższym spośród wszystkich egzaminów ósmoklasisty

Egzamin z języka polskiego jest najdłuższym z trzech pisemnych egzaminów, bo trwa 120 minut. Składa się z około 20 zadań. Ostatnim z nich jest napisanie wypracowania na jeden z dostępnych tematów. Jak mówili uczniowie po wyjściu z sal, nastawiali się na „Pana Tadeusza” Mickiewicza, a tu była „Ballada” Słowackiego. Z ich wypowiedzi wynika, że tematem rozprawki było: Czy to jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Drugim tematem, jaki mogli wybrać ósmoklasiści było opowiadania o spotkaniu z bohaterem lektury obowiązkowej, który przekonuje cię, że da się pokonać wszelkie przeszkody.

Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 2 w Sulechowie
Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 2 w Sulechowie Tomasz Rybarczyk

Egzaminy ósmoklasisty - trzy dni zmagań z trzema przedmiotami

Przypomnijmy, egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

  • pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  • drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  • trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych
Termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty - 3 lipca 2023 r. Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji - do 6 lipca 2023 r. Termin wydania zdającym zaświadczeń - 6 lipca 2023 r.

NAJLEPSZE LICEA W LUBUSKIEM:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska