MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe nie prowadzą do obniżania pensji Polaków?

Program jest powszechny, dedykowany 11,5 mln pracownikom.
Program jest powszechny, dedykowany 11,5 mln pracownikom. Tomasz Holod
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Z wstępnych szacunków wynika, że z programu skorzysta niemal 11,5 mln osób zatrudnionych. PPK umożliwią gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. - Pracownicze Plany Kapitałowe nie prowadzą do obniżania pensji- zaznacza w rozmowie z AIP Paweł Borys, prezes Polskiego funduszu Rozwoju.

- Pracownicze Plany Kapitałowe nie prowadzą do obniżania pensji. Pojawiają się takie informacje, które można nazwać fake newsem- tłumaczy w rozmowie z AIP Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Z perspektywy formalnej nasze wynagrodzenie w żaden sposób się nie zmieni. Oszczędzanie oczywiście polega na tym, że część naszych środków przeznaczamy na ten cel, czyli tak jak w banku możemy zrobić depozyt terminowy. De facto PPK są takim bardzo długoterminowymi depozytem terminowym. Te środki są na naszym prywatnym rachunku w PPK. Jest to to tyle opłacalne, że dopłaca i pracodawca i państwo praktycznie drugie tyle, co my wpłacamy. W sensie ekonomicznym można powiedzieć, że PPK są podwyżką wynagrodzenia, ponieważ poprzez tę dopłatę otrzymujemy większą liczbę środków pieniędzy od naszych pracodawców- dodaje.

Oczywiście oszczędzanie wiąże się z ryzykiem, ale takie długoterminowe inwestowanie zwykle oznacza możliwość uzyskania korzyści w atrakcyjnych zwrotach w długim terminie- tłumaczy Borys.

Przeczytaj także:

Program jest powszechny, dedykowany 11,5 mln pracownikom. Zdaniem szefa PFR główną zaletą PPK jest fakt, że program przede wszystkim jest prosty.

- Pracownik praktycznie nic nie musi robić, ani w nim uczestniczyć. Tutaj należy się olbrzymi wyraz podziękowania i uznania dla pracodawców, ponieważ to oni organizują ten system dla pracownika. W ten sposób podnoszą standard rynku pracy do tych poziomów, który znamy z krajów rozwiniętych, gdzie tego typu programy są powszechne. To pracodawcy wspólnie z organizacjami pracowników wybierają instytucję finansową. Środki gromadzone są na funduszach, których polityka inwestycyjna jest zróżnicowana, dopasowana do wieku oszczędzających- podsumowuje.

Jednocześnie Borys przyznał, że Polacy chcą oszczędzać. Kiedyś nie pozwalało im na to wynagrodzenie. - W tej chwili mamy taką sytuację, że większość gospodarstw domowych gromadzi już co miesiąc oszczędności. Poprzez Pracownicze plany Kapitałowe chcemy stworzyć dla tych osób produkt, który umożliwi to oszczędzanie długoterminowe w sposób najbardziej opłacalny i efektywny- dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska