EKOfeston z okazji DNIA ZIEMI. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie

Materiał powstał we współpracy z CZG-12
Udostępnij:
Wielkimi krokami zbliża się druga edycja Ekologicznego Festiwalu Online EKOfeston. Już 22 kwietnia 2022r. ponownie spotkamy się online, aby wspólnie świętować Dzień Ziemi. Zapraszamy do uczestnictwa w jedynej w swoim rodzaju ogólnopolskim i bezpłatnym wydarzeniu organizowanym przy udziale Partnerów z całej Polski.

 Co w programie?

Podczas czterogodzinnego spotkania mały i duży znajdzie coś dla siebie. Przygotowane zostały bloki tematyczne dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz dla dorosłych. Tematyka również będzie różnorodna: gospodarka odpadami i wodą, ochrona klimatu, powietrza i bioróżnorodności. Nie zabraknie ciekawych filmów, materiałów od Partnerów, kreatywnych warsztatów recyklingowych i konkursów z nagrodami. Dla najmłodszych interesujące mogą być filmy z nowymi bohaterami w bajkowych aranżacjach.

Dla klas IV-VIII szkół podstawowych przygotowano pogadankę o klimacie, rozmowy z ekspertami o niemarnowaniu żywności oraz życiu w stylu zero waste w praktyce, warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów i konkursy.

Z kolei w bloku dla dorosłych poruszone zostaną tematy związane z proekologicznymi rozwiązaniami w dziedzinach pozyskiwania energii, oczyszczania wody, jak również gospodarki odpadami.

Dokładny program spotkania dostępny jest na stronie poświęconej wydarzeniu: https://ekofeston.abrys.pl/

Szczegółowe informacje na temat festiwalu są umieszczane także na portalu społecznościowym Celowego Związku Gmin CZG-12, partnera wydarzenia.

Wiosenne porządki czas zacząć !

Celowy Związek Gmin CZG-12 zaprasza wszystkich do włączenia się w działania na rzecz środowiska i posprzątania swojej okolicy! Niestety, podczas wiosennych spacerów  pierwszym widokiem nie są niestety wiosenne kwiaty, lecz śmieci… Nie bądźmy obojętni, weźmy na spacer rękawiczki i worek i posprzątajmy okoliczny teren – las, łąkę… Porzucone szklane opakowania mogą powodować pożary. Dzikie wysypiska psują wygląd nawet najpiękniejszych krajobrazów. Czy ktoś z nas lubi spędzać wolny czas na śmietniku? Najlepiej przecież odpoczywa się na łonie natury. „Wysprzątajmy dzikie wysypiska, posadźmy tam drzewa, krzewy i kwiaty. Otoczmy je opieką. Trzeba odczarować te miejsca, by już więcej nie pojawiły się w nich śmieci. Uczmy tych, którzy zaśmiecają otoczenie. Niech w ich głowach również zakwitną kwiaty. Warto budować świat, w którym będą Kwiaty zamiast śmieci.” – apelują koordynatorzy akcji „Kwiaty zamiast śmieci” z Fundacji Ekologicznej ARKA.

Jak wziąć udział w akcji „Kwiaty zamiast śmieci”?

Idąc na spacer wystarczy wziąć ze sobą torbę, do której zbierzemy odpady. Następnie zrobić zdjęcie i dodać je na stronie kwiatyzamiastsmieci.pl podając miejsce, w którym śmieci zostały zebrane. Dla pierwszych 1000 osób przygotowano paczkę nasion z kwiatami przyjaznymi dla pszczół i innych zapylaczy, które można wysiać w swoim ogródku lub w donicy na balkonie. Akcja trwa do końca kwietnia lub do wyczerpania książek.

Partnerami akcji są: Lasy Państwowe, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Grupa Kęty S.A, Aluprof S.A., Alupol Packaging S.A., Miasto Bielsko-Biała, Miasto Katowice. Akcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Celowy Związek Gmin CZG-12 zaprasza także do włączenia się w pozostałe akcje Fundacji Ekologicznej ARKA: „Książka za drzewo”, „Siejemy słońce” , „Rower pomaga”. Więcej informacji: www.zielonareka.pl

Zamień odpadki na kwiatki w CZG-12

Do wiosennych porządków zaprasza również Celowy Związek Gmin CZG-12 zapraszając mieszkańców 5 gmin do udziału w akcji „Zamień odpadki na kwiatki”. Celowy Związek Gmin CZG-12 wraz z Partnerami: gminą Torzym, gminą Sulęcin, gminą Lubniewice, gminą Ośno Lubuskie i gminą Łagów Lubuski serdecznie zaprasza do wiosennych porządków w swoich gospodarstwach domowych. W związku z pozytywną reakcją mieszkańców na prowadzenie zbiórki odpadów problemowych Celowy Związek Gmin CZG-12 ponawia akcję “Zamień odpadki na kwiatki” 😊
W dniach 20 – 25 kwietnia spotkamy się w wybranych gminach w celu odebrania od mieszkańców małogabarytowego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – w zamian mieszkańcom przekażemy sadzonkę kwiatka.

Co zbieramy?

  • małogabarytowy, kompletny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie (zobacz listę  )

Co zyskujemy ?

  • czyste środowisko
  • sadzonkę kwiatka

O czym musi pamiętać mieszkaniec?

  • należy posiadać przy sobie dowód uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami do wglądu. Jest to ważne, gdyż akcja skierowana jest do mieszkańców gmin, dla których Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowany jest w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Długoszynie.

Harmonogram akcji:

Torzym, 20.04.2022r.: Plac Wolności , godz. 13.00 – 16.00

Sulęcin, 21.04.2022r.: plac w centrum, przy fontannie, godz. 13.00 – 16.00

Lubniewice, 22.04.2022r.: plac przy Gminnym Ośrodku Kultury, godz. 13.00 – 16.00

Łagów Lubuski, 23.04.2022 r.: amfiteatr, godz. 11.00 – 14.00

Ośno Lubuskie, 25.04.2022 r.: plac przy ratuszu. Godz. 13.00 – 16.00

Regulamin akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie