Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europa > Nasze życie codzienne się zmieni po wejściu do strefy Schengen

Redakcja

Granice

Obywatele Polski oraz obcokrajowcy posiadający stałego pobytu w Polsce zyskają możliwość jeszcze swobodniejszego niż dotychczas podróżowania po Europie. Przekraczanie wewnętrznych granic lądowych w strefie Schengen stanie się dla Polaków możliwe w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Zaniechanie odpraw w ruchu osobowym i demontaż infrastruktury regulującej przepływ osób wydatnie skróci czas podróży.

W szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, możliwe jest czasowe przywrócenie kontroli granicznych. Na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych.

Dokumenty

Mimo że regularne kontrole na granicach wewnętrznych państw strefy Schengen skończą się, nie zwalnia to z obowiązku posiadania podczas podróży przy sobie dowodu osobistego lub paszportu. Nawet niemowlę może już uzyskać paszport oraz dowód osobisty. Należy o tym pamiętać, udając się w podróż. Wpis dziecka do dowodu osobistego starego typu ("książeczkowego") nie uprawnia do przekraczania granicy państwa. Do nowych paszportów nie można wpisywać dzieci. Stare paszporty, w których były jeszcze takie wpisy, są honorowane do czasu ukończenia przez dziecko 16. roku życia. W przypadku braku dokumentów odpowiednie służby ustalą tożsamość dziecka i sprawdzą, czy mamy zgodę na podróż z nim.

Wizy schengeńskie

Wejście do strefy oznacza, że Polska będzie wydawała obywatelom państw trzecich objętych obowiązkiem wizowym ujednolicone wizy Schengen. Koszt wydania tych wiz będzie wynosił od 1 stycznia 2008 roku 60 euro. Wobec obywateli Rosji i Ukrainy możliwe będzie, na podstawie umów z UE o ułatwieniach wizowych, stosowanie stawek obniżonych - w wysokości 35 euro.

Wizy polskie

Po wejściu do Schengen, Polska zachowa prawo wydawania wiz, których ważność będzie ograniczona tylko do terytorium Polski. To oznacza, że np. Ukraińcy czy Mołdawianie będą mogli nadal ubiegać się o polskie bezpłatne wizy. Nie upoważnią ich one do wjazdu na teren innych państw Schengen, np. Niemiec.

Kontrole

Zniesienie kontroli granicznych nie oznacza zniesienia granic administracyjnych. Kontrola posiadanych dokumentów uprawniających do wjazdu oraz pobytu, jak również przewożonych towarów może być dokonana wyrywkowo na terenie całego kraju. W przypadku zlekceważenia dokumentów musimy się liczyć ze sporymi komplikacjami, z deportowaniem do Polski włącznie.

Zakupy

Ograniczenia dotyczące alkoholu i papierosów nie zostają zlikwidowane. Na przykład do Austrii, Danii, Finlandii, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii można wwieźć 200 sztuk papierosów (do pozostałych 800) oraz 200 cygar, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego) i 110 litrów piwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska