MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi. Oni mają w przyszłości zastąpić obecnych samorządowców i polityków

Paweł Wańczko
Uczestnicy Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi, która w dniach 28 listopada – 1 grudnia 2019 r. odbyła się w Mierzynie koło Międzychodu
Uczestnicy Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi, która w dniach 28 listopada – 1 grudnia 2019 r. odbyła się w Mierzynie koło Międzychodu Paweł Wańczko
W minioną niedzielę (1 grudnia) zakończyła się pierwsza edycja Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi. Młodzi ludzie z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego przez cztery dni zdobywali wiedzę i umiejętności niezbędne do działalności na terenach wiejskich i małomiasteczkowych.

Tego nauczysz się na Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi

Szkolenie trwało od czwartku do niedzieli. Przez cztery dni uczestnicy Akademii przeszli intensywny trening, którego celem było wyposażenie liderów lokalnych w wiedzę i umiejętności pozwalające na skuteczną działalność na terenach wiejskich. W programie znalazły się m.in. warsztaty z: pozyskiwania środków na działalność na obszarach wiejskich i aktywizacji środowisk lokalnych, procesów decyzyjnych, autoprezentacji, wystąpień publicznych, współpracy z mediami.

Były także spotkania z przedstawicielami m.in.: Komisji Europejskiej, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, urzędów marszałkowskich, Trybunału Stanu, wójtami, burmistrzami i prezydentami.

Wymiana pokoleń w samorządzie i na scenie politycznej

- Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi jest pomysłem wyjścia do ludzi młodych, którzy interesują się Unią Europejską i są aktywni w swoich społecznościach lokalnych – tłumaczy dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. - A my chcielibyśmy im pomóc wejść na scenę społeczną, a w przyszłości może nawet polityczną. Ale co również ważne, chodzi nam o to, aby ci ludzie, bez względu na swoje poglądy, wiedzieli więcej o Unii Europejskiej. Aby wyposażeni w nowe kompetencje, byli motorem działań w swoich regionach - podkreśla M. Prawda.

- Chcemy zdynamizować działalność środowiska wiejskiego – dodaje Jan Klemt, prezes Fundacji Kuźnica im. Hugona Kołłątaja. - Dlatego naszym celem jest przygotowanie młodych liderów polskiej prowincji do tego, aby w perspektywie kilku lat, przy okazji wyborów samorządowych, czy nawet parlamentarnych, mogli przejąć pałeczkę od starszego pokolenia.

Będą kolejne edycje Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi

Ta grupa, która w niedzielę ukończyła Akademię, to dopiero początek. Dr Marek Prawda dodaje, że wspólnie z Fundacją Kuźnica im. Hugona Kołłątaja zamierza wspierać kolejne edycje takich seminariów w różnych regionach Polski.

- Będziemy szkolić kolejne osoby zainteresowane działalnością społeczną. Docelowo około 500 osób w całej Polsce. Przez cztery lata będą one prowadzone, dostaną wsparcie merytoryczne, organizacyjne i finansowe – zapewnia J. Klemt.

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi. Oni mają w przyszłości zastąpić obecnych samorządowców i polityków
Uczestnicy Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi, która w dniach 28 listopada – 1 grudnia 2019 r. odbyła się w Mierzynie koło Międzychodu

Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi. Oni mają w przyszło...

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska