Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerycie, tak zarobisz na posiadaniu mieszkania

Katarzyna Borek 68 324 88 37 [email protected]
PORADNIK EMERYTALNY Niewiele starszych osób uświadamia sobie, że podczas gdy nie stać ich na leki, mają ogromny kapitał - zamrożony w czterech ścianach własnego domu. Można z niego skorzystać dzięki tzw. odwróconej hipotece.

Wielu Czytelników pyta o odwróconą hipotekę. To produkt finansowy dla osób powyżej 65. roku życia, które posiadają prawo do nieruchomości (mieszkania lub domu).

JAK TO DZIAŁA

Zasada działania odwróconej hipoteki jest prosta. Po podpisaniu umowy firma wypłaca nam comiesięczną rentę hipoteczną - w zamian za to, że po naszej śmierci będzie mogła rozporządzić nieruchomością. To tak, jakby sprzedać mieszkanie i móc nadal z niego korzystać - otrzymując jednocześnie pieniądze.

ILE ZAROBISZ

Nie ma wyznaczonej wysokości renty hipotecznej.
- Wszystko zależy od wartości nieruchomości oraz wieku i płci świadczeniobiorcy - mówi Robert Majkowski, prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego Dom.
Rozpiętość kwot jest spora. Tak samo jak różne są ceny nieruchomości - zależnie od miasta, lokalizacji i standardu. Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do nawet 10 tysięcy złotych.
Dzięki takiemu rozwiązaniu poziom życia poprawia się nie na chwilę, jak w przypadku kredytów i pożyczek, ale podczas całego czasu trwania emerytury.

BEZPIECZEŃSTWO

Odwrócona hipoteka jest dostępna w Polsce od dłuższego czasu, ale nadal wzbudza mieszane uczucia. Jest jednak produktem finansowym. Takim, jak kredyt gotówkowy. Taka "dodatkowa emerytura" cieszy się sporym zainteresowaniem i uznaniem wśród zagranicznych seniorów.

Umowy zawierane w ramach takiej usługi w Polsce reguluje Kodeks cywilny - w ramach umowy o dożywocie.

1. Jej warunki zakładają, że do końca życia emeryt otrzymuje miesięczną rentę hipoteczną w zamian za to, że po śmierci jego mieszkaniem lub domem zarządzi firma wypłacająca to świadczenie. Umowa zapewnia jednocześnie, że do końca życia senior ma prawo zamieszkiwać w tej nieruchomości. Tym samym, uzyskując pieniądze za sprzedaż już teraz, nie jest on zmuszony wyprowadzać się z własnego domu. Czynsz opłaca go fundusz.

2. Umowa o dożywocie gwarantuje, że jeżeli senior nie otrzyma renty, to własność nieruchomości zostanie mu zwrócona, a umowa rozwiązana.

3. Zgodnie z prawem umowa o dożywocie zapewnia dożywotnie utrzymanie. Firma zobowiązana jest do wypłacania świadczenia, inaczej umowa okaże się nieważna i własność nieruchomości pozostanie w rękach seniora. I nie ma tu znaczenia fakt, że emeryt cieszy się świetnym zdrowiem i dłuższym niż przypuszczał życiem. Najlepszym przykładem jest postać Francuzki Jeanne Calment, która w wieku 90 lat zawarła umowę hipoteki odwróconej, po czym dożyła ponad 122 lat. W chwili śmierci, 32 lata po spisaniu dokumentów, pani Calment łącznie otrzymała w rentach podwójną wartość swojego domu.

CO NA TO RODZINA

Niektórzy emeryci boją się utraty mieszkania i środków do życia w przypadku oszustwa ze strony firmy. Najczęstsze wątpliwości dotyczą jednak reakcji rodziny. Niewiele osób wie na przykład, że zawierając umowę odwróconej hipoteki nadal można pozostawić rodzinie pewną część spadku.
- Podczas rozmów z potencjalnymi klientami zawsze słyszymy "A co na to rodzina?" - przyznaje Majkowski. - Stale obserwujemy wewnętrzną walkę: z jednej strony stereotyp, a z drugiej własne potrzeby.
Seniorzy bardzo często rezygnują z zakupu niezbędnych leków, nie wyjeżdżają - aby finansowo pomóc swoim dzieciom i wnukom. Tyle że oni patrzą na swój dom, jak na skarbonkę. I może dziadkowie też powinni zacząć myśleć o spełnianiu swoich potrzeb.

U KOGO

Odwrócona hipoteka jest oferowana przez instytucje finansowe (np. fundusz hipoteczny), bo z racji braku odpowiednich przepisów prawnych aktualnie nie mogą jej proponować ani banki, ani zakłady ubezpieczeniowe.
Skomentuj!
Czy warto skorzystać z odwróconej hipoteki?

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska