Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Farmaceuta - to osoba „pierwszego kontaktu”. U niej szukamy pomocy

Paula Goszczyńska
Coraz częściej farmaceuta jest osobą, u której pacjenci szukają fachowej pomocy
Coraz częściej farmaceuta jest osobą, u której pacjenci szukają fachowej pomocy pixabay.com
Wiesz, czego możesz oczekiwać w aptece? Działalność farmaceuty jest rodzajem misji społecznej - wymagającej i odpowiedzialnej

Nie tylko pełnią funkcję sprzedawcy, ale często zaufanego doradcy i powiernika. Zawód farmaceuty jest bardzo potrzebny - ich profesjonalna porada pomaga w przypadkach, gdy wizyta lekarska nie jest niezbędna. Jaki lek na ból głowy, pleców czy zatrucie pokarmowe? Takie informacje uzyskamy właśnie w aptece.

Jak sami farmaceuci przyznają - bardzo krzywdzące i błędne jest porównywanie ich do zwykłych sprzedawców. Różnica między tymi dwoma zawodami jest bowiem bardzo duża. Sprzedawca zajmuje się jedynie sprzedażą danego produktu, farmaceuta natomiast ma na sobie dużą odpowiedzialność.

Zaufany doradca
Przez wzgląd na rosnące kolejki do lekarzy coraz częściej farmaceuta jest osobą, u której pacjenci szukają fachowej pomocy. Wielu z nich traktuje farmaceutę jako lekarza „pierwszego kontaktu”. Jest on dla pacjenta osobą zaufaną i wiarygodnym źródłem informacji. Bazując na swoim wykształceniu i doświadczeniu farmaceuta decyduje o wydawaniu medykamentów, pełniąc również rolę doradczą.

W przypadku biegunki, wymiotów oraz przeziębienia nie zawsze korzystamy z pomocy lekarza. Chcąc ulżyć sobie w cierpieniu decydujemy się na zakup leków dostępnych bez recepty. Ale skąd mamy wiedzieć, które sprawdzą się w naszej przypadłości najlepiej? Właśnie wtedy przydaje się rada farmaceuty. Zawód farmaceuty jest zawodem zaufania publicznego. Uwzględniając wagę świadczonych przez niego usług dla osiągnięcia sukcesu w leczeniu pacjenta, musi liczyć się z dużą odpowiedzialnością. Odpowiada on nie tylko za zdrowie, ale także życie pacjenta. Jeden błąd - sprzedaż niewłaściwego leku, pomyłka w tworzeniu leków recepturowych - może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu pacjenta.

Misja społeczna
O tym, że działalność aptekarza jest rodzajem misji społecznej świadczą jego obowiązki zawodowe. Wystarczy wymienić podstawowy wachlarz zadań, aby zobrazować, jak odpowiedzialna i wymagająca jest praca farmaceuty, pracującego w aptece tradycyjnej. Pacjentom natomiast znajomość zakresu tych obowiązków pozwoli pewniej dochodzić swoich praw w razie potrzeby. Czego możemy więc oczekiwać?

Zatwierdzanie recept. Należy mieć na uwadze, że niektóre błędy na recepcie spowodują, że konieczna będzie ponowna wizyta u lekarza. Przykładowo farmaceuta nie wyda lekarstwa, jeśli recepta nie zawiera numeru pesel lub upłynął jej termin ważności (standardowo 30 dni licząc od daty wystawienia recepty).

Rzetelne doradztwo. Aptekarz jest zobligowany do tego, aby udzielić pacjentowi dokładnej informacji na temat danego medykamentu, jego stosowania, działania, sposobu przechowywania i ewentualnych interakcji z innymi lekami. Dotyczy to nie tylko leków dostępnych bez recepty, ale również tych wypisanych przez lekarza.

Wymiana leku na tańszy. Na życzenie pacjenta farmaceuta ma obowiązek udzielić wyczerpującej informacji na temat tańszego odpowiednika leku zapisanego przez lekarza i jeśli pacjent sobie tego życzy, sprzedać tańszy zamiennik. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku, kiedy lekarz na recepcie nie umieścił adnotacji „nie zamieniać”.

Prawie jak lekarz
Sprowadzanie medykamentów na zamówienie. Apteki mają ustawowy obowiązek posiadania produktów w takiej ilości, jaka zaspokoi potrzeby rynku. Jeśli więc lekarstwo nie jest dostępne, klienci mają prawo prosić farmaceutę o niezwłoczne zamówienie preparatu.

Monitoring działań niepożądanych. To nie tylko dobra wola, ale i powinność farmaceutów narzucona ustawowo. Zgłaszanie takich działań ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa stosowania leków, dlatego przy zaobserwowaniu niepokojących objawów stosowania jakiegoś leku należy zawsze informować o tym swojego lekarza lub zgłosić to właśnie aptekarzowi.

Edukacja pacjenta. Wizyta w aptece nie może zastępować konsultacji lekarskiej, jednak nie brakuje sytuacji, w których pacjenci zwracają się do aptekarzy po poradę medyczną, by nie stać w kolejce do lekarza z każdą pospolitą dolegliwością. Aptekarz przekazuje więc nie tylko możliwie pełną informację o preparatach, ale również tłumaczy istotę danego schorzenia i konsekwencje niestosowania się do zaleceń lekarskich.

Kim jest farmaceuta?

Słowo „farmaceuta” kojarzy nam się zazwyczaj z osobą pracującą w pobliskiej aptece. Aż 94 procent osób wskazało aptekę jako przyszłe miejsce pracy absolwenta farmacji. Praca w aptece jest narzucającym się, stereotypowym zajęciem. Absolwent ma jednak przed sobą wiele dróg, ale którą zdecyduje się podążać, zależy już tylko od niego. Możliwe jest funkcjonowanie jako przedsiębiorca, przedstawiciel medyczny, pracownik administracji lub menadżer w branży farmaceutycznej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Farmaceuta - to osoba „pierwszego kontaktu”. U niej szukamy pomocy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska