Ekspres do kawy do 2000 zł - jaki najlepszy? Ranking TOP10

Materiał informacyjny
Zakup ekspresu do kawy bez wcześniej analizy swoich możliwości i potrzeb? Owszem, można pójść na żywioł, ale po co? Choć obecnie wszyscy narzekamy na deficyt wolnego czasu, to pół godziny poświęcone na solidny research modeli dostępnych na rynku, pozwoli Ci znaleźć urządzenie, które nie tylko sprosta twoim wymaganiom, ale także spotka się z uznaniem domowników. Pozwól, że pomożemy Ci nieco w tej decyzji.

Wychodząc z założenia, że ekspres do kawy nie ma być dla Ciebie drogim kaprysem, lecz urządzeniem codziennego użytku, potrzebujesz urządzenia trwałego, łatwego w użytkowaniu, nowoczesnego, a przy tym ekonomicznego. Czy takie modele w ogóle istnieją? Oczywiście. Zanim jednak przyjrzymy się konkretnym przykładom, dowiedzmy się trochę więcej o tym rodzaju sprzętu.

Młynek do kawy - mistrz ceremonii

Co tak naprawdę odpowiada za idealnie zbalansowany smak kawy? Czy jest to sama jej marka i pochodzenie? A może technologia przyrządzania? O ile obie odpowiedzi można by uznać za poprawne, tak naprawdę decydujący w tym przypadku jest właśnie młynek. Porządnie zmielone ziarna są gwarancją uzyskania prawdziwego espresso o intensywnym, stymulującym zmysły smaku. Bariści zwykli nawet mawiać, że młynek decyduje o jakości całego ekspresu. Przed zakupem tego cudownego urządzenia warto zatem dowiedzieć się nieco o jego mechanicznym sercu.

Według podstawowego podziału rozróżniamy dwa typy młynków. W tańszych modelach za mielenie kawy odpowiedzialny jest zwykle młynek udarowy, który rozdrabnia ziarna przy pomocy zaostrzonych młoteczków. W tym wypadku istotny jest czas mielenia

 • im jest on dłuższy, tym kawa będzie drobniejsza.

W ekspresach droższych znajdziemy młynki żarnowe, które z kolei dzielą się na kolejne dwie kategorie:

 • ceramiczne
 • i stalowe.

Tym razem mielenie polega na ścieraniu ziaren. Jest to proces o wiele szybszy niż w przypadku młynka udarowego. Inwestując w ekspres z młynkiem żarnowym ze stali, mamy pewność, że urządzenie posłuży nam przez długie lata. Wśród najlepszych marek standardem staje się wprowadzanie 13-stopniowej regulacji mielenia do swoich najbardziej podstawowych modeli. Dzięki możliwości regulacji młynka nawet najbardziej wybredny kawosz jest w stanie przygotować napój niemalże idealny. Co więcej, konkretne rodzaje kawy wymagają różnych stopni mielenia.

System parzenia kawy - centrum dowodzenia

System parzenia kawy porównać można do mostku kapitańskiego na statku. Tutaj odbywa się proces ostateczny, dzięki któremu nasze filiżanki wypełniane zostają wspaniałym, czarnym, aromatycznym napojem.

Pozostając w klimatach technologiczno-marynistycznych, kluczem do sukcesu jest idealna współpraca między maszynownią, a mostkiem. Podobnie w ekspresach do kawy - proces przyrządzania napoju powinien być sprowadzony do niezbędnego minimum, bez niepotrzebnych pośredników. Taki efekt są nam w stanie zapewnić ekspresy automatyczne wyposażone w bezprzewodowy systemem zaparzania.

Termoblok – jeden czy dwa?

Kolejnym procesem, który odpowiada za jakość kawy przyrządzanej przez ekspres, jest podgrzewanie wody. Za tę czynność odpowiedzialny może być termoblok lub bojler.

Na czym polega różnica między termoblokiem, a bojlerem?

Przede wszystkim na ekonomii!

 • Rolą termobloku jest podgrzewanie dokładnie takiej ilości wody, jaka jest ekspresowi w danej chwili potrzebna.
 • W przypadku urządzenia z bojlerem woda wlewana jest do osobnego pojemnika, gdzie osiąga odpowiednią temperaturę pod wpływem znajdującej się wewnątrz grzałki.

W ekspresie z termoblokiem płyn przepuszczany jest przez element grzejący (wspomniany termoblok), co pomaga zaoszczędzić nie tylko na wodzie, ale i energii elektrycznej. Nowoczesne ekspresy coraz częściej wyposażone są w system dwóch osobnych termobloków, co może okazać się kwestią istotną dla osób szczególnie ceniących sobie kawę z mlekiem. Dlaczego?

 • Obecność dwóch termobloków zapewniają optymalną temperaturę wody i mleka w tym samym czasie.

Najlepszą „białą” przyrządza się z wody o temperaturze ok. 95 st. i mleka podgrzanego do ok. 65 st. Celsjusza. Jeżeli posiadamy ekspres z jednym termoblokiem, pomiędzy podgrzaniem jednego i drugiego płynu mija wystarczająco czasu, by zaburzyć tę idealną proporcję. Dlatego właśnie tak ważne jest podgrzewanie wody i mleka w tym samym czasie, w temperaturze właściwej dla każdego ze składników. Sprawia to, że stanie przy ekspresie zajmuje nam mniej czasu, urządzenie pochłania niej energii i wody, a smak kawy jest dokładnie taki, jakiego oczekiwaliśmy.

Jakie ciśnienie w ekspresie do kawy - czy ciśnienie ma znaczenie?

Choć ekspresowi do kawy wystarczy minimum 9 barów do przyrządzenia kawy, im będzie ich więcej, tym bardziej aromatyczny napój uzyskamy. Specjaliści-kawosze rekomendują modele osiągające od 15 do 19 barów. Dzięki nim możliwe jest przyrządzanie różnych rodzajów napojów bez utraty ich unikalnego charakteru, Co więcej, inwestycja w taki ekspres pozwoli nam cieszyć się kawą o doskonałym smaku i cieszącej zmysły puszystej piance.

Ekspres do kawy z automatycznym czy manualnym spienianiem mleka?

Spienianie mleka to funkcja, która dla zwolenników małej lub większej „czarnej” może mieć znaczenie drugorzędne, a nawet absolutnie żadne. Jeśli jednak jesteś amatorem kawy z mlekiem, zapewne cenisz sobie tę z pozoru lekką jak powietrze białą piankę na powierzchni swojego ulubionego napoju.

Tańsze modele ekspresów zwykle wyposażone są w dysze, które należy umieścić w dzbanku lub filiżance, a następnie uruchomić proces spieniania. Wielu miłośników latte ceni sobie ten proces, gdyż pozwala on na wcielenie się w rolę wszechmocnego baristy, od którego zależy ostateczny proces spieniania mleka. Czyni to z przyrządzania kawy z mlekiem pewien rytuał, który często staje się istotną częścią udanego poranka lub popołudnia.

Nowoczesne ekspresy do kawy mają w swojej ofercie modele wyposażone w karafkę na mleko. Dzięki temu rozwiązaniu nasz udział w spienianiu, a także czyszczeniu systemu spieniania jest absolutnie minimalny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając wymarzony ekspres do kawy?

Dysponując określoną gotówką, którą chcemy przeznaczyć na ekspres do kawy, warto sprawdzić, jakie funkcje w tej kwocie jest nam w stanie zapewnić producent. Powinniśmy zatem zwrócić uwagę na menu napojów, czyli zakres napojów kawowych dostępnych w ramach jednego urządzenia. Kolejny istotny element to obudowa i wyświetlacz — zakładając, że wszystkim nam zależy na dobrze zaprojektowanym ekspresie z czytelnym menu.

EkspresDoLatte.pl - Testy, opinie i recenzje ekspresów do kawy latte >>

TOP 10 ekspresów do kawy!

1. De’Longhi ECAM 22.360 B

Włoski styl i sprawdzona marka – tak moglibyśmy opisać ten model i przejść do następnej pozycji. To jednak nie wystarczy. Ten model ekspresu De’Longhi umożliwia przygotowanie kawy czarnej i białej za naciśnięciem ledwie jednego przycisku. Co więcej, możemy przyrządzić nawet 2 filiżanki espresso jednocześnie!

System spieniania Automatic Cappuccino pozwala uzyskać kawę z kremową mleczną pianką bez konieczności czyszczenia karafki na mleko! Świetny design dopełnia całości. To niezwykłe urządzenie kupimy już w cenie 1777 zł.

2. De'Longhi ECAM 23.460.S

Opatentowany przez De'Longhi automatyczny systemem spieniania cappuccino pozwala za jednym dotknięciem przycisku przyrządzić ten niesamowity napój. Wystarczy jeden przycisk, by przyrządzić 3 rodzaje kawy: espresso, czarną i cappuccino.

Spienianie mleka jest automatyczne. Model ECAM 23.460.S kupimy już za 1999 zł.

3. De'Longhi Autentica Cappuccino ETAM 29.660.SB

Dwie filiżanki kawy jednocześnie i doskonała kremowa mleczna pianka, a do tego automatyczne czyszczenie karafki na mleko to podstawowe zalety tego modelu. Estetów „kupi” błyszcząca obudowa i wygodne przyciski soft touch. Bezprzewodowy system zaparzający redukuje ilość pyłu kawowego, co wpływa na jakość zmielonej kawy. Jest to nieco droższy model. Na jego zakup zainwestować musimy ok 2099 zł.

 1. De'Longhi AUTENTICA ETAM 29.510.SB

I znów, jeden przycisk, wie kawy i kilka chwil rozkoszy, które mogą ustawić nas na cały dzień. Dysza do manualnego spieniania mleka gwarantuje uzyskanie kremowo-mlecznej pianki. Standardem w przypadku marki De’Longhi. Estetów przekona błyszcząca obudowa, a zabieganych wygodne przyciski soft touch. Zaledwie 1674 zł, tyle wystarczy, by postawić sobie to cudo w kuchni.

 1. Philips 3200 LATTEGO EP3246/70

Philips stawia na ekonomię czasu. Tylko jeden przycisk pozwala na przyrządzenie aż 5 rodzajów kawy. Nieważne, czy wolimy espresso, czarną, latte macchiato czy cappucino. Jak to u Philipsa, czyszczenie zabiera jedynie 15 sekund. Cena? Około 2100 zł.

 1. Krups ESPRESSO MASTER EA8808

Krups to wielka marka – rzecz wiadoma. Ekspres do kawy Espresso Master wyposażony jest w funkcję 2-in-1 Touch Cappuccino umożliwiającą przygotowanie dwóch filiżanek cappuccino lub latte za jednym dotknięciem. Jest solidnie, łatwo i niedrogo – wystarczy 1889 zł.

 1. Siemens EQ.3 S500 TI305206RW

Siemens tradycyjnie stawia na samą radość przyrządzania i picia kawy. System sensoFlow gwarantuje miłośnikom espresso idealną kawę dzięki stałej temperaturze parzenia. Napoje dostępne są za przyciśnięciem jednego przycisku. Producent zwraca uwag na system Aroma Plus package, który pozwala na regulowanie mocy kawy w celu uzyskania oczekiwanego smaku kawy. A wszystko to za ok. 1799 zł.

 1. Krups LATT'ESPRESS EA82F8

Ekspresy Krups zwracają uwagę systemem Quattro Force, który ulepsza cztery podstawowe etapy przyrządzania espresso: mielenia, ubijania, parzenia i czyszczenia. Producent chwali się również wyjątkowo szybkim młynkiem, systemem hydraulicznego ubijania o mocy 30 kg i optymalizatorem parzenia kawy. Warto sprawdzić. N ataki test przeznaczyć trzeba ok. 1799 zł.

 1. Mellita SOLO & MILK 953-102 EU

Ten ekspres to doskonały dowód, że minimalistyczny design i niepozorne rozmiary absolutnie nie mają wpływu na moc i jakość przyrządzanej kawy. Dysza gorącej wody, w którą wyposażony jest ekspres Melitta Solo & Milk to gwarancja smacznej "czarnej", latte i herbaty. Zaledwie 20 cm, wysokości 32,5 cm i głębokości 45,5 cm, co czyni go jednym z najmniejszych ekspresów na świcie. Nie zajmuje zbyt wiele i miejsca i uwaga, robi doskonałą kawę! Cena? Optymalne 1549 zł.

 1. De'Longhi ECAM 350.15 B DINAMICA

Delonghi nie rozczorawuje. Jedno naciśnięcie przycisku dzieli nas od 2 filiżanek wspaniałego, aromatycznego espresso. Dysza do manualnego spieniania mleka gwarantuje lekką jak powietrze mleczną piankę. Ascetyczny design z detalami ze stali nierdzewnej gwarantuje idealne dopasowane do niemal każdej kuchni. Takie wspaniałości już za 1674 zł!

Wiesz już jaki ekspres kupić. Dowiedz się jak o niego dbać: Odkamienianie ekspresu do kawy – bezpieczne i najlepsze sposoby
 

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3