Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura pomostowa tylko za najcięższą pracę

Stefan Cieśla 95 722 57 72 [email protected]
rys. Tomasz Wilczkiewicz
rys. Tomasz Wilczkiewicz
- Od ponad 15 lat jestem motorniczym tramwaju. Czy przysługiwać mi będzie wcześniejsza emerytura, tzw. pomostówka - pyta pan Bronisław z Gorzowa. Mamy dla niego dobrą wiadomość - tak, tramwajarzom taka emerytura nadal się należy.

Od początku minionego roku obowiązują nowe zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury przez osoby wykonujące prace szczególne lub o szczególnym charakterze. Przed ukończeniem ustawowego wieku emerytalnego 60/65 lat, takie osoby mogą odchodzić na pomostówki.

 

KOMU PRZYSŁUGUJĄ

Ustawa przewiduje, że pomostówki dostaną osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. Muszą wykazać co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, zgodnie z nowym wykazem takich prac, załączonym do ustawy o pomostówkach. Osoby które rozpoczęły pracę zawodową przed 1 stycznia 1999 r. muszą udowodnić, że pracowały w szczególnych warunkach lub wykonywały prace o szczególnym charakterze zgodnie z wykazem Rady Ministrów z lutego 1983 r.

WARUNKI KONIECZNE DO SPEŁNIENIA

Na emeryturę pomostową uprawnieni będą mogli przejść na pięć lat, (w niektórych zawodach na 10 lat) przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, czyli w wieku 55 lat kobiety, 60 lat mężczyźni. Muszą mieć też staż ubezpieczeniowy - 20 lat kobiety, 25 lat mężczyźni oraz rozwiązać umowę o pracę. Po 31 grudnia 2008 r. muszą pracować na pełnym etacie, w zawodzie znajdujących się w nowym wykazie prac szczególnych lub o szczególnym charakterze. Aby dostać pomostówkę należy rozwiązać umowę o pracę.

KTO DOSTANIE

Lista uprawnionych ograniczona jest do kilkudziesięciu zawodów i prac, wykonywanych w najcięższych warunkach, wymagających też specjalnych predyspozycji psychofizycznych, od których zależy bezpieczeństwo innych ludzi. Są to m.in. górnicy w kopalniach i kamieniołomach oraz wydobywający ropę i gaz, murarze pieców hutniczych, kowale w kuźniach przemysłowych, dokerzy, piloci, kierowcy autobusów i tramwajów, nauczyciele w specjalnych ośrodkach wychowawczych i schroniskach dla nieletnich, personel domów pomocy społecznej i szpitali psychiatrycznych, lekarze pracujący na ostrych dyżurach. Listę uprawnionych przygotowali eksperci z dziedziny medycyny pracy.

CZY RODZINY MAJĄ JAKIEŚ PRAWA

Członkom rodziny zmarłego, który był uprawniony do emerytury pomostowej, przysługiwać będzie renta rodzinna oraz dodatek dla sierot zupełnych.

JAK SĄ LICZONE POMOSTÓWKI

Obliczać się je jak nowe emerytury, czyli tzw. metodą kapitałową. Wysokość pomostówki zależeć będzie od stanu naszego konta emerytalnego oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego. Zgromadzone składki podzielone będą przez przewidywaną długość naszego życia. Im kto dłużej pracował przed 1999 r., tym jego pomostówka będzie większa. Później przeliczniki będą coraz mniej korzystne, bo od 1999 r. liczyć się będą tylko składki, zgromadzone na naszym koncie emerytalnym. Minimalna pomostówka będzie równa najniższej zwykłej emeryturze.

KTO PO STAREMU

Urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mają teraz tylko jedną szansę przejścia na starych zasadach na wcześniejszą emeryturę za pracę szczególną - na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Muszą jednak udowodnić, że na 31 grudnia 1998 r. mieli staż ubezpieczeniowy 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni), w tym 15 lat pracy szczególnej wg wykazu z 1983 r. Muszą mieć ukończone 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), rozwiązać umowę o pracę oraz jeśli należą do OFE, przekazać składki do ZUS.

GDZIE SZUKAĆ PRZEPISÓW

Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. nr 237, poz. 1656).

 

WYKAZ PRAC W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH I O SZCZEGÓLNYM CHARAKTERZE

 

Czytaj też: Jak będą liczone nowe emerytury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska