MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko koronawirus

Julia Karasiewicz
Choroby towarzyszą człowiekowi od zawsze. Wiele z nich, ze względu na ogromną liczbę ofiar, na stałe zapisało się w historii. Niestety epidemie i pandemie to nie tylko smutne wydarzenia z przeszłości - pojawiają się także i dziś, czego niezbity dowód stanowi obecna sytuacja. Choć współczesna medycyna radzi sobie z chorobami coraz lepiej, istnieje pewien czynnik, który mocno komplikuje sprawy. Jest to ludzka mobilność, spotęgowana przez nowoczesne środki transportu. Przedostanie się wirusa z jednego końca świata na drugi dawniej było długim procesem - dziś może zająć kilkanaście godzin. Jakie choroby zagrażały i wciąż nam zagrażają w XXI wieku?

Nawracające epidemie

O epidemii możemy mówić wtedy, gdy dana choroba występuje w określonym czasie i na określonym terenie, wywołując zachorowania w liczbie większej niż oczekiwana. Pandemia zaś ma zasięg globalny - występuje na kilku kontynentach. Historia pamięta kilka przypadków epidemii i pandemii, które w swoim czasie dziesiątkowały społeczeństwa. Jedną z największych była epidemia dżumy, która to w XIV wieku uśmierciła 20-25% ludności Europy. Liczbę ofiar szacuje się nawet na 100 milionów.

Choć czarna śmierć kojarzy się głównie ze średniowieczem, choroba powracała do nas wielokrotnie. Zaraza była obecna w każdym roku w okresie 1346–1671. Ostatni z nawrotów miał miejsce nie tak dawno temu - w latach 1855–1959. Nazwano go Trzecią wielką pandemią dżumy. Pandemia, która rozpoczęła się w Chinach, rozprzestrzeniła się na tereny Azji, gdzie w samych tylko Indiach zabiła 10 milionów ludzi. Kolejne jej ognisko wybuchło w San Francisco na początku XX wieku. Jak się okazuje, nie udało jej się w pełni zwalczyć: szacuje się, że obecnie każdego roku w USA 5–15 osób zaraża się tą chorobą. Co jeszcze zagraża nam w XXI wieku?

od 16 lat

SARS-CoV-2 zbiera żniwo

Za jedną z najnowszych współczesnych pandemii odpowiada koronawirus SARS-CoV-2, znany początkowo jako wirus z Wuhan, miasta znajdującego się w środkowych Chinach. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano tam na początku grudnia 2019 r., choć niektórzy twierdzą, że jeszcze wcześniej. Od tej pory wirus rozprzestrzenił się już na całym świecie.

Za względu na fakt, że zachorowania rozpoczęły się w Chinach, niektórzy porównują pandemię COVID-19 do epidemii SARS z początku XXI wieku. Podobieństwo leży także w samej strukturze wirusa. Analizy genomowe SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za COVID-19 oraz wirusa SARS wykazały, że ten pierwszy jest bardzo zbliżony do SARS, stąd z resztą jego nazwa. Chorobę SARS także wywołuje koronawirus odpowiedzialny za zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. Okazuje się jednak, że wirus SARS praktycznie ominął Europę i wygasł, zanim zdążył wyrządzić większe szkody. Niestety COVID-19 zbiera jak dotąd pokaźne żniwo.

Jakie choroby zagrażały i wciąż nam zagrażają w XXI wieku? Zobacz galerię.

Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko koronawirus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko koronawirus - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska