Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europa w euforii. W Polsce mocna poprawa

Szymon Juszczyk
Szymon Juszczyk, Zarządzając Portfelami, RDM Wealth Management
Szymon Juszczyk, Zarządzając Portfelami, RDM Wealth Management RDM WM
Sytuacja w europejskiej gospodarce po raz kolejny uległa poprawie, co oznacza, że krajobraz makroekonomiczny jest najlepszy od sześciu i pół roku. W Polsce nowe zamówienia rosną najszybciej od lutego 2015 roku.

Azja – stabilizacja w Chinach. Zachęcające Indie

Na koniec trzeciego kwartału warunki operacyjne chińskich przedsiębiorstw były lepsze, ale dynamika poprawy okazała się niższa. Wzrost produkcji, nowych zamówień oraz eksportu był niższy niż miesiąc wcześniej, a presja inflacyjna nasiliła się. Zarówno ceny półproduktów, jak i wyrobów końcowych mocno wzrosły. Wydłużył się także czas dostaw produktów z chińskich przedsiębiorstw, głównie w wyniku inspekcji związanych z ochroną środowiska. Jak wskazują ostatnie odczyty indeksów PMI, gospodarka chińska ciągle się rozwija, ale tempo jest bardzo zmienne. Naszym zdaniem kluczowy dla perspektywy chińskiej gospodarki będzie październikowy zjazd Komunistycznej Partii Chin, podczas którego ma zostać wybrany nowy przewodniczący. I chociaż nie oczekujemy rewolucyjnych zmian w sposobie prowadzenia przez Chińczyków polityki gospodarczej, to uważamy, że po umocnieniu (to nasz bazowy scenariusz) władzy przez Xi Jinpinga dotychczas wprowadzane zmiany mogą przyspieszyć.

We wrześniu w Indiach przemysłowy PMI odnotował taki sam poziom, jak miesiąc wcześniej, jednak wymowa jego poszczególnych składowych jest całkiem pozytywna. Rosną nowe zamówienia i produkcja, a spadek zapasów wyrobów gotowych przyspieszył. Dzięki kolejnemu miesiącowi wzrostu nowych zamówień, indyjscy przedsiębiorcy zwiększali zatrudnienie. Jego wzrost okazał się najwyższy od października 2012 roku. Wprowadzenie GST spowodowało skok cen stali i produktów naftowych, co nasiliło wzrost presji kosztowej. Aby uchronić marże, przedsiębiorcy przenieśli wzrost cen na finalnych odbiorców, intensyfikując presję inflacyjną. Reasumując, wrześniowe dane pokazały zachęcający obraz makroekonomiczny po załamaniu, jakie miało miejsce po wprowadzeniu GST. Mimo przejściowych problemów, przedsiębiorcy po raz kolejny potwierdzili, że w ich ocenie reforma podatkowa w długim terminie przyniesie Indiom ogromne korzyści. Wydaje się więc, że sytuacja jest analogiczna do tej po wycofaniu z obiegu banknotów. Niektórzy analitycy uważają jednak, że ostatnio obserwowane spowolnienie jest jeszcze skutkiem zeszłorocznej reformy.

Europa - Europejskiej euforii ciąg dalszy. Polska przyspiesza

Wrześniowe publikacje Markitu potwierdzają, że gospodarka na Starym Kontynencie znów przyspiesza. Co ważne, poprawa sytuacji gospodarczej widoczna jest właściwie w każdym kraju strefy euro. Puchnące portfele zamówień zmusiły przedsiębiorców do zwiększenia zatrudnienia. Mimo ogólnego wzrostu mocy produkcyjnych, wartość niezrealizowanych zamówień w dalszym ciągu rośnie. Pole do dalszego wzrostu zatrudnienia pozostaje więc wciąż duże. Optymizm europejskich przedsiębiorców kształtuje się na bardzo wysokim poziomie, a silne euro właściwie nie wpłynęło na pogorszenie warunków funkcjonowania. Ponieważ poprawa warunków makroekonomicznych ma miejsce wraz ze wzrostem presji inflacyjnej, oczekiwania na zmianę sposobu prowadzenia polityki monetarnej przez ECB zintensyfikowały się. Uważamy, że dynamika poprawy obrazu makroekonomicznego w Europie oraz nasilająca się presja inflacyjna, nie tylko z powodu drożejących surowców, będą poważnymi argumentami do dalszego umacniania się eurodolara. Zwłaszcza że Europejski Bank Centralny nie będzie mógł bez końca przyglądać się procesom inflacyjnym, bez żadnego dostosowania prowadzonej polityki monetarnej. Faza ekspansji w Europie trwa w najlepsze.

Ostatnie publikacje polskiego indeksu PMI nie były najlepsze, mimo odczytów na poziomie przekraczającym 50 pkt. We wrześniu zaś odnotowano najszybszy wzrost liczby nowych zamówień od lutego 2015 roku. Ceny wyrobów gotowych urosły najszybciej od kwietnia 2011 roku, a opóźnienia w czasie dostaw wydłużyły się najmocniej od marca 2011 roku. I chociaż zatrudnienie przestało rosnąć, to przypominamy, że obecnie poziom bezrobocia jest najniższy od ponad 25 lat. Według badań Markitu, dane obrazujące kondycję polskiego sektora przemysłowego coraz wyraźniej zaczynają potwierdzać, że również Polska gospodarka znajduje się w fazie ekspansji gospodarczej, zmierzając w kierunku, w którym jest obecnie gospodarka europejska. Odczyt dynamiki inflacji powyżej 2,0% powinien skłonić polskie władze monetarne do zmiany dotychczasowego nastawienia, związanego z przyszłym poziomem stóp procentowych. Przemysłowy PMI to kolejna publikacja potwierdzająca bardzo dobrą sytuację polskiej gospodarki w tym roku.

USA i Ameryka Łacińska – Stabilizacja w Brazylii. Meksyk przyspiesza

We wrześniu produkcja w Brazylii urosła najszybciej od maja. Rosły nowe zamówienia i spadały zapasy wyrobów gotowych, dzięki popytowi z rynku lokalnego oraz zagranicy. Co istotne, firmy z sektora dóbr konsumenckich zaczęły tworzyć nowe miejsca pracy, odwracając tym samym trwający wiele miesięcy trend. Co niepokojące, przedsiębiorstwa nie są przekonane do produkcji zapasów, potwierdzając, że mają wątpliwości co do świetlanych perspektyw w przyszłości, a rosnące ceny półproduktów obniżały marże. Pomimo tego brazylijski indeks giełdowy znajduje się obecnie w okolicach historycznych szczytów. To wskazuje, że inwestorzy wierzą w wyraźną poprawę sytuacji makroekonomicznej. Naszym zdaniem Brazylia ma wszelkie predyspozycje, by powrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego, przy sprzyjających okolicznościach na świecie, ale ryzyko polityczne pozostaje solą w oku. Uważamy, że do przyszłorocznych wyborów tempo reformowania gospodarki nie będzie tak duże, jak oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu.

Przemysłowy PMI dla Meksyku znalazł się na poziomie najwyższym od 16 miesięcy. Nowe zamówienia i produkcja także rosły najszybciej od 16 miesięcy, a aktywność zakupowa i zatrudnienie znalazły się na wysokim poziomie. Problemem jest jednak niewystarczające zatowarowanie u dostawców surowców i wyższe ceny produktów importowanych. Dlatego firmy zdecydowały się kolejny miesiąc z rzędu podnieść ceny, intensyfikując presję inflacyjną. W kontekście ostatniego trzęsienia ziemi i, m.in. z tego powodu, osłabienia się meksykańskiej waluty, najwyższy od 16 miesięcy indeks PMI może być jedną z pierwszych jaskółek sugerujących, że poprawa sytuacji może w nadchodzących miesiącach przyspieszyć. Biorąc pod uwagę ogólny trend makroekonomiczny na świecie, a w szczególności na rynkach emerging markets, Meksyk może być jednym z tych krajów, w których dynamika poprawy będzie wysoka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europa w euforii. W Polsce mocna poprawa - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska