Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Faceci w bieli, tańczące mażoretki, Magda Umer, Imienowski Jazz i obrazy Boznańskiej. Takie atrakcje już teraz w Lubuskiem

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W najbliższy weekend 15-16 kwietnia w godzinach 11-16 w sali sportowej SP nr 3, odbędą się Mistrzostwa Tańca Mażoretkowego. Mażoretki zwykle towarzyszą orkiestrom dętym, choć nie tylko.  W konkursie udział wezmą piękne uczestniczki z Polski północno-zachodniej.
W najbliższy weekend 15-16 kwietnia w godzinach 11-16 w sali sportowej SP nr 3, odbędą się Mistrzostwa Tańca Mażoretkowego. Mażoretki zwykle towarzyszą orkiestrom dętym, choć nie tylko. W konkursie udział wezmą piękne uczestniczki z Polski północno-zachodniej. pixabay
Ileż pyszności kulturalnych w tym tygodniu. W niedzielę w Lubuskim Teatrze, w spektaklu "Kofta na 102" wystąpi Magda Umer, poznamy tam także finalistów konkursu Piosenki Literackiej im. Piotra Machalicy. W zielonogórskiej Hydrozagadce oczaruje nas tenorowe trio "Faceci w bieli". Wschowę opanują piękne mażoretki, a w Kawonie w Zielonej Górze - "Imienowski Jazz" zagra muzykę Beatlesów. W piątek (21.04) zaś w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Olgi Boznańskiej. Wybór należy do Państwa! A tak post scriptum, kiedy nadejdzie słoneczna i ciepła wiosna?

WSCHOWA

W najbliższy weekend 15-16 kwietnia w godzinach 11-16 w sali sportowej SP nr 3, odbędą się Mistrzostwa Tańca Mażoretkowego. Mażoretki zwykle towarzyszą orkiestrom dętym, choć nie tylko. W konkursie udział wezmą piękne uczestniczki z Polski północno-zachodniej. Każda z drużyn będzie miała okazję zaprezentować swoje umiejętności. Nie obędzie się także bez rywalizacji indywidualnej. W czasie dwóch dni przedstawione około 300 układów choreografii w różnych kategoriach wiekowych.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Warsztaty weekendowe batiku

Na weekend 15.04-2023, w godz. 10:00 - 15:00 oraz 16.04-2023 w godz. 10:00 - 15:00, Klub Kultury MCK Jedynka w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na warsztaty. W programie: – Poznanie różnych technik wykonywania batiku, – Poznanie kolejnych etapów tworzenia batiku, – Wykonanie 4 batików. Czas trwania: 10 godzin Prowadzenie: Małgorzata Chołuj Jest dyplomowanym coachem (life coach, coachem systemowym, art coach), nauczycielem działań twórczych (malowanie na jedwabiu, batik, grafika, ceramika). Pracuje metodą Points of you, metodą Hellingera oraz innymi, autorskimi metodami metaforycznymi.

Warsztaty ceramiczne dla dzieci

W poniedziałek 17.04 o godz. 17:00, Klub Kultury MCK Zodiak w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na warsztaty prowadzone przez Beatę Jurkiewicz-Sitko to dwa spotkania, obejmujące pracę z masą ceramiczną oraz szkliwienie wykonanych przedmiotów. Zapisy i informacje: 785 187 282, od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 16:00. Liczba miejsc ograniczona, dzieci od 8 lat.

Koncert wiosenny – Kwitnące jabłonie

We wtorek (18.04), godz. 16:00, Klub Kultury MCK Zodiak w Gorzowie Wielkopolskim, zaprasza na Koncert Wiosenny ”Kwitnące jabłonie”. W programie występ zespołów z Klubu Kultury MCK Zodiak oraz zaproszonych gości. Organizator: Klub Seniora Pogodna Jesień. Wstęp wolny.

Spotkania ze sztuką – Kropka, kreska, wielokropek

We wtorek 18.04 o godz. 17:00 Inkluzywna Pracownia Edukacji Artystycznej MCK w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na wykład ilustrowany z cyklu Spotkania ze Sztuką. Na początku była kropka, chwilę potem kreska. Kropka i kreska to wszystko co potrzebne do komunikowania. Wykład pt. „Kropka, kreska, wielokropek” wyjaśnia znaczenie punktu i linii w nauce, technice i w sztuce. Wykład poprowadzi Marek Sitko. Marek Sitko – z wykształcenia inżynier i artysta, absolwent Politechniki.

ZIELONA GÓRA

Beatlesi na jazzowo

Piwnica Artystyczna „Kawon” zaprasza w sobotę (15.04) o godz. 19 na koncert „Imienowski Jazz Set – Jazz Beatles”. Zabrzmi przekrój utworów skomponowanych przez członków tej legendarnej grupy jak: „Can't buy me love”, „Hey Jude”, „Get back”, „Let it be”, „Michelle”, „Yesterday”, „Come together” i wiele innych przebojów. To muzyczna podróż sentymentalna wprost do epoki „Czwórki z Liverpoolu”, w którą zabiorą słuchaczy członkowie zespołu: Bartosz Krzywda - pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, Michał Lasota - perkusista, absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Tomasz Imienowski - gitarzysta basowy, kompozytor, z muzyką związany od dzieciństwa. Zagrał około tysiąc koncertów w całym kraju i za granicą (USA, Dania, Niemcy, Holandia, Francja, Łotwa, Litwa, Rosja, Szwajcaria, Chorwacja, Litwa, Czechy). Koncertował także w radiu i telewizji. Wstęp płatny.

Scenę Hydrozagadki opanują „Faceci w bieli”

W sobotę (15.04) o godz. 18, w sali Hydrozagadka w Zielonogórskim Ośrodku Kultury, odbędzie się koncert „Faceci w Bieli". Nazwa zespołu nawiązuje do słynnej serii filmów „Faceci w czerni”, której główni bohaterowie walczą z kosmitami. Faceci w bieli natomiast, wojują dobrym słowem i muzyką, a biel dominuje w ich strojach. Członkowie zespołu to dyplomowani śpiewacy (tenorzy), pracujący na co dzień w artystycznych instytucjach państwowych, teatrach muzycznych oraz operach: Grzegorz Uniwersał, Jarosław Bielecki oraz Paweł Fundament. Towarzyszyć im będzie Wojciech Szczygieł – aktor. Artyści zabiorą publiczność w muzyczną podróż w odległe rejony południowych Włoch. W programie usłyszymy perły muzyki neapolitańskiej: "O sole mio", "Mattinata", "Core n`grato", "Mamma", "Torna a Surriento", "Marechiare" i wiele innych. Pieśń neapolitańska nawiązuje do muzyki ludowej, a do najbardziej znanych utworów tego gatunku należy m.in. „Santa Lucia” z 1848 r. Zwykle opisywały sytuacje z życia codziennego, w tym damsko-męskie flirty miłosne, a piosenki były wykonywane również w teatrach i na ulicy. Do tej pory można je usłyszeć w słonecznej Italii, zwłaszcza na południu. Widowisko zostanie okraszone dodatkowo sporą dawką humoru i zabawnych scen aktorskich. Wstęp płatny.

Taneczna wiosna w pałacu

Filia ZOK w pałacu w Starym Kisielinie zaprasza na kwietniową potańcówkę, która odbędzie się 20 kwietnia (czwartek) 2023 w godz. 17.30. - 21.00. Wstęp płatny. Bilety do kupienia na miejscu przed imprezą.

Sztuka Olgi Boznańskiej w Muzeum

W piątek 21.04 o godz. 17 w Muzeum Ziemi Lubuskiej, odbędzie się wernisaż wystawy wystawa Olgi Boznańskiej - jednej z najbardziej znanych i cenionych artystek w historii malarstwa polskiego. Na ekspozycję, liczącą blisko 40 obrazów, składają się nie tylko portrety znanych postaci (m.in. Henryka Sienkiewicza, Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego czy malarza Józefa Czajkowskiego), ale także pejzaże, martwe natury i szkice. Wystawę dopełnią osobiste pamiątki po wielkiej malarce, wśród nich fotel z paryskiej pracowni, sztalugi, palety, tubki farb czy książeczki do nabożeństwa. Obrazy oraz wspomniane artefakty pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Żyjąca w latach 1865-1940 - Olga Boznańska – swoją przygodę z rysunkiem zaczęła w wieku 6 lat, pierwszych lekcji rysunku udzielała jej matka. Początkowo kształciła się w Krakowie. W 1886 r. wyjechała do Monachium, aby kontynuować naukę w szkołach prywatnych. Tam też otworzyła własną pracownię. W 1886 roku zadebiutowała na wystawie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Odtąd często prezentowała swoje prace w Europie i Stanach Zjednoczonych, zdobywając liczne medale i wyróżnienia. W 1898 r. przeniosła się na stałe do Paryża, gdzie należała do czołowych postaci polskiej kolonii artystycznej. W tymże roku, za portret malarza Pawła Nauena otrzymała z rąk arcyksięcia Karola Ludwika w Wiedniu złoty medal, a w Londynie za Portret miss Mary Breme – wyróżnienie. W 1896 jury paryskiego Société des Beaux-Arts przyjęło na wystawę jej obraz. Po tych sukcesach dostała propozycję objęcia katedry malarstwa na wydziale kobiet w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, którą jednak odrzuciła. Wiodącym motywem jej twórczości był portret. Tworzyła wizerunki dorosłych oraz dzieci, zarówno reprezentacyjne jak i intymne, będąc mistrzynią psychologicznego portretu. Kuratorka wystawy – Urszula Kozakowska-Zaucha dodaje, że: „Obok portretów w dorobku artystycznym Olgi Boznańskiej ważne miejsce zajmowały martwe natury: niewielkie, szkicowo malowane kompozycje, które powstawały okazjonalnie, czasem podczas braku modeli, czasem jako prezenty dla gości. W dorobku malarskim Boznańskiej pojawiają się również pejzaże. Tworzyła je dla siebie, nie na zamówienie i nie na wystawy i dlatego też te niewielkie kompozycje są swobodnymi, ekspresyjnymi i zaskakującymi nowoczesnością pracami, w których artystka mogła sobie pozwolić na większą swobodę i odwagę twórczą”. Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład poświęcony życiu i twórczości artystki w ramach „Studium Wiedzy o Sztuce i Historii”, który poprowadzi Urszula Kozakowska-Zaucha. Dodatkowo w dniach 25-28 kwietnia odbywać się będą lekcje muzealne, dedykowane wystawie prac artystki, choć ta oferta jest adresowana do dzieci ze szkół podstawowych i wyłącznie do grup zorganizowanych. Wystawa będzie czynna do 20 sierpnia. Na wernisaż wstęp wolny.

Co w Teatrze

  • Sobota 15.04.2023 r., godz.14:00 " Samolub" - scena kameralna, godz.16:00 " Samolub" - scena kameralna, "Samolub" - Przedstawienie na podstawie opowiadania Oskara Wilde’a to wzruszająca opowieść o ogrodzie Olbrzyma, do którego chętnie wbiegają dzieci, aby się pobawić. Po kilkuletniej nieobecności Olbrzym wraca, przegania dzieci i stawia wokół ogrodu wielki mur. Mija czas, kończy się zima, a wokół ogrodu rodzi się wiosna. Jedynym miejscem, do którego wiosna nie chce przyjść, jest ogród. Trwa tam wieczna zima. Mijają kolejne pory roku a ogród wciąż jest zasypany śniegiem. Dopiero, gdy do ogrodu wracają małe dzieci, przedostając się przez dziurę w murze, Olbrzym dostaje szansę, aby odmrozić zarówno miejsce wokół siebie, jak i swoje serce. Spektakl dla dzieci od lat 6 Na podstawie opowieści "Tne selfish Giant" Oscara Wilde'a, Reżyseria: Michał Wnuk. Wstęp płatny.
  • Niedziela 16.04.2023 r. godz.12:00 " Samolub" - scena kameralna,
  • godz.16:00 - Spektakl "Przybora na 102" - Magda Umer i Mumio.Na scenie spotykają się trzy artystyczne temperamenty - Jeremiego Przybory, Magdy Umer i Mumio. Jest więc dowcipnie i bardzo zabawnie, ale też refleksyjnie i wzruszająco. Postaci ujmują wrażliwością i szczerością, a całość jest wspaniale wzbogacona muzycznie przez oryginalne trio muzyczne. Teksty Mistrza Jeremiego są przeplatane szalonymi improwizacjami spod znaku Mumio, do których jakże udaną kontrę stanowi kojąca postać Ciotki Mizerii w świetnym wykonaniu Magdy Umer. Wszystko pięknie z dużym wdziękiem powiedziane i zaśpiewane. Teatralno-muzyczna konwencja okazuje się strzałem w dziesiątkę.
  • Koncert finałowy Konkursu Piosenki Literackiej im. Piotra Machalicy. Występy finalistów z zespołem Robert Chyła Quartet – prowadzenie Magda Umer.

WYDARZY SIĘ WKRÓTCE

  • 15-16.04 - Festiwal Klan Machaliców i Przyjaciele, Zielona Góra,
  • 16.04 – Kobiece Popołudnie, Sulechowski Dom Kultury,
  • 21.04 – Koncert Jeff Beck Remembering, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
  • 21.04 – Spektakl “Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, Nowosolski Dom Kultury,
  • 22.04 – Koncert „Pop opera cover songs” – Izabela Metler, Żarski Dom Kultury,
  • 22.04 – Koncert „Polish gentleman’s: Wodecki, Zaucha”, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 24.04 – Stand-up z Tomaszem Karolakiem, Świebodziński Dom Kultury,
  • 28.04 – Koncert Mikołaja Trzaski - Muzyka (nie)potrzebna vol. 10, BWA Zielona Góra,
  • 29-30.04 – Festyn Transgraniczny Wehikuł Czasu, Park Zatonie, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
  • 29.04-7.05 –III. Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic, Lubuskie,
  • 30.04 – Kabaret Młodych Panów, Świebodziński Dom Kultury,
  • 1 i 3.05 – Majówka w Lubuskim Muzeum Wojskowym, Drzonów,
  • 3.05 – Inauguracyjny koncert promenadowy Orkiestry Dętej Zastal, Zielona Góra,
  • 30.04 – Występ Kabaretu Młodych Panów, Świebodziński Dom Kultury,
  • 13.05 – Stand-up Piotr Bałtroczyk, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 18.05 – Koncert Trzech Tenorów „Vincero”, Świebodziński Dom Kultury,
  • 19.05 – Polska Noc Kabaretowa, Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Gorzów Wlkp.,
  • 19.05 – Koncert Mariusza Kalaga, CKiR Wschowa,
  • 20.05. - XV Festiwal Kultury Łowieckiej, Bytnica,
  • 20.05 – Europejska Noc Muzeów, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
  • 26.05 – Występ kabaretu „Paranienormalni”, Szprotawski Dom Kultury,
  • 28.05 – Cykl „Miej czas na koncerty” – Agnieszka Chylińska, Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Gorzów Wlkp.,
  • 28.05 – Koncert „Halina Mlynkova & Zdolni do Wszystkiego, Film(l)ove”, aula UZ, Zielona Góra,
  • 29.05 – 2.06 – Cykl „Ginące zawody i umiejętności”, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
  • 3.06 – Zlot pojazdów zabytkowych i motocykli, GOK – Kargowa,
  • 18.06 – Piknik Czołgisty, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
  • 25.06-2.07 – 52. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska