Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europosłowie komentują głosowanie ws. mechanizmu warunkowości. "Brak cenzuralnych słów"

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
W środę Parlament Europejski przegłosował rezolucję wzywającą Komisję Europejską do podjęcia pilnych działań i zastosowania tzw. mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności. Europosłowie Zjednoczonej Prawicy, a także dwóch reprezentujących PSL, zagłosowali przeciw temu dokumentowi, większość Platformy Obywatelskiej wstrzymała się od głosu, natomiast Lewica poparła rezolucję.

Brudziński: brakuje cenzuralnych słów

– To postawa, która jest zaprzeczeniem jakiegokolwiek poczucia elementarnej przyzwoitości – powiedział polskatimes.pl europoseł PiS Joachim Brudziński, komentując głosowanie polskich partii opozycyjnych.

– Głosować przeciwko środkom finansowym dla Polski w sytuacji, gdy mamy wojnę za naszą wschodnią granicą to może ktoś tylko chory z nienawiści i politycznego opętania albo ktoś, kto wychodzi z założenia, że w ramach politycznego sporu można dopuszczać się czynów, którym bliżej do historycznej Targowicy, niż do odpowiedzialnej polityki – uważa były szef MSWiA.

– Nie ma słów w słowniku ludzi przyzwoitych, którymi w cenzuralny sposób można by określić to, jak głosowali przedstawiciele Lewicy i jak tchórzliwie zachowali się członkowie frakcji Europejskiej Partii Ludowej, z drobnymi wyjątkami, wstrzymując się od głosu, czyli de facto nie pomagając Polsce – dodał.

Lewandowski: to nie czas na takie głosowania

– Naszym zdaniem, w tej chwili nie jest to odpowiedni moment, by głosować tego typu rezolucje. Uważamy, że są znacznie poważniejsze zagrożenia dla bezpieczeństwa takie jak wojna oraz kryzys humanitarny – powiedział polskatimes.pl europoseł Janusz Lewandowski (Platforma Obywatelska, wstrzymał się od głosu).

– Mimo to, obrona praworządności w Polsce niezmiennie pozostaje dla nas priorytetem – zastrzegł.

Jego zdaniem, odpowiedzialnością rządzących jest spełnienie warunków, które mogą odblokować fundusze dla Polski. – Wojna i pandemia nie powinny być powodem zawieszenia starań o praworządność w Polsce, ale to jest właśnie odpowiedzialność rządu, by w tej krytycznej sytuacji spełnić warunki do odblokowania bardzo potrzebnych Polsce funduszy – przekonywał europoseł PO.

Rezolucja PE ws. mechanizmu warunkowości

Za przyjęciem dokumentu głosowało 478 europosłów, przeciw było 155, a 29 wstrzymało się od głosu. Spośród polskich deputowanych, rezolucję poparli Leszek Miller, Jerzy Buzek, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Łukasz Kohut, Sylwia Spurek, Róża Thun, Jarosław Kalinowski, Robert Biedroń i Magdalena Adamowicz.

Rezolucja wzywa Komisję Europejską do pilnego uruchomienia wobec Polski mechanizmu warunkowości, który pozwala na wstrzymanie wypłat funduszy unijnych dla państwa członkowskiego UE, które narusza zasady praworządności. W przypadku Polski PE domaga się zastosowania tego mechanizmu zarówno w odniesieniu do środków z budżetu UE, jak i środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Rezolucja europarlamentu nie jest aktem wiążącym dla Komisji Europejskiej (Komisja nie jest prawnie obowiązana do podjęcia kroków zapisanych w tym dokumencie). Ma jednak znaczenie polityczne, bowiem wyraża wolę ugrupowań, które decydują między innymi o udzieleniu Komisji absolutorium z wykonania unijnego budżetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europosłowie komentują głosowanie ws. mechanizmu warunkowości. "Brak cenzuralnych słów" - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska