MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Euforia przyrodników. Wielki powrót nietoperzy!

Dariusz Brożek
W MRU zimuje ponad 35 tys. nietoperzy. Najwięcej jest nocków dużych.
W MRU zimuje ponad 35 tys. nietoperzy. Najwięcej jest nocków dużych. Dariusz Brożek
W podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zimuje ponad 35 tys. nietoperzy. To prawie o osiem tysięcy więcej, niż przed rokiem.

Znamy już dokładne wyniki ostatniej akcji liczenia gacków i nocków, zimujących w poniemieckich bunkrach koło Międzyrzecza i Lubrzy. Hibernuje tam 35.048 nietoperzy! To prawie o osiem tysięcy więcej, niż w styczniu minionego roku, kiedy uczestnicy podobnych badań doliczyli się tam 27.215 skrzydlatych ssaków.

- Wyniki sobotnich badań bardzo nas ucieszyły, gdyż przez cztery poprzednie lata ich liczba systematycznie spadała. Przed rokiem jeden z bunkrów był otwarty, dlatego nietoperze były płoszone przez turystów. Doszło też do ich masakry, która odbiła się głośnym echem wśród przyrodników w całej Europie. Znaleźliśmy wtedy w podziemiach 204 martwe nietoperze, większość z nich została zabita przez ludzi. Niestety, śledztwo prowadzone przez międzyrzecką prokuraturę zakończyło się fiaskiem, gdyż nie udało się ustalić winnych. W tym roku dzięki Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Gorzowa Wielkopolskiego oraz pracownikom muzeum fortyfikacji i nietoperzy w Pniewie wejścia do podziemi są zamknięte. Podziemia są więc bardziej bezpieczne dla nietoperzy i dlatego jest ich tam więcej - komentuje dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który kierował badaniami.

Wśród skrzydlatych lokatorów MRU przeważają nocki duże. Zimuje tam 12 spośród 25 krajowych gatunków nietoperzy. Przyrodnicy zaznaczają, że wszystkie nietoperze oraz ich siedliska podlegają ochronie.

Śpiące nietoperze liczyło 72 przyrodników z kilku państw, wspieranych przez ratowników medycznych i przewodników. Spenetrowali łączący bunkry labirynt korytarzy o łącznej długości około 32 km. Jak zaznaczała dr Anita Glover z Wielkiej Brytanii, podziemia poniemieckich bunkrów to największe w Unii Europejskiej zimowe siedlisko nietoperzy.

Trwa jeszcze liczenie gacków i mopków śpiących w bunkrach, które nie są połączone korytarzami z centralnym odcinkiem MRU. W obiektach Grupy Warownej Schill koło wsi Kursko w gminie Międzyrzecz przyrodnikom pomagali miłośnicy fortyfikacji ze stowarzyszenia Panzerwerk7. Znaleźli tam 33 nietoperze. - To początek naszej współpracy ze środowiskiem bunkrowców, jak niektórzy określają miłośników fortyfikacji - dodaje T, Kokurewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska