Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gubinie obchodziło 60-lecie istnienia. Szkoła od lat współpracuje z Francuzami

Redakcja
60-lecie ECKZiU w Gubinie. Jubileusz był obchodzony "zdalnie" ze względu na epidemię koronawirusa.
60-lecie ECKZiU w Gubinie. Jubileusz był obchodzony "zdalnie" ze względu na epidemię koronawirusa. ECKZiU Gubin
Planowali wielką imprezę na okrągły jubileusz, ostatecznie plany pokrzyżował koronawirus. Jednak nie zrezygnowali z planów. Europejskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gubinie wirtualnie obchodziło swoje 60-lecie. Zobaczcie jak wyglądało.

Przed II wojną światową w tym budynku był dom starców. W latach powojennych przy ul. gen. Pułaskiego 1 mieściły się m.in. Powiatowy Urząd Repatriacyjny, biura Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego czy magazyn Stacji Ochrony Roślin. Szkoła zaczęła tam działać w 1959 roku. Była to tzw. Dwuzimowa Szkoła Rolniczo-Ogrodnicza. Nazwy się zmieniały: Technikum Rolnicze, Zasadnicza Szkoła Rolnicza, Zespół Szkół Rolniczych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych czy obecnie Europejskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - jednak placówka była znana jako popularny "Rolniczak".

37 lat dyrektora Bartkowiaka

W 1970 roku dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych został Józef Bartkowiak, który miał wówczas 29 lat! W gubińskiej placówce spędził większość życia. Dyrektorską funkcję pełnił przez 37 lat! Szkoła cieszyła się wtedy dużą popularnością. Duża liczba ochotników wymusiła rozbudowę placówki. Zbudowano nowe warsztaty szkolne, pełnowymiarową salę gimnastyczną z sauną i siłownią, dwa korty do tenisa ziemnego i dwa boiska do piłki plażowej, bieżnię, skocznię w dal i boisko trawiaste do piłki nożnej. Nie tylko nauka i przyuczenie do zawodu były ważne w dawnym "Rolniczaku", ale też sport i kultura (w szkole działały koła teatralne, zespoły taneczne czy kabarety) były ważnymi częściami tamtejszej młodzieży.

Blisko 30 lat współpracy z Francją

ECKZiU Gubin od dawna może poszczycić się dobrymi kontaktami z zagranicznymi placówkami. Historia stażu zawodowego organizowanego we francuskim Departamencie Lot sięga 1992 roku, kiedy na praktyki rolnicze wyjechali do Francji pierwsi uczniowie. Od tego momentu współpraca ewoluowała sprawiając, że kolejne grupy stawały się coraz liczniejsze. Ta współpraca trwa do dzisiaj i cały czas się rozwija.

Przekształcenie dawnego "Rolniczaka"

Od 2007 roku dyrektorem gubińskiej szkoły jest Krzysztof Szymański. Gdy pełnił funkcję placówka musiała przekształcać się dwukrotnie, najpierw na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (w 2010), później na Europejskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (w 2016). Dzięki temu ostatniemu gubińska szkoła włączyła się w specjalny projekt, w ramach którego modernizowane są pracownie komputerowe, remontowane są pracownie do kształcenia zawodowego, prowadzone są kursy, staże dla uczniów i nauczycieli. - Jesteśmy w trakcie intensywnego rozwoju i nie możemy się doczekać, co przyniesie przyszłość - mówi dyrektor Szymański.

Gubin. 60-lecie Europejskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego:

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto