Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Epitafium na carillon pamięci prezydenta Gdańska, skomponowane przez zielonogórzankę Katarzynę Kwiecień-Długosz, zabrzmiało na 50 dzwonach

Redakcja
Epitafium na carillon dedykowane prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi,  skomponowane przez zielonogórzankę dr Katarzynę Kwiecień-Długosz, wykonała w piątek, 18 stycznia 2019 r., na 50 dzwonach w kościele pw. św. Katarzyny w Gdańsku miejska carillonistka Monika Kaźmierczak.
Epitafium na carillon dedykowane prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, skomponowane przez zielonogórzankę dr Katarzynę Kwiecień-Długosz, wykonała w piątek, 18 stycznia 2019 r., na 50 dzwonach w kościele pw. św. Katarzyny w Gdańsku miejska carillonistka Monika Kaźmierczak. Przemysław Świderski/Dziennik Bałtycki
Epitafium dedykowane zmarłemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi wykonała w piątek, 18 stycznia 2019 r., na carillonie kościoła pw. św. Katarzyny w Gdańsku Monika Kaźmierczak.

W piątek, 18 stycznia 2019 r. o 14.45 w Gdańsku na carillonie – zespole 50 dzwonów w kościele pw. św. Katarzyny – zabrzmiało Epitafium dedykowane prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi. Utwór wykonała miejska carillonistka Monika Kaźmierczak.

Gdańskie prawykonanie Epitafium na carillon dedykowane zmarłemu prezydentowi transmitowały Radio Gdańsk i TVN24.

Z kompozytorką dr Katarzyna Kwiecień-Długosz rozmawialiśmy w środę, 16 stycznia 2019.:

Dlaczego skomponowała pani ten utwór?
Jestem związana z gdańskim środowiskiem carillionowym. Mieliśmy już kilka projektów muzycznych, które łączą się z artystycznymi wykonaniami moich kompozycji, pisanych na carillon (zespół kilkudziesięciu dzwonów – dop. red.). To nietypowy i mało znany instrument i Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada carillon. A dokładnie trzy takie instrumenty. Kiedy doszło do śmierci pana prezydenta, poczułam, że chcę się solidaryzować z tym środowiskiem w tej trudnej sytuacji. Trzeba podkreślić fakt, że pan prezydent Paweł Adamowicz bardzo dbał o rozwój środowiska związanego z tym instrumentem. Dbał o to, żeby Gdańsk miał te instrumenty, one były częściowo rekonstruowane, zapraszał gości z zagranicy, żeby mogli pomóc w tym całym procesie… Dlatego kiedy umarł pan prezydent, pomyślałem, że powinien mu zagrać carillon na pożegnanie. Że jestem mu to dłużna, ponieważ bez niego ta kultura muzyczna nie istniałaby w takim kształcie.

Zobacz cały wywiad wideo z kompozytorką dr Katarzyną Kwiecień-Długosz z UZ

Zaczęła pani komponować utwór już w dniu śmierci prezydenta…
- To był impuls. Silna wewnętrzna potrzeba, nie uzgodniona z nikim. Kiedy pomyślałam sobie o idei grającego carillonu, to od razu przyszedł mi do głowy motyw muzyczny. Pochodzi od nazwiska prezydenta Adamowicza – trzy pierwsze litery to trzy pierwsze dźwięki: a, d, a. Posłużyły mi do stworzenia głównego motywu. A dźwięki g, d, a – od Gdańska – pojawiają się w zakończeniu utworu. Jako symboliczny obraz miasta i mojej solidarności z gdańszczanami.

Prawykonanie w piątek…
To w Gdańsku. Utwór wykona Monika Kaźmierczak. Wysłałam jej utwór, a ona rozesłała nuty do swoich przyjaciół carillonistów z całego świata. I naprawdę prawykonanie odbyło się wczoraj (rozmawialiśmy w środę – dop. red.) w Belgii. I tam i w Holandii będzie jeszcze bardzo dużo wykonań. Także w Niemczech, Kanadzie… Cały czas przychodzą zgłoszenia od muzyków, którzy chcą wykonać utwór u siebie jako wyraz wdzięczności dla pana prezydenta.

Kim jest kompozytorka

Dr Katarzyna Kwiecień-Długosz urodziła się w Głogowie, ale dorastała w Zielonej Górze, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. M. Karłowicza. Studiowała w Akademii Muzycznej im. I. Paderewskiego w Poznaniu (w klasie kompozycji - dyplom z wyróżnieniem), na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (lingwistyka stosowana), w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (podyplomowe studia muzyki filmowej, komputerowej i twórczości audiowizualnej). Obecnie jest słuchaczką podyplomowych studiów arteterapii (Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu).

Dr Katarzyna Kwiecień-Długosz jest zastępcą dyrektora Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierownikiem Zakładu Teorii Muzyki w Instytucie Muzyki UZ. Mieszka w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska