Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci mówią, co czeka rolników w przyszłym roku

Barbara Kociakowska
Przeanalizowali oni sytuację na rynkach rolnych: światowym, unijnym i krajowym i wypowiedzieli się na temat cen.

Ceny pszenicy (ogółem) - według ekspertów powołanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - w marcu przyszłego roku powinny być zbliżone do tych, jakie obowiązywały w marcu tego roku. Mają wahać się w granicach 660-700 zł/t, a pszenicy konsumpcyjnej 690-740 zł/t. Natomiast cena żyta w marcu 2018 r. powinna kształtować się w granicach 560-600 zł/t.

Wieprzowina - eksport będzie mniejszy

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ocenia, że w drugim półroczu 2017 r. produkcja żywca wieprzowego w kraju będzie większa niż w analogicznym okresie 2016 r. Będzie ona także rosła w pierwszym półroczu przyszłego roku, ale w drugim powinna być już mniejsza niż w analogicznym okresie 2017 r. W tym roku większa będzie również światowa produkcja wieprzowiny. Odpowiedzialne za ten wzrost będą przede wszystkim Chiny. Według Komisji Europejskiej unijny eksport wieprzowiny powinien być niższy niż przed rokiem (o 9 proc.). W opinii analityków KOWR w 2018 r. będzie mniejszy popyt na unijną wieprzowinę ze strony niektórych krajów azjatyckich, a to może przyczynić się do ograniczenia eksportu produktów wieprzowych z Polski. A, że według szacunków produkcja żywca wieprzowego w tym czasie w Polsce wzrośnie, ograniczony zostanie import wieprzowiny. W marcu cena kg żywca wieprzowego powinna kształtować się na poziomie 4,90-5,20 zł/kg.

Dobre prognozy dla wołowiny

Na rynku unijnym od czerwca 2017 r. systematycznie rosną ceny bydła rzeźnego - we wrześniu były o 5 proc. wyższe niż przed rokiem. A ceny unijne mocno wpływają na poziom cen w Polsce. We wrześniu średnia krajowa cena skupu bydła ogółem wynosiła 6,31 zł/kg i była o 4 proc. wyższa niż przed rokiem. Jednak w Polsce ceny wołowiny były najniższe wśród wszystkich państw unijnych. W Polsce ze względu na 90 proc. udział eksportu w zagospodarowaniu krajowej produkcji, ceny żywca wołowego uzależnione są od poziomu cen w UE oraz kursu złotego wobec euro. Eksperci uważają, że na początku 2018 r. wzmożony popyt na polską wołowinę - zarówno ze strony krajów unijnych jak i trzecich - będzie stymulował dalszy wzrost cen w Polsce. W marcu 2018 r. ceny żywca wołowego mogą być o 7 proc. wyższe niż przed rokiem. A więc ceny bydła ogółem powinny kształtować się na poziomie 6,20-6,60 zł/kg, a młodego bydła rzeźnego 6,40-6,80 zł/kg.

Wzrośnie eksport drobiu

Polska jest największym eksporterem produktów drobiowych w UE. Przewiduje się, że w 2018 r. postępować będzie proces relacji handlowych z większością zagranicznych odbiorców (tempo wzrostu eksportu powinno wynieść 7-8 proc.). W przyszłym roku, a dokładnie w jego pierwszym kwartale - cena żywca drobiowego powinna wzrosnąć i osiągnąć poziom zbliżony do tego z 1. kwartału 2018 r. Według szacunków zespołu ekspertów (powołanych przez KOWR) w marcu 2018 r. ceny brojlerów powinny się kształtować na poziomie 3,20-3,40 zł/kg.

Zobacz także: Szepietowo. Wystawa Zwierząt Hodowlanych i finał plebiscytu Rolnik Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Eksperci mówią, co czeka rolników w przyszłym roku - Gazeta Współczesna

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska