Emocjonująca derbowa kolejka i umocnienie się lidera w lubuskiej IV lidze

Paweł Górski
Tak piłkarze Meprozetu Stare Kurowo cieszyli się z cennego derbowego zwycięstwa nad Lubuszaninem Drezdenko Facebook/GKS Meprozet
W weekend 13-14 maja drużyny lubuskiej IV ligi rozegrały 28. kolejkę zmagań. Do niespodziewanych rozstrzygnięć doszło w Zbąszynku i Drezdenku. Tymczasem na fotelu lidera tabeli nieco wygodniej rozsiadła się Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański.

Odra Bytom Odrzański ucieka na trzy punkty

W 28. kolejce IV ligi drugi tej wiosny remis zanotował wicelider tabeli Syrena Zbąszynek. Zespół ten niespodziewanie zremisował na własnym terenie z zakopanym w strefie spadkowej Piastem Iłowa. Do przerwy gospodarze prowadzili 1:0 po bramce Pawła Dulata, ale niedługo po zmianie stron wyrównał Dawid Derkowski. Później goście poszli za ciosem i w 75 minucie sensacyjne prowadzenie zapewnił im Grzegorz Rakowski. Podrażniona Syrena nie pozwoliła Piastowi długo cieszyć się z korzystnego wyniku i już minutę później wynik na 2:2 ustalił Paweł Dulat.

Potknięcie ekipy ze Zbąszynka wykorzystała Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański, która umocniła się na fotelu lidera. Podopieczni trenera Grzegorza Tychowskiego pewnie pokonali Pogoń Skwierzyna 7:1. Odra już po nieco ponad pół godzinie gry prowadziła 3:0 dzięki trafieniom Bartosza Skiby, Kamila Chałupki i Damiana Stachurskiego. Przed przerwą goście zdołali odpowiedzieć bramką autorstwa Błażeja Banaszaka, ale nie zatrzymało to rozpędzonych bytomian. W drugiej połowie dobili oni Pogoń, strzelając kolejne cztery gole. Na dodatek goście kończyli mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Juliana Kamińskiego z 79 minuty. Dzięki wygranej Odra odskoczyła Syrenie na trzy punkty.

Derbowe emocje do ostatniej akcji

W Słubicach miał miejsce derbowy pojedynek miejscowej Polonii z Ilanką Rzepin. Jednocześnie obydwa zespoły świetnie spisują się w rundzie wiosennej, więc ciężko było wskazać faworyta. Mecz trzymał kibiców w napięciu do ostatniej akcji. Dopiero w trzeciej minucie doliczonego czasu drugiej połowy gola na wagę trzech punktów zdobył dla Ilanki Kacper Lewitzki, dzięki któremu rzepińska drużyna wywiozła ze Słubic zwycięstwo 1:0.

Niespodzianka w Drezdenku

Równie emocjonujące były inne derby, w których faworyzowany Lubuszanin Drezdenko podejmował Meprozet Stare Kurowo. Już po pierwszej połowie goście niespodziewanie prowadzili 1:0 dzięki trafieniu Mateusza Gorgiela. Miejscowi niemal całą drugą odsłonę walczyli o wyrównanie, do którego doprowadził w 81 minucie Daniel Moroz. Na tym jednak emocje się nie skończyły, bo podobnie jak w Słubicach, również i w Drezdenku mecz rozstrzygnął się w doliczonym czasie gry. Wówczas na 2:1 dla Meprozetu strzelił Christian Brodowski.

Pogoń wygrywa w Kożuchowie

Ciekawe spotkanie obejrzeli również kibice zgromadzeni na stadionie w Kożuchowie, gdzie miejscowa Korona podejmowała Pogoń Świebodzin. W tym zaciętym meczu padł tylko jeden gol – w 50 minucie zwycięstwo zapewnił przyjezdnym Marcin Szymański. Pojedynek był emocjonujący nie tylko ze względu na wynik – w drugiej połowie czerwoną kartkę obejrzeli reprezentanci gospodarzy: Paweł Rudnicki i trener Tomasz Mucha.

Rezerwy Lechii lepsze od Promienia

Kolejkę zamknął pojedynek Lechii II Zielona Góra z Promieniem Żary. Wynik otworzyli Bartosz Żurawski i Jakub Kołodenny. Jeszcze przed końcem pierwszej połowy goście zdobyli bramkę kontaktową autorstwa Krzysztofa Wilińskiego i do szatni piłkarze schodzili z wynikiem 2:1. Po przerwie zielonogórzanie nie pozwolili rywalom pójść za ciosem i dobili ich kolejnymi dwoma trafieniami. W 73 minucie na listę strzelców trafił Aleksander Sadowski, a niedługo przed końcem regulaminowego czasu gry na 4:1 strzelił Żurawski. Promień zdołał jeszcze zdobyć drugiego gola, lecz było już za późno na odrabianie strat. Ostatecznie podopieczni trenera Mateusza Reusa wygrali 4:2.

Wyniki 28. kolejki IV ligi:

• Korona Kożuchów – Pogoń Świebodzin 0:1 (bramka: Szymański)
  • Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański – Pogoń Skwierzyna 7:1 (Skiba 2, Chałupka, Stachurski, K. Konsewicz, Chuchro, Chłopowiec – Banaszak)
  • Dąb Sława-Przybyszów – Budowlani Lubsko 4:1 (Rybak 2, Bieleń, Dobrakowski – Romanowski)
  • Odra Nietków – Czarni Żagań 5:1 (Trzmiel 3, Kopacz, Bartoszewski – Glanc)
  • Spójnia Ośno Lubuskie – Celuloza Kostrzyn nad Odrą 2:0 (Paradowski, Szczeciński)
  • Polonia Słubice – Ilanka Rzepin 0:1 (Lewitzki)
  • Lubuszanin Drezdenko – Meprozet Stare Kurowo 1:2 (Moroz – Gorgiel, Brodowski)
  • ZAP Syrena Zbąszynek – Piast Iłowa 2:2 (Dulat 2 – Derkowski, Rakowski)
  • Lechia II Zielona Góra – Promień Żary 4:2 (Żurawski 2, Kołodenny, Sadowski – Wiliński, Kaczor)