Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Nauki pełen atrakcji i... zdrowia. Po raz trzeci odbył się Bieg dla transplantacji [ZDJĘCIA]

Redakcja
Bieg dla transplantacji w Zielonej Górze.
Bieg dla transplantacji w Zielonej Górze. Mariusz Kapała / GL
Po raz 15. już Uniwersytet Zielonogórski organizuje Festiwal Nauki "Nauka - biletem do przyszłości", zapewniając zielonogórzanom i ich gościom w niedzielę i poniedziałek wiele atrakcji.

Tradycyjnie już niedziela to zaproszenie na uniwersytecki stadion przy ul. Wyspiańskiego. Oj, działo się tam, działo. Po raz trzeci odbył się Bieg dla transplantacji. Honorowy patronat nad nim objął konsultant wojewódzkiego transplantologii klinicznej dr. hab. n. med. Maciej Głydy.

- Tu nie chodzi o rywalizację, czy zmierzenie się nawet z samym sobą, ale przede wszystkim o szczytny cel. Dlatego tu jesteśmy – mówili jedni z uczestników biegu, którzy na co dzień tworzą zgraną paczkę przyjaciół z Zielonej Góry i Nowej Soli.
Zawodnicy mieli do pokonania 6 km. Trasa to dwie pętle w lasku przy stadionie.
Jak mówi kierownik Biura Promocji Uniwersytetu Zielonogórskiego Małgorzata Ratajczak – Gulba, celem biegu jest upowszechnianie wiedzy na temat pobierania i przeszczepiania narządów oraz komórek krwiotwórczych, popularyzacja biegania i propagowanie zdrowego stylu życia. W tym roku za udział w biegu pobieraliśmy wpisowe w wysokości 10 zł. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone w całości dla dwóch trzynastoletnich dziewczynek: Martynki i Ani. Obie są podopiecznymi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka”.

W czasie biegu na płycie stadionu natomiast odbywały się imprezy towarzyszące, m.in. biegi dla dzieci na krótszych dystansach. Każdy uczestnik otrzymał medal! Były też gry i zabawy m.in. ćwiczenia z wykorzystaniem przyborów sensorycznych pod hasłem „Rozwijaj swoją równowagę i koordynację”.
Wspólnie dla dużych i małych uczestników festiwalu przygotowano zadanie pt. „Wiedza i umiejętności to bilet do przyszłości”. Wiem co jem – czyli wspólnie tworzony plakat.

Ćwiczenie - Wyścig z czasem – polegało na nauce reanimacji na fantomie.
Można się było też dowiedzieć wiele rzeczy na temat najczęściej występujących chorób metabolicznych: cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland - Szpital Pluszowego Misia - Marrow Hero – zajęło się rejestracją dawców szpiku we współpracy z DKMS.
Była też okazja, by zdrowo i smacznie zjeść – wzorem ubiegłego roku były potrawy przygotowane w ciekłym azocie w kuchni molekularnej, a prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Giorgi Melikidze grillował gruzińskie szaszłyki!
Kto przyszedł na Festiwal Nauki 2018 mógł też skorzystać z porad i badań przygotowanych przez pracowników i studentów Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu naszego uniwersytetu. Była okazja do pomiarów składu ciała, pomiaru równowagi, zmierzenia ciśnienia tętniczego. Wiele uwagi poświęcono profilaktyce i zdrowemu stylowi życia.

W poniedziałek (11 czerwca br.) to drugi dzień Festiwalu Nauki 2018. U
- Uniwersyteckie wydziały zapraszają do siebie – zachęca Małgorzata Ratajczak – Gulba. - . Już od rana czekamy na młodszych i starszych pasjonatów spotkań z nauką. Projekty skierowane są do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich. Przygotowaliśmy 93 pokazy, 28 wykładów i 10 wystaw.

W poniedziałek o 15.00 na UZ (kampus A, wydział matematyki) nastąpi też uroczystość wręczenia nagród uczestników Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Matematyka bez granic”. Województwo lubuskie w tym roku, w obydwu finałach, reprezentować będzie 2 260 uczniów z 94 klas z 37 szkół.

Zobacz też wideo: Najważniejsze wydarzenia w Lubuskiem

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska