MKTG SR - pasek na kartach artykułów

F-16 ma czym postraszyć Rosjan. Jak te samoloty wpłyną na przebieg wojny na Ukrainie?

Grzegorz Kuczyński
Wideo
od 7 lat
Przekazane Ukrainie pierwsze samoloty wielozadaniowe F-16 wyposażone są w najnowszą awionikę i radary do namierzania pocisków – oświadczył deputowany do Rady Najwyższej Jehor Czerniew. Pierwsze F-16 dotarły na Ukrainę 31 lipca. Władze nie ujawniają, ile maszyn przekazano. Czy wielozadaniowe samoloty mogą zmienić los wojny z Rosją?

Fakt otrzymania samolotów potwierdził w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski, który wystąpił na ich tle, przemawiając z okazji Dnia Sił Powietrznych. Ukraina czeka teraz na kolejne dostawy F-16 od Holandii, Belgii, Danii i Norwegii. -

Aktywnie pracujemy nad tym, aby do tej koalicji dołączyły inne kraje, w tym Stany Zjednoczone - powiedział deputowany Czerniew.

- Pracujemy również nad wszelkimi możliwymi opcjami, abyśmy mogli uzyskać broń dalekiego zasięgu dla tych maszyn, która jest produkowana w Europie i Stanach Zjednoczonych - dodał zastępca szefa parlamentarnej komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony.

Ile F-16 ma już Ukraina?

Pierwsze samoloty dotarły na Ukrainę ponad rok od momentu podjęcia decyzji, że Kijów otrzyma takie wsparcie. Dwa z pokazanych samolotów zostały zidentyfikowane jako byłe maszyny Duńskich Sił Powietrznych. Według ustaleń „The Economist”, ukraińskie siły powietrzne mają obecnie 10 maszyn z 79 obiecanych, a kolejne 10 mają przybyć przed końcem tego roku.

Same dostawy F-16 oczywiście nie pozwolą Ukrainie wygrać wojny, ale błędem byłoby niedocenianie ich znaczenia. Wystarczy wspomnieć, że Rosjanie do tej pory nie są w stanie zmodernizować Su-24 tak, by mogły zwalczać pociski Storm Shadow.

F-16 straszą Rosjan. Gdzie jest baza?

Samolot F-16 nie jest szczególnie młodą konstrukcją, ale w porównaniu z rosyjskim odpowiednikiem nieporównywalnie bardziej wszechstronną i dopracowaną platformą dla możliwości użycia szerokiej gamy nowoczesnych typów broni. Dla rosyjskiej obrony powietrznej dużym zagrożeniem będą pociski rakietowe powietrze-ziemia HARM, dla bombowców Su-34 nowoczesne pociski średniego zasięgu, dla obiektów na ziemi – pociski manewrujące JASSM. W te wszystkie typy broni można wyposażyć F-16.

Pytanie brzmi, gdzie będzie znajdować się główna baza ukraińskich F-16? Sama Ukraina ma niewiele odpowiednich lotnisk dla tych wymagających pod względem infrastruktury startowej myśliwców, no i są one narażone na rosyjskie pociski rakietowe. Z kolei bazowanie F-16 w krajach sąsiadujących z Ukrainą grozi eskalacją konfliktu z NATO.

źr. Bell.io, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska