Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownie węglowe i jądrowe znikną z USA? Rewolucja już jest faktem

Maja Walczuk
Maja Walczuk
fot. US DEPARTMENT OF ENERGY/Science Photo Library/East News
Już 45 lat naukowcy z Utah wytwarzają energię geotermalną. Naukowcy prognozują, że taka forma pozyskiwania energii może doprowadzić do pełnej rezygnacji z elektrowni węglowych i jądrowych w USA w ciągu zaledwie 15 lat.

W tej chwili Stany Zjednoczone generują z geotermii 2800MW mocy. W przełożeniu na liczby - energia ta pozwala na zasilenie aż 280 tys. gospodarstw domowych. Eksperci z zakresu energetyki prognozują, że dzięki planowanym na następną dekadę inwestycji moc tę będzie można zwiększyć do 13000MW, a to z kolei pozwoli na wycofanie z eksploatacji od 10 do nawet 13 elektrowni węglowych.

Energetyka geotermalna - o co chodzi?

Koncepcja wykorzystania energii geotermalnej jest prosta. Temperatury w jądrze planety zbliżają się do temperatur występujących na powierzchni Słońca, a ciepło ucieka na zewnątrz. Na powierzchni Ziemi energia znajduje ujście jako jako stopiona lawa, parujące otwory wentylacyjne i gorące źródła. Częściej jednak pozostaje ona uwięziona w głębokich osadach i skale.

Według ostatnich badań pod samymi Stanami Zjednoczonymi można wydobyć ponad 5000 gigawatów energii elektrycznej. To prawie pięć razy więcej niż obecnie wytwarzają wszystkie elektrownie w USA. Energia geotermalna jest również stabilna - jej źródło nie jest zależne od np. warunków atmosferycznych jak w przypadku turbin wiatrowych czy paneli słonecznych, działa całą dobę, nie powoduje spalania paliw kopalnych i nie wymaga kosztownego, nieekologicznego i zabierającego czas transportu.

Dlaczego West Coast?

Elektrownie geotermalne pracują obecnie jedynie w zachodnich stanach - Kalifornii, Nevadzie czy Utah, ponieważ źródła geotermalne znajdują się tam na stosunkowo niewielkich głębokościach (od 1500 metrów). Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology podejmują jednak działania mające na celu znalezienie rozwiązań pozwalających na budowę elektrowni geotermalnych na terenie całych Stanów Zjednoczonych, również tam, gdzie źródła energii znajdują się zdecydowanie głębiej.

Opracowano nowoczesną technologię Enhanced Geothermal System (EGS), która polega na rozbijaniu gorących skał pod ziemią za pomocą silnego strumienia wody. Powstająca para wodna wydostaje się na powierzchnię poprzez wydrążone w ziemi otwory, gdzie napędza turbiny i generatory produkujące energię elektryczną. Sposób ten jednak jest daleki od ideału, ponieważ nie znajdzie zastosowania na terenach ubogich w wodę, jak również wymaga ciągłego monitoringu aktywności sejsmicznej.

Rewolucja staje się faktem

Naukowcy z MIT szacują, że na terytorium USA znajdują się zasoby, które mogłyby zapewnić energię cieplną i elektryczną 100 mln gospodarstw domowych przez 50 lat. Dodatkowo, elektrownie geotermalne mogą wyprzeć elektrownie węglowe i jądrowe już za 15 lat, a 2 ciągu 28 - w 2050 - generować 100 tys. MW, a więc 10% mocy generowanej obecnie przez amerykańską energetykę.

Światowymi liderami w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z geotermii są USA, Indonezja, Filipiny, Turcja, Kenia, Meksyk oraz Nowa Zelandia. Elektrownie geotermalne znajdują jednak zastosowanie na całym świecie, w Europie funkcjonują m.in. na Islandii czy na Węgrzech. Również w Polsce geotermia jest wykorzystywana coraz częściej - chociażby w Mszczonowie, Poddębicach, Pyrzycach i Uniejowie. Są to jednak inwestycje zorientowane na pozyskiwanie ciepła, nie prądu.

Czy węgiel i atom odejdą do lamusa? Przekonamy się w niedalekiej przyszłości.

Źródło: Science/Środowisko.pl

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Elektrownie węglowe i jądrowe znikną z USA? Rewolucja już jest faktem - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska