Ewakuacja DPS-u dla Kombatantów w Zielonej Górze. Pensjonariuszy do nocy przewożono do szpitala w Gorzowie. W poniedziałek trafi tu 38 osób

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska

Wideo

Udostępnij:
Ewakuacja Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze. W niedzielę, 4 października, potwierdzono zakażenie koronawirusem wśród 72 pensjonariuszy i 35 pracowników zielonogórskiego DPS-u dla Kombatantów. Wojewoda zarządził ewakuację placówki. W niedzielę, do późnych godzin nocnych, chorych pensjonariuszy przewożono do szpitala w Gorzowie Wlkp.
  • Przypomnijmy: wojewoda lubuski, Władysław Dajczak zarządził w miniony weekend ewakuację Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze.

W poniedziałek, 5 października, od rana z zielonogórskiej placówki przewożeni są kolejni chorzy. Krążą karetki, nie brakuje policji, straży miejskiej.

- W życiu czegoś takiego nie widzieliśmy - mówią mieszkańcy, którzy przechodzą obok Domu Kombatanta w Zielonej Górze.

Ewakuacja Domu Kombatanta w Zielonej Górze. Tak wyglądała ona w niedzielę, 4 października.

Ewakuacja DPS-u dla Kombatantów w Zielonej Górze. Pensjonari...

- W niedzielę, 4 października, do godz. 23.00 trwało przyjmowanie pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze, zakażonych koronawirusem - mówi Agnieszka Wiśniewska, rzeczniczka szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. - W niedzielę przyjechało do nas 27 osób. Dzisiaj spodziewamy się kolejnych 38 osób.

Do gorzowskiego szpitala (w niedzielę) trafiali z zielonogórskiego Domu Kombatanta przede wszystkim pacjenci leżący, którzy na co dzień nie poruszają się samodzielnie.

Ewakuacja pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze do szpitala w Gorzowie Wlkp.
Ewakuacja pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze do szpitala w Gorzowie Wlkp. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

Spytaliśmy, zarówno w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim, jak i w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, czy instytucje uruchomią dedykowany numer telefonu. Po to, by bliscy pensjonariuszy Domu Kombatanta, mogli się dowiedzieć, gdzie trafili chorzy. Próbowaliśmy się w tej sprawie skontaktować również z zielonogórskim DPS-em. Jeśli taki kontakt powstanie, od razu Państwa o tym poinformujemy.

- Nam też zależy na tym, by rodziny miały kontakt ze swoimi bliskimi - podkreśla A. Wiśniewska.

Miasto poinformowało, że takie numery są już uruchomione.

Cały czas trwa ewakuacja pensjonariuszy DPS-u w Zielonej Górze

W poniedziałek, 5 października, od rana do gorzowskiej placówki trafiają kolejni pacjenci z DPS-u. Transport będzie prawdopodobnie przeprowadzany przez wiele godzin.

Wojewoda zarządza ewakuację Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze

W Domu Kombatanta było wielkie ognisko koronawirusa. Zakażeni byli nie tylko pensjonariusze, ale i pracownicy. Pisaliśmy o tym na bieżąco w naszych publikacjach:

- Sytuacja związane jest z tym, że służby sanepidu potwierdziły (na niedzielę rano, 4 października) zakażenie 72 pensjonariuszy DPS i 35 pracowników - mówił podczas niedzielnej konferencji, 4 października, wojewoda Dajczak. - A co najgorsze, to sytuacja związana z personelem, który powinien zabezpieczać pensjonariuszy. Liczba tych pracowników w niedzielę rano wyniosła 5, gdzie powinna wynosić 127. Część pracowników była na kwarantannie, ale ona została zakończona. Ci pracownicy nie wrócili do pracy, nie odbierali telefonów, nie było z nimi kontaktu. W związku z tym wojsko wsparło działania w domu poprzez delegowanie tam 8 żołnierzy.

Ewakuacja pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze do szpitala w Gorzowie Wlkp.
Ewakuacja pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze do szpitala w Gorzowie Wlkp. Natalia Dyjas-Szatkowska

Jak mówił wojewoda: w niedzielę, 4 października okazało się, że sytuacja jest już niemożliwa do opanowania.

Wojewoda Władysław Dajczak: Ta sytuacja, która wydarzyła się w Zielonej Górze, jest absolutnie efektem zaniedbań, które zostały popełnione w Domu Pomocy Społecznej. Niereagowania na wszystkie sytuacje, które miały miejsce od marca i liczne, formułowane zalecenia do DPS przez wydział polityki społecznej naszego urzędu - tych reakcji nie było. Jak twierdzą służby sanepidu, Covid został rozniesiony tam przez pracowników. Co świadczy o tym, że nie przestrzegano tam zasad bezpieczeństwa. Takie potwierdzenia mamy od służb sanepidu i samych pensjonariuszy.

WIDEO z niedzielnej konferencji prasowej wojewody odnośnie sytuacji w Domu Kombatanta w Zielonej Górze

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że druga fala koronawirusa może być jeszcze większa niż pierwsza?

- Zresztą z taką prośbą zwrócił się też prezydent Zielonej Góry, że nie jest w stanie zapewnić właściwej opieki pensjonariuszom tego domu - wyjaśniał Dajczak. - Stąd ta decyzja. Ewakuacja jest dokładnie zaplanowana. Mamy też ustalone szpitale. Poleciłem szpitalowi w Gorzowie, Drezdenku i Torzymiu, aby przygotowali odpowiednie miejsca do przyjęcia pensjonariuszy.

Od niedzieli, 4 października, 45 żołnierzy 151. batalionu lekkiej piechoty ze Skwierzyny zapewnia ewakuację pensjonariuszy DPS "Dom Kombatanta" w Zielonej Górze. Lubuscy Terytorialsi prowadzą działania wspólnie z żołnierzami 11DKPanc, 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu oraz strażakami PSP. Blisko 70 zakażonych COVID-19 podopiecznych DPS jest przewożonych do szpitala w Gorzowie Wlkp.Ewakuacja została podjęta na wniosek wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka. Pensjonariusze „Domu Kombatanta” w Zielonej Górze, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, przewożeni są od niedzieli do gorzowskiego szpitala.  To już dziewiąta tego typu ewakuacja, a siódma prowadzona przez żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Tego typu działania prowadzone są przez doraźnie powoływane Zespoły Interwencji Kryzysowych (ZIK). Zespoły takie składają się z kilkudziesięciu żołnierzy różnych specjalności, trzon stanowią żołnierze WOT, ale są oni wspierani specjalistami (np. od dekontaminacji) z innych rodzajów sił zbrojnych. Po przeprowadzeniu ewakuacji ZIK przystępuje do dekontaminacja pomieszczeń, sprzętu oraz pojazdów użytych do ewakuacji. Kolejnym etapem działań jest szkolenie mieszkańców, pracowników i personelu DPS w zakresie wdrożenia czynności mających na celu wyeliminowanie transmisji koronawirusa. Na koniec odtwarzane jest normalne funkcjonowanie placówki i powrót pensjonariuszy.- Moi żołnierze są już doświadczeni w prowadzeniu ewakuacji pensjonariuszy DPS. To nasza siódma interwencja. Żołnierze wiedzą, że muszą działać delikatnie. Mamy do czynienia z osobami starszymi, w różnym stanie psychofizycznym. Niekiedy trzeba im pomóc zrozumieć sytuację, w której się znaleźli. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja nie jest dla nich komfortowa. W tym wszystkim liczy się przede wszystkim czas reakcji – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT, który kierował pierwszą ewakuacją DPS prowadzoną przez wielkopolskich terytorialsów.W kolejnych dniach, żołnierze będą przewozić zdrowych pensjonariuszy we wskazane przez wojewodę lubuskiego placówki medyczne, tak, aby w opuszczonym budynku możliwe było przeprowadzenie zabiegów dekontaminacyjnych.- Tego typu działania zawsze są trudne i wymagają odpowiedniego podejścia. Żołnierze z mojego batalionu podchodzą do tych działań z ogromną empatią. Zależy nam, by pensjonariusze trafili bezpiecznie i  jak najszybciej pod fachową opiekę medyczną w gorzowskim szpitalu  – tłumaczy ppłk Artur Filipowicz, dowódca 151 blp w Skwierzynie, wchodzącego w skład 12 WBOT.W szpitalu pacjenci będą mieć zapewnioną fachową opiekę medyczną oraz specjalistyczny sprzęt medyczny.12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej od początku pandemii COVID-19, aktywnie uczestniczy w działaniach przeciwkryzysowych. Wielkopolscy terytorialsi wykonali blisko 37 tysięcy wymazów na obecność koronawirusa. Mają na koncie 7 ewakuacji Domów Pomocy Społecznej.Polecamy wideo: DPS w Zielonej Górze. Konferencja wojewody

W ewakuacji DPS-u w Zielonej Górze pomagają żołnierze

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emeryt

Dla kogo te dane? Przecież nikt tego już dawno nie czyta oprócz mnie. Wiem bo robiłem ankietę wśród zielonogórzan i nie tylko. Życzę tradycyjnie zdrowia (w wariatkowie już niestety brak miejsc).

Dodaj ogłoszenie