Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europa mniej optymistyczna

(oprac. staw)
Najbardziej optymistycznie patrzą w przyszłość młodzi ludzie
Najbardziej optymistycznie patrzą w przyszłość młodzi ludzie fot. DiGiTouch
Połowa Europejczyków nie oczekuje znaczących zmian w swoim życiu w najbliższych 12 miesiącach.

30 procent uważa, że ich życie się poprawi, a 13 procent, że się pogorszy.

Tak wynika z ostatnich badań Standard Eurobarometr przeprowadzonych przez TNS Opinion na zlecenie Komisji Europejskiej.

Na ankiety odpowiedziało ponad 30.000 osób w 27 unijnych państwach, trzech krajach kandydujących (Chorwacji, byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii i Turcji) oraz Republice Cypru Północnego. Z badań wynika, że mieszkańcy tych krajów patrzą w przyszłość mniej optymistycznie niż podczas ankiet przeprowadzonych wiosną 2007 r.

Na podstawie wyników ułożono "indeks optymizmu", czyli różnicę pomiędzy odsetkiem pytanych, którzy uważają, że ich życie poprawi się i odsetkiem tych, którzy czują, że się pogorszy. Dla całej Unii indeks optymizmu wypadł na poziomie +17. Jest to spadek o 9 punktów z poziomu +27 z wiosny 2007.

Wtedy 37 proc. osób uważało, że ich życie się poprawi, a 11 proc., że się pogorszy.

Góra i dół

Najbardziej radośnie widzą teraz swoją przyszłość Szwedzi (+38), Duńczycy (+33), Hiszpanie i Irlandczycy (po +29) oraz Rumuni (+28). A gdzie żyją pesymistycznie nastawieni do życia? Na Węgrzech (-22), w Czechach (-5) i Portugalii (-1). Bardzo spadł optymizm na Litwie, w Słowenii, na Łotwie, na Cyprze, w Estonii i w Wielkiej Brytanii. Na tym samym poziomie trzyma się w Grecji, Bułgarii i Rumunii.

Polacy są na średnim poziomie: 29 proc. oczekuje, że będzie im lepiej w ciągu najbliższego roku, 54 proc. - że tak samo, 5 proc. - nie umie tego ocenić, a 7 proc. odpowiedziało, że będzie gorzej.

Źródło: badania TNS OBOP

Kto się uśmiecha

Z badań wynika, że to najmłodsi obywatele widzą życie w różowych kolorach. Połowa osób w wieku 15-24 lata uważa, że ich życie się poprawi w czasie najbliższego roku, podczas gdy dwie trzecie (66 proc.) osób powyżej 55. roku życia uważa, że ich los się nie zmieni.

- Mimo że większość Europejczyków uważa, że ich życie nie zmieni się w najbliższych miesiącach, poziom optymizmu spadł do jednego z najniższych poziomów od roku 1995.

Jest to ważny sygnał ostrzegawczy, którego europejscy liderzy nie powinni przeoczyć - komentuje wyniki badania Urszula Krassowska z TNS OBOP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska