Stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie – nieważna jest forma organizacyjna twojego biznesu. Po spełnieniu kilku warunków można liczyć na wsparcie merytoryczne i finansowe Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze. Właśnie rusza nowa edycja projektu „Rozkręcamy społeczny biznes”, w ramach którego OWES zachęca lokalne firmy do założenia przedsiębiorstwa społecznego. – Dajemy dotacje finansowe na start, na utworzenie miejsc pracy, ale też szkolimy i opiekujemy się nowo powstałymi firmami – podkreśla Agata Karchut z OWES. Poznajcie kilka wyjątkowych spółdzielni, które miały naprawdę ciekawe pomysły na biznes.

Zacznij biegać i zdrowo jeść

Stowarzyszenie „Zielona Góro Zacznij Biegać” to grupa biegaczy pasjonatów, która przygotowuje ludzi nigdy niebiegających, do przebiegnięcia swoich pierwszych 30 minut bez zatrzymywania się. W związku z tym organizuje między innymi bezpłatne 6-cio tygodniowe spotkania biegowe dla mieszkańców Zielonej Góry i okolic. – Do tej pory odbyło się 18 edycji takich treningów – opowiada szefowa stowarzyszenia Karolina Michalczak – Na początku są to grupy ok. 40-osobowe, ale do końca „dobiega” około 15 osób.

Głównym celem stowarzyszenia jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez bieganie.
Realizowane jest to poprzez organizowanie imprez sportowych; prowadzenie pracowni kulinarnej – Life in run, oferującej naturalną, wegetariańską i wegańską żywność.
- W pracowni kulinarnej, na zamówienie, przygotowujemy produkty energetyczne dla sportowców i nie tylko. Nasze batony czy kulki mocy mogą mieć różny skład i opakowanie, łączy je jedno – naprawdę dają kopa energetycznego – zachwala pani Karolina.
W przyszłości stowarzyszenie zamierza otworzyć kawiarnio-sklep, w którym będzie można kupić i zjeść zdrowe ciasta oraz pełne energii słodycze.
Stowarzyszenie organizuje też biegi charytatywne m.in. Bieg Gladiatora, Bieg Dobrych Mikołajów czy Bieg „Policz się z cukrzycą”.

Stowarzyszenie „Zielona Góro Zacznij Biegać”
ul. Władysława Jagiełły 4
65-245 Zielona Góra
zgbiega@gmail.com
www.lirun.pl
facebook.com/zgzacznijbiegac/

Apartamenty dobrze zarządzane

Apartamenty Lubuskie to spółdzielnia socjalna, która oferuje usługi kompleksowego zarządzania nieruchomościami pod wynajem. Przygotowuje mieszkania do najmu oraz obsługuje mieszkania w trakcie najmu.

- Nasze usługi nie kończą się na wynajęciu mieszkania, jak w większości agencji nieruchomości, dlatego wyróżniamy się na rynku – opowiada Tomasz Kromski ze spółdzielni. - Również weryfikujemy najemców, podpisujemy umowy najmu w imieniu właściciela, przeprowadzamy dokładną inwentaryzację mieszkania oraz reagujemy na usterki i awarie – wymienia kolejne usługi pan Tomasz.
Klientem Apartamentów Lubuskich może być każdy właściciel nieruchomości, który chce wynająć swoje mieszkanie zarówno na dłuższy okres, jak i na krótkie terminy, nawet na jeden dzień. Prowizja spółdzielni Apartamenty Lubuskie to 10-15% od wysokości ustalonej kwoty wynajmu.

Spółdzielnia Socjalna Apartamenty Lubuskie
ul. Rumiankowa 31A
66-008 Świdnica
tel. +48 533 665 019
www.apartamentylubuskie.pl

Świeży chleb z własnych rąk

Fundacja „Zielony Dom” stworzyła w Świdnicy zagrodę edukacyjną, w której dzieci i dorośli mogą poznać świat zwierząt czy zapoznać się z przetwórstwem płodów rolnych. Zobaczymy tu zwierzęta gospodarskie (króliki, drób, kozy, barany itp.) i uprawy roślinne (ekologiczny ogródek ziołowy).
Fundacja organizuje również zajęcia popołudniowe dla dzieci i młodzieży w formie warsztatów językowych, warsztatów muzycznych oraz zajęć artystycznych, także organizuje rodzinne imprezy okolicznościowe.
- Najpopularniejszy okazał się warsztat piekarniczy – opowiada Małgorzata Szmytkiewicz z fundacji. – Podczas zajęć każdy może zemleć zboże, dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących uprawy zboża i pieczenia chleba: poznać recepturę na domowy chleb, zagnieść ciasto, upiec je i na końcu ze smakiem zjeść – zachęca pani Małgorzata.
Na takie zajęcia może zapisać się każdy: grupy przedszkolne i szkolne, ale też i rodziny. Koszt przeprowadzenia szkolenia to 25 zł od osoby. W tym mamy też ognisko na zakończenie czy różnego rodzaju animacje ruchowe dla dzieci.
Animatorów zabaw można też wynająć na każdego rodzaju imprezę okolicznościową. – Mamy maszynę do waty cukrowej, malujemy buźki, zamykamy w bańkach mydlanych, skręcamy baloniki – wylicza usługi Małgorzata Szmytkiewicz. I dodaje: - Rozważamy ponowne złożenie wniosku do OWES na dofinansowanie, bo w tym co robimy widzimy głęboki sens, a zagroda wymaga dofinansowania.

Fundacja „Zielony Dom”
ul. Pszenna 13
65-012 Zielona Góra
tel. 513 037 682
www.zielonydom.org.pl

Relaks aktywny

W poprzedniej edycji ze wsparcia OWES skorzystało Stowarzyszenie P.A.R.K., które działa w nowosolskim parku rozrywki prowadząc Park Linowy z trasami dla osób w każdym wieku. - Dotacja pozwoliła nam na wydzierżawienie parku – mówi Maciej Kaleta ze stowarzyszenia.
P.A.R.K. wspiera i pomaga w realizacji przedsięwzięć sportowych, kulturalnych i artystycznych. – Nazwa skrywa ważne dla stowarzyszenia sfery życia: Przestrzeń, Aktywność, Rekreacja, Kultura – wyjaśnia pan Maciej. – Organizujemy zawody sportowe w sportach niszowych, a także imprezy charytatywne czy eventy związane z tzw. kulturą uliczną. Działamy prężnie dzięki wsparciu OWES oraz Urzędu Miasta w Nowej Soli – podkreśla Maciej Kaleta.
Poza prowadzeniem parku linowego czy organizacją imprez zajmujemy się też szkoleniem – w Zielonej Górze uczymy jeździć na rolkach, a w Nowej Soli na rowerach bmx.
– Prowadzimy klub rowerowy S-Park, nasi wychowankowie mają już na swoim koncie kilka tytułów mistrzów Polski w bmx racing, dyscyplinie, która jest sportem olimpijskim – podkreśla Maciej Kaleta.
W szkółce rolkowej uczą się jeździć zarówno dzieci w wieku od 3,5 lat, jak i dorośli do 60-70 roku życia. Prowadzone są regularne zajęcia grupowe, ich koszt to 80 zł miesięcznie za jedną godzinę tygodniowo, ale można też skorzystać z nauki indywidualnie.

Stowarzyszenie P.A.R.K.
ul. Zjednoczenia 24/8a
67-100 Nowa Sól
tel. 880 159 687
mail: stowarzyszenie@s-park.org
s-park.org
www.facebook.com/Stowarzyszenie.Park/

Relaks bierny

Po wyczynowej jeździe na rolkach lub na rowerze bmx pora na relaks lub regenerację ewentualnych urazów. Pomoże nam w tym Spółdzielnia Socjalna „Bez Stresu”, która oferuje strefę relaksu, składającą się z kabiny do floatingu oraz sauny japońskiej. Relaks w kabinie usuwa skutki stresu, wycisza emocje, rozluźnia mięśnie, polepsza koncentrację i pamięć, uśmierza bóle kręgosłupa, polepsza jakość snu, redukuje ból fizyczny i psychiczny, przyspiesza leczenie kontuzji, poprawia pracę układu odpornościowego – wylicza Mateusz Boryń ze spółdzielni.
Z kabiny korzystają w sporej mierze sportowcy, bo dzięki niej szybciej się regenerują, kabina przyspiesza też leczenie kontuzji. Godzinny seans to koszt 110 zł. Najlepsze efekty daje 5-6 zabiegów, ale już po pierwszym każdy odczuwa u siebie pozytywne zmiany – opowiada pan Mateusz.
„Bez Stresu” oferuje też nietypową i jedyną w Zielonej Górze saunę japońską, która nie jest sauną wydolnościową a relaksacyjną. Podczas seansu leżymy pod przykryciem na specjalnym łóżku wyłożonym płytami z Black Silica – czarnej krzemionki wulkanicznej pochodzącej z wyspy Hokkaido – opisuje zabieg pan Mateusz. Kamienne płyty są podgrzewane do temperatury 44 stopni, ciepło wnika głęboko do wnętrza ciała, otwiera pory, uwalnia toksyny i rozluźnia mięśnie. W „Bez Stresu” sauna jest dwuosobowa, więc należy się umawiać na seans z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Koszt godzinnego seansu to 40 zł.
W ofercie spółdzielni są też liczne masaże: relaksacyjne, sportowe, ujędrniająco-wyszczuplające, a także coś dla twarzy: masaż oczyszczająco-pielęgnujący.

Spółdzielnia Socjalna „Bez Stresu”
ul. Jedności 9A/6
Zielona Góra
tel. 538 430 566

Dobra jakość i efekt wow

Spółdzielnia Socjalna WeDo Studio to grupa grafików, programistów, drukarzy i fotografów. Wcześniej byli freelancerami bądź pracowali na etatach w agencjach reklamowych, połączył ich wspólny projekt – stworzenie spółdzielni socjalnej i uzyskanie dotacji z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze. – Nasza oferta jest bogata, ale najbardziej jesteśmy dumni z animacji poklatkowej – opowiada Łukasz Kołodziej ze spółdzielni. – Nasz spot „Zakochaj się w spółdzielni socjalnej” reklamujący ekonomię społeczną można obejrzeć w TVP3 Gorzów oraz na youtubie – mówi pan Łukasz.
Studio działa od marca 2017 roku, portfolio klientów stale się powiększa. – Mamy na koncie mnóstwo produkcji, ale szewc bez butów chodzi, nie mamy czasu się tym pochwalić – śmieje się Łukasz Kołodziej.
Z usług Spółdzielni Socjalnej WeDo skorzystali m.in. OWES, Advanced Graphene Products czy firma Marcina Nitschke – wylicza Łukasz Kołodziej. – Dla naszych klientów nie ma znaczenia czy jesteśmy spółdzielnią socjalną czy tradycyjną firmą. Liczy się tylko jakość usługi i efekt – podkreśla.
W ofercie Spółdzielni Socjalnej WeDo Studio znajdziemy: tworzenie stron internetowych, grafik, pełnych identyfikacji wizualnych, druków wielkoformatowych, aplikację folii reklamowych, przeciwsłonecznych, ochronnych i antywłamaniowych, animację poklatkową, druk 3D.

Spółdzielnia Socjalna WeDo Studio
ul. Chrobrego 20A
65-001 Zielona Góra
tel. +48 666 207 985
tel. +48 733 025 223
tel. +48 601 908 668
info@wedostudio.eu
facebook.com/wedostudio.eu/
wedostudio.eu

Rano wolna szkoła, po południu warsztaty

Spółdzielnia Socjalna Pracownia prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci realizujących obowiązek szkolny poza szkołą. – Prowadzimy wolną szkołę, czyli to dzieci decydują, co chcą robić, kiedy chcą to robić i z kim – mówi enigmatycznie Justyna Dermont-Owsińska ze spółdzielni. I zaraz wyjaśnia: - Nasza „szkoła” różni się od m.in. edukacji domowej tym, że dzieci spotykają się codziennie w grupie, tworząc społeczność, obecnie jest to grupa 18-osobowa w wieku od 6 do 13 lat. Często wspólnie podejmujemy decyzje, czym w danym dniu będziemy się zajmować.
Szkoła działa od poniedziałku do piątku, zajęcia odbywają się od 9 do 15, a nauczycielami są zarówno rodzice, jak i zawodowi nauczyciele – wszyscy realizują podstawę programową ministerstwa edukacji.
Kto może uczestniczyć w zajęciach w wolnej szkole? – Zapraszamy rodziny, w których jest zaufanie do dzieci, do ich wyborów i potrzeb. Zapraszamy tych, którzy wierzą, że edukacja to życie i doświadczanie go w różnych wymiarach – przekonuje pani Justyna.
Z kolei popołudniami w Pracowni można skorzystać z bogatego wyboru warsztatów dla dzieci i dorosłych. W ofercie obecnie są warsztaty bębniarskie, kulinarne – vege, przyrodnicze, rozwojowe dla kobiet. Dla wszystkich dorosłych prowadzone są rozwojowe warsztaty empatycznej komunikacji w oparciu i ideę NVC – Porozumienie bez Przemocy.

Spółdzielnia Socjalna Pracownia
ul. Gajowa 54
65-267 Zielona Góra
tel. 783-983-363

Rodzinna spółdzielnia socjalna

Spółdzielnia Socjalna Dach-Team działa od listopada 2017 r. Nasza spółdzielnia to rodzinna inicjatywa, świadczymy usługi dekarsko-blacharskie – opowiada Aleksandra Kurczyk. – Pomysł na założenie spółdzielni wziął się stąd, że długo byliśmy bezrobotni, bezskutecznie szukaliśmy pracy, każdy zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Dotacja umożliwiła nam założenie i rozkręcenie biznesu.

Spółdzielnia szybko otrzymała pierwsze zlecenie, którym był remont dachu na lotnisku w Przylepie. Teraz mają sporo klientów indywidualnych, dla których ważne są przede wszystkim jakość usługi i cena, a nie forma działalności, jaką jest spółdzielnia – podkreśla pani Aleksandra, która w spółdzielni jest członkiem zarządu i odpowiada za sprawy organizacyjno-biurowe.
Spółdzielnia Socjalna Dach-Team oferuje: wymianę pokryć dachowych, budowę nowych dachów, uszczelnianie kominów i okien dachowych, montaż okien dachowych, montaż wyłazów i ław kominiarskich, usługi blacharskie, budowę konstrukcji drewnianych typu: wiaty, tarasy, garaże; montaż rynien i obróbek blacharskich.

Spółdzielnia Socjalna DACH – TEAM
ul. Przylep – Kolejowa 1
66-015 Zielona Góra
tel. 571-432-908
sps.dach.team@gmail.com

Więcej informacji:
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze

ul. Gen. Dąbrowskiego 41 D/3 65-001
Zielona Góra tel. 607 041 779
e-mail: owes@fundacjacp.org
www.owes.zgora.pl