Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2018 w Gdyni. Gala finałowa. Nagrody: Złote Lwy dla filmu Pawła Pawlikowskiego "Zimna Wojna"

Ryszarda Wojciechowska/ Jarosław Zalesiński
Gala finałowa 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Gala finałowa 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Przemek Świderski
Gala finałowa Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 2018 w Gdyni odbyła się w sobotę, 22.09.2018 roku. "Kler" i "7 uczuć" z nagrodą specjalną! Złote Lwy dla "Zimnej Wojny".

Nagrody 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

 • NAGRODĘ „SREBRNE LWY” 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu „KAMERDYNER” otrzymał reżyser FILIP BAJON oraz producenci OLGA BIENIEK i MIROSŁAW PIEPKA,
 • NAGRODĘ SPECJALNĄ 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał reżyser WOJCIECH SMARZOWSKI za film „KLER”,
 • NAGRODĘ SPECJALNĄ 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymuje reżyser MAREK KOTERSKI za film „7 UCZUĆ”,

Filip Bajon- Srebrne Lwy za film "Kamerdyner"

Aleksandra Konieczna- drugoplanowa rola kobieca

Nagrody indywidualne:

 • ADRIAN PANEK za reżyserię filmu „WILKOŁAK”,
 • JAN JAKUB KOLSKI za scenariusz do filmu „UŁASKAWIENIE”,
 • AGNIESZKA SMOCZYŃSKA za debiut reżyserski lub drugi film za film „FUGA”,
 • JAKUB KIJOWSKI za zdjęcia do filmu „FUGA” oraz JACEK PODGÓRSKI za zdjęcia do filmu KREW BOGA”,
 • ANTONI KOMASA-ŁAZARKIEWICZ za muzykę do filmu „WILKOŁAK” oraz „KAMERDYNER”,
 • JAGNA JANICKA za scenografię do filmu „KLER”,
 • MACIEJ PAWŁOWSKI i MIROSŁAW MAKOWSKI za dźwięk w filmie „ZIMNA WOJNA”,
 • JAROSŁAW KAMIŃSKI za montaż filmu „ZIMNA WOJNA”,
 • MIRA WOJTCZAK i EWA DROBIEC za charakteryzację do filmu „KAMERDYNER”,
 • MONIKA ONOSZKO za kostiumy do filmu „UŁASKAWIENIE”,
 • ALEKSANDRA KONIECZNA za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „JAK PIES Z KOTEM”,
 • OLGIERD ŁUKASZEWICZ za drugoplanową rolę męską w filmie „JAK PIES Z KOTEM”,
 • GRAŻYNA BŁĘCKA-KOLSKA za główną rolę kobiecą w filmie „UŁASKAWIENIE”,
 • ADAM WORONOWICZ za główną rolę męską w filmie „KAMERDYNER”.


Adam Woronowicz- główna rola męska


Grażyna Błęcka-Kolska- główna rola kobieca


Antoni Komasa-Łazarkiewicz -nagroda za muzykę

Jan Jakub Kolski - nagroda za scenariusz

Adrian Panek - nagroda za reżyserię

Olgierd Łukaszewicz - nagroda za drugoplanową rolę męską

Agnieszka Smoczyńska - nagroda za debiut

NOWE INFORMACJE: Bez Złotego Klakiera. Radio Gdansk: To nie była decyzja polityczna

Relacja z gali finałowej 43 FPFF w Gdyni:

AKTUALIZACJA, GODZ. 21:00

Ten werdykt jury nie będzie powodował żadnych kontrowersji. Najważniejsza nagroda festiwalu, "Złote Lwy", dla "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - dzień drugi [wtorek, 18.09.2018]

Festiwal filmowy 2018 w Gdyni. Drugi dzień FPFF 18.09.2018. ...

AKTUALIZACJA, GODZ. 20:56

Coraz bliżej najważniejszych rozstrzygnięć. Wiemy już, że nagrodą Srebrne Lwy wyróżniono "Kamerdynera" Filipa Bajona.

NAGRODĘ „SREBRNE LWY” 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu „KAMERDYNER” otrzymuje reżyser FILIP BAJON oraz producenci OLGA BIENIEK i MIROSŁAW PIEPKA

AKTUALIZACJA, GODZ. 20:51

Można było się spodziewać, że jury przyzna "Klerowi" Wojciecha Smarzowskiego nagrodę specjalną. Tak się rzeczywiście stało. Okazało się jednak, że nagrodę specjalną przyznano także oryginalnemu filmowi "7 uczuć" Marka Koterskiego.

Niespodzianką jest nagroda za reżyserię. Otrzymał ją Adrian Panek, twórca filmu "Wilkołak".

AKTUALIZACJA, GODZ. 20:48

NAGRODĘ SPECJALNĄ 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymuje reżyser MAREK KOTERSKI za film „7 UCZUĆ” oraz reżyser WOJCIECH SMARZOWSKI za film „KLER”

AKTUALIZACJA, GODZ. 20:44

Nagroda za główną rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej za film "Ułaskawienie". To pewna niespodzianka. Dość powszechnie typowano do tej nagrody Joannę Kulig za jej rolę w "Zimnej wojnie". Nagrody za główną rolę męską nie otrzymał także grający w "Zimnej wojnie" Tomasz Kot. Jury przyznało ją Adamowi Woronowiczowi za jego rolę w "Kamerdynerze".

GRAŻYNA BŁĘCKA-KOLSKA

ADAM WORONOWICZ

AKTUALIZACJA, GODZ. 20:42

Rozpoczęło się odkrywanie najważniejszych kart. Nagroda za scenariusz trafiła do rąk Jana Jakuba Kolskiego, który według własnego scenariusza wyreżyserował film "Ułaskawienie".

AKTUALIZACJA, GODZ. 20:30

Na tegorocznym festiwalu było wiele pieknie fotografowanych filmów. Jury przyznało dwie równorzędne nagrody dwóm operatorom: Jackowi Podgórskiemu (film "Krew Boga" Bartosza Konopki) i Jakubowi Kijowskiemu ("Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej). Nagroda operatorska ominęła zatem "Zimną wojnę"...

AKTUALIZACJA, GODZ. 20:25

Nagrodą za muzykę uhonorowano dwa filmy: "Kamerdynera" i "Wilkołaka". Dwa filmy, ale kompozytor jeden - Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

AKTUALIZACJA, GODZ. 20:15

Przyszła kolej na nagrody aktorskie. Za drugoplanową rolę kobiecą nagrodę otrzymała Aleksandra Konieczna, grająca w filmie "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka.

Nagroda za drugoplanową rolę męską dla Olgierda Łukaszewicza, za ten sam film: "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka.

AKTUALIZACJA, GODZ. 20:07

Akurat o tej nagrodzie było wiadomo na długo przed inauguracją festiwalu. Platynowe Lwy, nagrodę za całokształt twórczości, odebrał wybitny reżyser Jerzy Skolimowski.

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.58

Swoja nagrodową serię otworzyła "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Nagrodę przyznano dźwiękowcom, Maciejowi Pawłowskiemu i Mirosławowi Makowskiemu.

Jarosław Kamiński został uhonorowany za montaż filmu "Zimna wojna"

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.51

"Kamerdyner" wielowątkowa saga o losach Kaszubów, Polaków i Niemców, w reżyserii Filipa Bajona, otrzymała nagrodę za charakteryzację. Odebrały ją Mira Wojtczak i Ewa Drobiec.

Czytaj komentarz redaktora naczelnego: https://dziennikbaltycki.pl/kamerdyner-ten-film-ukazuje-trudna-ale-godna-postawe-kaszubow-w-historii-polski/ar/13520696

Za kolei za kostiumy wyróżniono Monikę Onoszko, która pracowała na planie filmu "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego.

Druga nagroda dla "Kleru": za scenografię dla Jagny Janickiej.

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.45

Paradoks: Nagrodę za debiut otrzymała Agnieszka Smoczyńska, za psychologiczny film "Fuga". Paradoks polega na tym, że Smoczyńska dostała nagrodę za debiut... po raz drugi, bo tą samą nagrodą uhonorowano jej "Córki Dancingu", pokazane na festiwalu w Gdyni w 2015 r.

Reżyserka, odbierając nagrodę, zażartowała, że po raz trzeci już na pewno jej nie otrzyma. Rzecz w tym, że nagrodę za debiut jury może przyznać za pierwszy bądź za drugi film.

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.34

Pierwsza nagroda dla filmu "Kler"

Wojciecha Smarzowskiego: nagroda publiczności. Na tym jednym wyróżnieniu na pewno się nie skończy.

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.30

Obok Konkursu Głównego na festiwalu w Gdyni filmy rywalizowały także w Konkursie Inne Spojrzenie. Nągrodę specjalną w tym konkursie przyznano Jagodzie Szelc, reżyserce filmu "Monument". Warto przypomnieć, że film "Wieża. Jasny dzień" otrzymał rok temu na gdyńskim festiwalu nagrodę za debiut.

Złoty Pazur w Konkursie Inne Spojrzenie zdobyła natomiast Olga Chajdas za film "Monument".

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.20

W Teatrze Muzycznym wszystkie miejsca na widowni są już wypełnione. Niedługo dowiemy się, które filmy zdobędą nagrody na tegorocznym festiwalu w Gdyni, przede wszystkim zaś - do czyich rąk trafią Złote Lwy. Kuluarowe informacje sugerują, że najważniejszą nagrodę festiwalu otrzyma Paweł Pawlikowski, reżyser filmu "Zimna wojna".

Finałową galę festiwalu prowadzą aktorzy Małgorzata Kożuchowska i Marek Bukowski.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2018 w Gdyni. Kto ma szansę na nagrodę?

Na ostatniej prostej festiwalowego wyścigu można już powiedzieć, że w tym roku - inaczej niż na poprzednim festiwalu - nie pojawił się czarny koń, film nieopierzonego reżysera, który niespodziewanie (chociaż zasłużenie) zdobywa Złote Lwy. Tak stało się przed rokiem z Piotrem Domalewskim i jego „Cichą nocą”.

Debiuty na festiwalu filmowym w Gdyni bez zachwytu?

W tym roku debiutanci nie zachwycili. Także drugie w karierze reżyserskiej filmy, czyli „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej i „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej, raczej nie rozbiją banku z najważniejszymi nagrodami, choć na pewno ten drugi tytuł (z poruszającą rolą Doroty Kolak; czy dostrzeże to jury?) potwierdził, że Dębska, która w Gdyni zadebiutowała dobrze przyjętym filmem „Moje córki krowy”, nadal potrafi układać filmową opowieść tak, że świetnie się to ogląda. To także kino z mądrym przesłaniem. Film mówi o problemie choroby alkoholowej, ale tak naprawdę mówi też coś więcej: że prawdziwe życie i prawdziwe relacje pojawiają się tam, gdzie zaczynamy brać odpowiedzialność za siebie. Wart uwagi film.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i powroty

O wiele cieplej można powiedzieć o powrotach do Gdyni po wielu latach. Takich powrotów wydarzyło się w tym roku kilka. Pojawił się Krzysztof Zanussi z „Eterem”, filozoficzną opowieścią jak z „Fausta” i „Czarodziejskiej góry” zarazem, Janusz Kondratiuk z filmem „Jak pies z kotem” oraz Marek Koterski z filmem „7 uczuć”.

Tak naprawdę jednak pytanie o główną nagrodę na tegorocznym festiwalu zostało postawione, zanim jeszcze wyselekcjonowano nominowane filmy. Pytanie brzmi tak: Czy Złotych Lwów może nie dostać „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego?
Na ostatniej prostej festiwalu nic tego pytania nie unieważniło. Jeśliby najważniejszą nagrodę przyznawano zawsze na gdyńskim festiwalu filmowi najbardziej spełnionemu artystycznie, to w tym roku Złote Lwy (niestety w niewielkim odstępie czasu po raz drugi, co może być przeszkodą…) powinny trafić do rąk Pawła Pawlikowskiego.

Nie jest to film na nagrodę główną (niechybnie odebrano by to zresztą jako wypowiedzenie przez środowisko wojny obecnej władzy), ale potraktowanie go tak, jak został uhonorowany „Wołyń”, nie odpowiadałoby randze tego obrazu.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018

Festiwal Filmowy w Gdyni 2018 rozpoczęty! Ogromne zaintereso...

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni . Nie tylko Złote Lwy!

Złote Lwy to niejedna zwierzyna, jaką można upolować na gdyńskim safari. Jest też, zażartujmy, biały nosorożec, czyli Srebrne Lwy, jest nagroda za reżyserię, jury czasami, aby wybrnąć z kłopotu, ustanawiało też nagrodę specjalną (może właśnie dla „Kleru”?).

„Kłopot” polega właśnie na tym, że jest w tym roku co wyróżniać. W nagrodowej puli znajdzie się też z pewnością znana już z kin, nagrodzona na festiwalu w Berlinie „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej. „Twarz” i „Zimna wojna” to w ogóle kolejne potwierdzenie, że coś się w funkcjonowaniu polskiego kina, a przez to i maszynerii gdyńskiego festiwalu odmieniło. Kiedyś filmy miały swoją premierę w Gdyni, a odniesiony tu sukces miał tym filmom otwierać drogę w wielki świat. Dzisiaj jest odwrotnie: ci najlepsi reżyserzy zaczynają od obecności na najważniejszych festiwalach, Gdynia jest na dokładkę.

Cały materiał znajdziesz tu >>>

Festiwalowy piątek - tuż przed ostatnim dniem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Piąty dzień FPFF w Gdyni

Festiwal filmowy w Gdyni. Piąty dzień FPFF 21.09.2018. Proje...

Janusz Kondratiuk o filmie "Jak pies z kotem" podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Rozmawia Ryszarda Wojciechowska

Jury Polskiego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni:

Elżbieta Cherezińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kobiela, Marcin Koszałka, Rafał Listopad, Joanna Napieralska, Elwira Pluta, Joanna Szymańska i Waldemar Krzystek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
akuszer
porażką to jest to że taki pisoSYF jak ty na świat przyszedł
G
GONG
walnij se Gruche to ci minie
W
WREDNA
pisDOWACI dziennikarze z DZ nic nie napisali na temat cenzury tvp Ciulskiego w sprawie wypowiedzi Pana Smarzowskiego
L
LEJE W pisUAR
ciebie to niejeden klecha PRZEORAŁ w zad
g
gosc
„Kler” W******** Smarzowskiego nagrodzony przez dziennikarzy
g
gosc
e wierzący i tak jak śp. papież ukrywający pedofilię w kościele, i to jest po Bożemu, pieprzony katolu
G
Gość
Smarzowski niewierzacy sam nie widzial i nie slyszal ale tworzy propagandowa agitke krzywdzaca wielu Polakow jego film to sztuka nienawisci !
G
Gość
Porażka "kleru" - lewicowe media w żałobie !
Z
Znawca tematu
Czemu nikt nie nakazal nawalonej jak stodola Figurze dmuchnac w alkomat przed wejsciem na scene? Kacha nie dopsuzcza do kaca? I co to tez wina Kaja?
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie