Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn EKO – wtorek, super rady na odpady

Redakcja
Festyn EKO – wtorek został zorganizowany w dniu 20 czerwca 2017 r. przez Starostwo Powiatowe w Międzyrzeczu przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Całą imprezę zapoczątkował barwny korowód spod Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu składający się reprezentacji z placówek oświatowych. Docelowym miejscem imprezy był Bulwar nad Odrą przy Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego.

Uczestnikami EKO-Festynu były przedszkolaki z przedszkoli z gmin powiatu międzyrzeckiego, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu międzyrzeckiego oraz mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, organizacje pozarządowe i instytucje zajmujące się w zadaniami w zakresie gospodarowania odpadami oraz mieszkańcy z gmin powiatu: Międzyrzecz, Skwierzyna. Trzciel, Pszczew, Bledzew, Przytoczna – w sumie, jak podają organizatorzy, planowana liczba uczestników Festynu to ok. 3500 osób.

Jak podkreślają organizatorzy celem imprezy było podniesienie świadomości ekologicznej i wiedzy społeczności lokalnej na temat gospodarowania odpadami w działaniu bezpośrednim i pośrednim mieszkańców Powiatu Międzyrzeckiego.

W trakcie EKO-Festynu podejmowane były działania promujące działalność organizacji pozarządowych i Domów Pomocy Społecznej (wystawa prac wykonanych z surowców wtórnych), wystawa prac przedszkolaków pn. „Nasze rady na odpady”, wystawa prac recyklingowych pn. „Moja maskotka” oraz pokaz eko-strojów. Przez cały czas trwania festynu odbywała się zbiórka surowców wtórnych we współpracy z CZG-12 oraz sprzątanie Obry. W zamian za przyniesioną makulaturę placówka otrzymała sadzonkę drzewka oraz zestaw pojemników do segregacji odpadów w placówce. Obok sceny rozegrany został konkurs ekologiczny „Jak segregować odpady” z podziałem na kategorie - szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia, który sprawdzał wiedzę dzieci w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi i umiejętności praktyczne. Dzieci generalnie były dobrze przygotowane, a w przypadku drobnych błędów na bieżąco je wyjaśniano.

Obok zaplanowanych działań w okolicy sceny odbywały się gry i zabawy dla dzieci organizowane przez pracowników Celowego Związku Gmin CZG-12 – rzut piłeczką do odpowiedniego kosza (zabawa przy ściance celnościowej), prawidłowe ułożenie labiryntu wiedzy pn. „Posegreguj odpady” i „Eco zagadki”, quiz z pytaniami. W zamian za uczestnictwa w konkursach dzieci otrzymywały długopis wykonany z makulatury i z plastiku z recyklingu oraz książeczki edukacyjne. Podczas imprezy dzieci mogły zapoznać się z 9-cioma dwustronnymi tablicami edukacyjnymi Ścieżki Edukacji Ekologicznej ENERIS.

Jako CZG-12 cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak dużym wydarzeniu i dotrzeć z wiadomościami dotyczącymi prawidłowej zbiórki odpadów nie tylko do mieszkańców gminy Międzyrzecz, ale także do dzieci z terenu gmin: Skwierzyna, Trzciel, Pszczew, Bledzew, Przytoczna. Podczas zadań wykonywanych przez dzieci było sporo wątpliwości w kwestii znaczenia w naszych gminach Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK) i ustalenie jego lokalizacji, określenia które odpady zaliczamy do odpadów niebezpiecznych lub prawidłowym dopasowaniem odpadów do pojemników. Mamy jednak nadzieję, że udział w Festynie zachęci dzieci i młodzież do uzupełnienia swojej wiedzy w zakresie segregacji śmieci oraz sprawi, że będą z zainteresowaniem śledzić dobre zmiany jakie dokonywane są w ich najbliższej okolicy w kwestii gospodarki odpadami i utrzymania czystości.

K. Radej, Specjalista ds. edukacji ekologicznej CZG-12
J. Adamirowicz Starostwo Powiatowe Międzyrzecz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska