Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura+. Czy przez Emeryturę+ trzeba będzie więcej zapłacić za leczenie? Emerytura+ a opłaty za pobyt pacjentów w placówkach leczniczych

Katarzyna Borek
Katarzyna Borek
Emerytura+ nie może być brana pod uwagę przy ustalaniu miesięcznej opłaty za pobyt pacjenta w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej
Emerytura+ nie może być brana pod uwagę przy ustalaniu miesięcznej opłaty za pobyt pacjenta w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej unsplash.com
Czy przez Emeryturę+ trzeba będzie więcej zapłacić za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych lub rehabilitacji leczniczej? Wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta.

Czy przez Emeryturę+ trzeba będzie więcej zapłacić za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych lub rehabilitacji leczniczej?
Nie!

Kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów (tak zwana trzynasta emerytura) nie wlicza się do dochodu, o którym mowa między innymi w artykule 8 ustęp 3 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej. W konsekwencji kwota ta nie może być brana pod uwagę przy ustalaniu miesięcznej opłaty za pobyt pacjenta w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zgodnie z art. 18 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Z tytułu otrzymania wskazanego świadczenia pacjent nie może ponieść wyższej opłaty za pobyt w jednym z wyżej wymienionych zakładów, informuje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Emerytura+: to jednorazowe świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów

W maju 2019 roku ok. 9,72 miliona osób pobierających emerytury i renty otrzyma Emeryturę+. To jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1,1 tys. złotych brutto. Po potrąceniu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, jak ma to miejsce w przypadku najniższej emerytury, kwota na rękę (netto) dodatkowego świadczenia wyniesie 888,25 zł.

Jednorazowe świadczenia pieniężne czyli tzw. Emeryturę + otrzyma każdy emeryt pobierający emeryturę - zarówno z ZUS, KRUS, jak i mundurową.
Świadczenie to jest przyznawane także rencistom oraz osobom pobierającym emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.
W przypadku zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje w takim wypadku będzie wydawał i jedno świadczenie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W takim przypadku osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie pieniężne.
Jedna Emerytura+ przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba.

Zobacz też: Losowanie Lotto. Wygrane w Lubuskiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska