Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Endosonografia w szpitalu Gorzowie Wielkopolskim

OPRAC.:
Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
W Lubuskiem tylko w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim można wykonać endosonografię, czyli niezwykle precyzyjne badanie narządów układu pokarmowego.
W Lubuskiem tylko w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim można wykonać endosonografię, czyli niezwykle precyzyjne badanie narządów układu pokarmowego. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim
Lecznica w Gorzowie Wlkp. jako jedyna w województwie wykonuje endosonografię, czyli niezwykle precyzyjne badanie narządów układu pokarmowego. Do tej pory na tak dokładną diagnostykę trzeba było jechać aż do Poznania lub Szczecina.

Endosonografia, to najprościej mówiąc, połączenie techniki badania endoskopowego z technologią ultrasonografii (czyli USG). Dzięki temu lekarz może bardzo dokładnie i w powiększeniu zobaczyć poszczególne narządy układu pokarmowego "od środka".

EUS (tak w skrócie nazywa się na to badanie) jest bardzo przydatne w diagnostyce chorób trzustki, dróg żółciowych, przełyku czy nawet wątroby. - Metoda daje możliwość wykonania też biopsji np. zmian w trzustce - tłumaczy lek. Roman Kołodziejczak, szef Oddziału Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii, Gastroenterologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Endosonografia poszerza możliwości dokładnej oceny narządów jamy brzusznej, zwłaszcza trzustki, dróg żółciowych, częściowo wątroby, zmian podśluzówkowych przełyku, żołądka, dwunastnicy.

Czym badanie różni się od klasycznej gastroskopii? W pierwszej można ocenić, to co widać na powierzchni. W drugiej lekarz dzięki obrazowi USG widzi struktury, które leżą pod śluzówką. – Te, które w badaniu gastrologicznym nie są widoczne. Przykład? Można mieć guza śródściennego żołądka, ale mieć zdrową śluzówkę. Na wierzchu jest wszystko w porządku, ale my naszą głowicą zobaczymy ukrytą zmianę. Możemy wykonać od razu biopsję – tłumaczy lek. Roman Kołodziejczak, który od lat zabiegał o wprowadzenie tego badanie w regionie. Są też pacjenci, u których widać zmiany w tomografii, w morfologii, ale nie pokazuje ich klasyczne USG.

Dziś gorzowski szpital dysponuje specjalnym, wartym pół miliona złotych aparatem (jego zakup sfinansował Urząd Marszłakowski) i wykonuje kilka takich badań tygodniowo. Trafiają na nie pacjenci, którym inne badania nie dały odpowiedzi, skąd biorą się dolegliwości i złe wyniki.

Ktoś zostawił walizkę przy szpitalu w Gorzowie. Musiała interweniować policja

Wyburzanie budynku szpitalnego:

od 16 lat

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska