Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Etna? Uwaga, czai się większe niebezpieczeństwo (zdjęcia)

Redakcja
We Włoszech znajduje się sporo czynnych wulkanów. Jak chociażby ten na wyspie Vulcano
We Włoszech znajduje się sporo czynnych wulkanów. Jak chociażby ten na wyspie Vulcano fot. Dariusz Chajewski
Z włoskich wulkanów najsłynniejsza jest Etna, która od środy znów okupuje pierwsze strony gazet. Tego dnia zaczęła mruczeć, w czwartek wulkan wypluł z siebie chmurę popiołu na wysokość 5 tys. metrów nad poziomem morza, a z jednego z kraterów wyciekła lawa...
Włoska wyspa Vulcano swoją nazwę zawdzięcza wulkanom

Etna? Uwaga, czai się większe niebezpieczeństwo

Mająca ponad 3.300 metrów wysokości Etna to największy aktywny wulkan Europy. A te ostatnie kaprysy to żaden wyjątek - w ubiegłym roku zanotowano 18 wybuchów. Wulkan ten ma ponad 270 kraterów bocznych (kraterów pasożytniczych). Szacunkiem darzyli go już starożytni. Według mitologi greckiej we wnętrzu Etny znajduje się kuźnia boga Hefajstosa lub w jej wnętrzu żyje stugłowy olbrzym Tyfon, zamknięty tam przez Zeusa... A tak na marginesie. Ludzie zawdzięczają Etnie sporo, chociażby żyzną ziemię na stokach, gdzie uprawia się najlepsze pistacje.

Druga ognista włoska gwiazda to oczywiście Wezuwiusz, który jest zaliczany do grona pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Według ostatnich pomiarów, jego wysokość wynosi 1281 m n.p.m., głębokość krateru - 230 m, średnica - 550-650 m. Najbardziej znany jest z wybuchu, który nastąpił 24 sierpnia 79 r., w którym zniszczone zostały miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabie. Ostatni duży wybuch został odnotowany 13 marca 1944 r.

Ale to nie wszystko. Wystarczy wybrać się w rejs po Wyspach Liparyjskich, aby przekonać się ile jeszcze wulkanów dymi we Włoszech. Pierwszy na trasie jest Vulcano. Wyspa jest zbudowana z trzech nakładających się na siebie centrów wulkanicznych. Centrum i północną część wyspy zajmuje wulkan Fossa z kraterem Gran Cratere, w którym nadal czynne są fumarole, a na zachodzie z kraterem Lentia. Na północnym skraju wyspy znajduje się wulkan Vulcanello (123 m), który wyłonił się z morza podczas erupcji w 183 r. p.n.e. i dopiero stopniowo połączył się z główną wyspą. Bardziej znana jest Stromboli, na której wznosi się czynny wulkan o wysokości 926 m n.p.m. Jemu zdarza się wybuchać seriami.
Mogą być także Włochy środkowe. Tutaj mamy Amiatę o wysokości 1.734 m n.p.m. U podnóża znajdują się liczne źródła siarkowe, których wody doprowadzane są rurociągami do Sieny.

Natomiast okazuje się, że mruczenie Etny to drobiazg. Oto u wybrzeży Włoch drzemie największy podmorski wulkan w Europie Marsili. Podwodna góra ma u podstawy 70 km długości i 30 km szerokości. Wysoki na 3 tys. metrów stożek, którego wierzchołek znajduje się 450 metrów pod powierzchnią morza, w każdej chwili grozi wybuchem, informuje "Corriere della Sera". Gdy wulkan wybuchnie wywoła falę tsunami, która pochłonie Kampanię, Kalabrię i Sycylię...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska