Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci rozmawiali o pomocy dla ofiar przemocy i niezbędnej profilaktyce

(pk)
Kobieta musi znać swoją wartość- przekonuje Halina Borcz
Kobieta musi znać swoją wartość- przekonuje Halina Borcz fot. Mariusz Kapała
Podczas dzisiejszej konferencji "Jak się skutecznie bronić? Bezpieczeństwo lubuskich kobiet" w urzędzie marszałkowskim prelegenci rozmawiali o pomocy ofiarom przemocy oraz profilaktyki.

- Najważniejsza jest profilaktyka, dlatego obejmijmy szczególną opieką wszystkie dzieci wywodzące się z rodzin zagrożonych dysfunkcją, ubóstwem, patologią - apeluje Halina Borcz z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Podczas konferencji rozmawiano o różnych rodzajach przemocy na jaką narażone są kobiety i dzieci. Podkreślano, iż w takich sytuacjach potrzebna jest efektywna pomoc policji i innych instytucji. Narzędziem ułatwiającym takie działanie jest Niebieska Karta, która funkcjonuje już wiele lat. Przez ten czas wielokrotnie była modyfikowana. Ostatecznie uzyskano zadowalający efekt.

- Niebieska karta ma za zadanie pomóc policji w prowadzeniu postępowań przeciwko sprawcom przestępstw - mówi nadkom. Małgorzata Barska, kierownik policyjnej izby dziecka. - Ofiara musi chcieć sobie pomóc, jednak często zdarza się, że nie jest przygotowana do uczestniczenia w procedurach i rezygnuje z oskarżenia. Podejmujemy kroki, które mają wesprzeć ofiarę w tym trudnym dla niej okresie, poznać jej potrzeby. Jest dużo przykładów, gdy przemoc nie jest zgłaszana, ponieważ nie jest fizyczna, nie jest "głośna". Z naszych statystyk wynika, że średnio mija aż 11 lat zanim ofiara zgłosi przestępstwo. Najważniejsza jest edukacja i świadomość zaistnienia przemocy- dodaje.

Marcin Kaczmarek z Okręgowej Inspekcji Pracy mówił o mobbingu w miejscu pracy, którego objawy dla wielu pracowników nadal są trudne do zidentyfikowania.

Działania mobbingowe mogą być bardzo różnorodne. To nie tylko agresja fizyczna, to również szykany, społeczna izolacja, a nawet obraźliwe żarty.Za mobbing w firmie odpowiada pracodawca. Również w przypadku gdy jego źródłem są inni pracownicy, bądź gdy nie otrzymał informacji o jego występowaniu. Dlatego proponujemy prowadzenie polityki antymobbingowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska