Fałszywa sól w 46 lubuskich piekarniach i dwóch hurtowniach

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
Jolanta Borkowska jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (politologia samorządowa, dziennikarstwo, mediacje...). Wcześniej ukończyła technikum o specjalności laborant spożywczy.
Jolanta Borkowska jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (politologia samorządowa, dziennikarstwo, mediacje...). Wcześniej ukończyła technikum o specjalności laborant spożywczy. Archiwum
- Zafałszowaną sól znaleźliśmy w 46 piekarniach i dwóch hurtowniach - mówi Jolanta Borkowska z wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Gorzowie.

- Sanepid zbiera gromy, Czytelnicy mają żal, że wcześniej nie sprawdził soli sprzedawanej przez oszukańcze firmy.
- Zacznijmy od początku. Każde przedsiębiorstwo produkujące żywność jest zobowiązane do opracowania własnego systemu zarządzania i zapewnienia jakości - instrukcji nazywanej dobrą praktyką higieniczną. System ten jest uporządkowanym ciągiem działań mających zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne żywności. W trakcie produkcji i dystrybucji identyfikowane są zagrożenia bezpieczeństwa żywności z punktu widzenia jej jakości zdrowotnej.

- Producent ma taki papier... Czy sanepid kontroluje, na ile później produkt jest zgodny z opracowaną wcześniej praktyką?
- Kontrole żywności prowadzone przez inspekcję sanitarną mają bardzo szeroki zakres. Z długiej listy kierunków badań, jakim poddajemy próbki, wymienię azotany, akryloamid, metale, pestycydy, metanol, cyjanowodór, furan, kwas erukowy, izomery trans, nie wspominając o szczegółowych badaniach mikrobiologicznych, skażenia promieniotwórczego żywności czy GMO...

- A co z solą?
- W samej soli analizujemy jedynie zawartość jodu, a nie siarczków.

- Czy wcześniej sanepid miał podobne problemy z jakimiś artykułami?
- Z przypadkiem fałszowania żywności nie mieliśmy do czynienia. Nie znaczy to, że podczas kontroli nie mamy zastrzeżeń i że wprowadzone do obrotu produkty nie są wycofywane w przypadku stwierdzenia zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Szybkiemu reagowaniu w takich sytuacjach służy system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt. Zgłoszone w nim produkty są natychmiast wycofywane z obrotu w całej Europie. Jak na przykład wyprodukowane w Chinach kubki z kolorowym nadrukiem zawierającym metale ciężkie, o których swego czasu pisała "Gazeta Lubuska".

- Akcja "sól" trwa?
- Do wczoraj w lubuskich zakładach żywnościowo-żywieniowych przeprowadziliśmy 262 kontrole, zabezpieczając 25.244,68 kilograma soli dostarczonej tam z zakładów objętych postępowaniem prokuratorskim. Zafałszowaną sól znaleźliśmy w 46 piekarniach i dwóch hurtowniach. Obrót tymi produktami zostaje wstrzymany do czasu otrzymania wyników badań. Obecnie w trakcie badań jest 12 lubuskich próbek. Pięć poprzednio pobranych potwierdziło nasze podejrzenia, czyli kwestionowana sól nie była solą spożywczą. Żywności wyprodukowanej z jej użyciem Lubuszanie nie znajdą już w sklepach czy hurtowniach. Kontrole będą trwały.

- Dziękuję.

Wprawdzie sól nie jest szkodliwa, ale...

Sól techniczna badana w laboratoriach Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu nie jest groźna dla zdrowia - poinformował wczoraj Andrzej Trybusz, wielkopolski inspektor sanitarny. W laboratoriach przebadano pięć próbek soli jadalnej i peklosoli pobranych w obracającej tym produktem firmie z Książa Wielkopolskiego i w jednej z hurtowni. Badaniem objęto 13 parametrów, m.in. zawartość azotynów, metali, azotanów i siarczanów.
Wyniki mieszczą się w normach określonych dla soli jadalnej, z wyjątkiem niewielkiego przekroczenia zawartości siarczanów w jednej próbce. Oznacza to, że nie powinny wystąpić problemy zdrowotne po spożyciu produktów, do których wytworzenia używana była badana sól.
- Na razie nie mamy żadnych dowodów na to, że ta sól działa szkodliwie na zdrowie - mówi Trybusz. - Mamy za to ewidentne dowody na to, że jest to sól zafałszowana. W związku z tym produkty z tą solą nie mogą być wprowadzane do dalszego obrotu. Ale jeśli żywność, w której produkcji wykorzystano zafałszowaną sól, jest już w obrocie, będzie dalej sprzedawana.
Wczoraj opublikowano podobne opinie dotyczące soli, sporządzone przez: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Toksykologii Klinicznej.

SŁONO NA TYM ZAROBILI

Tzw. afera solna jest efektem ustaleń CBŚ i poznańskiej prokuratury. Trzy firmy - dwie z woj. kujawsko-pomorskiego i jedna z woj. wielkopolskiego - sprzedawały miesięcznie tysiące ton niejadalnej soli (odpad przy produkcji chlorku wapnia, używany do posypywania zimą dróg) jako sól spożywczą. Proceder mógł trwać kilka lat. Firmy kupowały tzw. sól wypadową i oferowały jako spożywczą. Trafiała głównie do odbiorców hurtowych, wytwórni wędlin, przetwórni ryb, mleczarni, piekarni, skąd w produktach mogła trafić do sklepów w całym kraju. To był niezły biznes. Firmy kupowały ją po 130 zł za tonę i sprzedawały jako spożywczą po 400 zł. Rocznie zarabiały na tym po kilka milionów złotych. W sprawie zatrzymano do tej pory pięć osób.

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dominik27346
Darmowe kalendarze aleksandra loktaeva . Informacja loktaev.pl
l
leo
nazwiska tych złodzieji proszę podać !
G
Gość
A Sanepid przejada miliony i tylko jod sobie bada. Potrafią tylko łoic absurdalne nakazy. Parę lat temu dostałem nakaz na usunięcie graffiti ze ściany - jako podstawę prawna podano rozporzadzenie o przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym (!) i rozporządzenie o warunkach jakim powinny odpowiadać budynki i budowle - konkretnie paragraf dotyczacy pomieszczeń na stały pobyt ludzi. A to ściana na zewnątrz była...
k
koko
A co mnie twój wiek emerytalny obchodzi? chcesz to sobie protestuj. Ja mam wykształcenie, ciekawą pracę i nie przeraża mnie wykonywanie jej długo. Wręcz przeciwnie.

A co będzie gdy wylecisz z roboty lub firma padnie?
n
nicelus
Dobrze, że chociaż kolej jest na medal.
G
Gość
Tusk zaciera ręce i pewnie się modli o podobne nieszczęścia. Pozwala mu to dalej forsować po cichu wiek emerytalny. Inna kwestia to fakt, że internauci to gamonie. Tylko internetu będą bronić zażarcie /patrz ACTA/ wiek emerytalny im wisi. Jeśli mają w grach 10 żyć to pewnie się nigdy ich zdaniem nie zestarzeją. Może się mylę ale gdzie jest w takim razie temat na tym forum odnośnie wieku emerytalnego. Mądrzy młodzi wyjechali- głupki zostały przed komputerami.

A co mnie twój wiek emerytalny obchodzi? chcesz to sobie protestuj. Ja mam wykształcenie, ciekawą pracę i nie przeraża mnie wykonywanie jej długo. Wręcz przeciwnie.
g
gość
Tusk zaciera ręce i pewnie się modli o podobne nieszczęścia. Pozwala mu to dalej forsować po cichu wiek emerytalny. Inna kwestia to fakt, że internauci to gamonie. Tylko internetu będą bronić zażarcie /patrz ACTA/ wiek emerytalny im wisi. Jeśli mają w grach 10 żyć to pewnie się nigdy ich zdaniem nie zestarzeją. Może się mylę ale gdzie jest w takim razie temat na tym forum odnośnie wieku emerytalnego. Mądrzy młodzi wyjechali- głupki zostały przed komputerami.
G
Gość
parszywa boraksa
G
Gość
sanepid bierze kasę a 10 lat my żarliśmy brudną sól.
G
Gość
no i przed momentem powiedzieli w wiadomościach że sól nie jest szkodliwa tylko po prostu brudna tak jak np jabłka ze sklepu. Tylko soli nie da się umyć
B
Ben
No i sprawa już prawie zamknięta, tak po naszemu; kasiorę sobie zrobili dużą a dostaną po 500,- grzywny i 1 rok pozbawienia wolności w zawiasach na dwa lata. Takie są realia naszej sprawiedliwości. Kara jak dla babci sprzedającej pietruszkę na deptaku.
s
sławek
PODAJCIE NAZWY FIRM,ZAKLADOW ITD KTORE PRZETWARZAŁY JA.
o
[email protected]
Dziekuje za tak wyczerpującą informacje odnośnie tych nieprawidlowości.
Jednak dziwie się dlaczego nikt nie podaje nazwy firmy handlującej
i przerabiającej tę sól.Czyżby byl to ktoś ze znajomych lub
rodziny rządzących? Przecięż to odbywa się od 10 lat?
Chłopak kilka lat temu jechał pociągiem na podrobioną legitymacje
szkolną,afera była na całą Polske,groziło mu więzienie.
Tu nikogo nie posadzono,proceder trwa od 10 lat,firma
produkująca artykułu spożywcze lub sprzedająca je musi mieć
atesty na ten artykół,kto je podpisał?
Pozdrawiam Włodek
p
paweł
To działo się od 2000roku...gdzie były służby?brały w łapę?truli nas tyle lat i dopiero dziennikarze to wykryli..
n
nicelus
90% składników to jakieś tam E-(...), ...

Nie wszystkie środki oznaczone kodem "E" są szkodliwe, czy rakotwórcze. Ale też nie wszystkie wymieniane jako nieszkodliwe nie powodują działań ubocznych. Na przykład składnik E514 (sól glauberska) zawarty w nadmiarze w trefnej soli nie jest szkodliwy dla zdrowia, ale powoduje rozwolnienie.

Wykaz wszystkich E

Wykaz z uwagami o szkodliwości w języku niemieckim.
Dodaj ogłoszenie