STRZELCE KRAJEŃSKIE
Strzelecki Ośrodek Kultury, zaprasza w sobotę (27.05) na tradycyjny Jarmark Strzelecki, który ulokuje się na Rynku Miejskim. W trakcie Jarmarku nie zabraknie wielu atrakcji dla najmłodszych, jak Bajkowa Strefa (Dzień) Dziecka, animacje, konkursy i zabawy, a także Powiatowy Dzień Strażaka. Przygotowano ponadto blok artystyczny, w ramach którego wystąpią: „Street dance, Abra Kadabra” - dziecięca sekcja teatralna, Zespół Tańca „Paradoks”, studio piosenek, a także występy Zespołu Ludowego „Krajna”, Strzelecka Orkiestra Dęta im. Jerzego Bywalca oraz formacja „Four Feel Fine”. Będzie również okazja do zapoznania się ofertą turystyczną miasta (mury obronne i baszty) oraz powiatu. W okolicy znajduje się sporo jezior oraz zabytkowych budowli. Na zakończenie jarmarku, na scenie pojawią się gwiazdy wieczoru – „Mesajah” oraz Beata i zespół Bajm. Wstęp wolny.
ŚWIEBODZIN
W piątek i sobotę, na terenie stadionu miejskiego, czas na finał Dni Świebodzina. Oto program:
26.05
- 18:00 – GRUPA WOKALNA ŚDK
- 18:40 – SEBASTIAN POPIEL
- 19:00 – POLEPIONY
- 20:00 – GRZEGORZ HYŻY
- 21:30 – LADY PANK
- 23:00 – DJ SŁOŃCE
27.05
- 16:00 – STUDIO TAŃCA TRANS
- 16:25 – STUDIO TAŃCA ALGORYTM – ALICJA GOTOWSKA
- 16:50 – GRUPY BALETOWE I TANECZNE ŚDK
- 17:10 – TEATR RUCHU – KULTURKA
- 17:30 – JJ STUDIO JULITA JUZYSZYN
- 18:00 – ŚWIEBODZIŃSKA ORKIESTRA DĘTA
- 19:00 – GRUPA WOKALNA ŚDK
- 20:00 – CÓRY
- 21:30 – LUXTORPEDA
- 23:00 – FISZ EMADE TWORZYWO
ZIELONA GÓRA
Nie tylko czerwone korale
Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego zaprasza na wieczór z muzyką filmową w ramach koncertu inauguracyjnego 11. Lubuskiego Festiwalu Muzycznego z udziałem Haliny Mlynkovej i Zdolni do Wszystkiego Ensamble. Wydarzenie odbędzie się 28 maja 2023 roku o godzinie 19 na Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wystąpi polsko-czeska gwiazda estrady Halina Mlynkova. Artystka wystąpi wspólnie z filharmonikami zielonogórskimi (składy kameralne zrzeszone w stowarzyszeniu), prezentując kompozycje z płyty Film (l)ove.
Na „Fumie”
Podczas weekendu 27 - 28 maja 2023, w CNK-Planetarium Wenus odbędzie się XIV. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Fuma”. W tym roku zakwalifikowanych zostało 29. młodych wokalistów z całej Polski. Trzy wokalistki i jeden wokalista spośród uczestników, otrzymało nominacje w wojewódzkich festiwalach piosenki dziecięcej i młodzieżowej – Mazowieckim Festiwalu Piosenki „Rozdźwięki” oraz Lubuskich Konfrontacjach Artystycznych. Festiwal od kilku lat, to dwa odrębne konkursy – „Fumka” dla dzieci w wieku 7-13 lat oraz „Fuma” dla młodzieży w wieku 14-25 lat. Najstarsi są zobowiązani przez organizatorów do sięgnięcia do mocno wymagającego repertuaru Anny German, natomiast ci młodsi po prostu, do śpiewania tego co im w duszy gra. Oprócz koncertów konkursowych i koncertu galowego, uczestnicy biorą udział w warsztatach, podczas których mają możliwość porozmawiać z jury na temat swoich prezentacji. Przede wszystkim jednak zbierają ogromne doświadczenie słuchając siebie nawzajem i ucząc od najlepszych. Wstęp wolny. Podczas koncertu finałowego w niedzielę (28.05) o godz. 19, wystąpią laureaci wybrani przez Jury, a gwiazdą wieczoru będzie Ignacy Błażejowski. Na ten koncert wstęp jest płatny.
Wspomnienie o Annie German
W poniedziałek 29.05. o godz. 18 w CNK-Planetarium Wenus, odbędzie się koncert „Planeta Anna” - poświęcony Annie German. Wydarzenie będzie autorską interpretacją i aranżacją znanych utworów z jej repertuaru. W tym roku, w koncercie wezmą udział młodzi artyści, laureaci międzynarodowych festiwali, Polacy z różnych krajów: Grażyna Komincz, Katarzyna Czekanowska (Ukraina), Paulina Raczkowska (USA), Natalia Kalada (Białoruś) oraz Paweł Kozicz. Akompaniament zapewni „Alba Music Trio” (Darya Yeliseyeva – flet, Anastasia Bouria – fortepian, Eduard Radzwilowicz – wiolonczela) oraz Witali Oleszkiewicz – fortepian. Wstęp płatny.
Jazz u studentów
Instytut Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego i Muzeum Ziemi Lubuskiej zapraszają we wtorek
(30.05) o godz. 19.00 na koncert jazzowy w wykonaniu studentów UZ, którzy zaprezentują repertuar realizowany w semestrze letnim, w ramach przedmiotów: warsztat instrumentalny, warsztat wokalny, praktyka w zakresie akompaniamentu instrumentalnego, big band. Studenci wystąpią z programem instrumentalnym i instrumentalno-wokalnym. W koncercie, swoje wokalne talenty zaprezentują: Adrianna Stoga, Maja Kaczyńska, Martyna Białko, Ewelina Mech i Edyta Zazula. Opiekę artystyczną nad nimi sprawować będzie prof. dr hab. Jerzy Szymaniuk, zaś koncert słowem okrasi - Aleksander Nowak. W programie znajdą się utwory m.in. Olivera Nelsona, Herbie’go Hancocka, Johna Scofielda, Freddie’go Greena, Kirka Franklina oraz autorskie - samych wykonawców. Wstęp wolny.
GORZÓW WIELKOPOLSKI
W niedzielę (28.05) na scenie amfiteatru Miejskiego Centrum Kultury (Park Siemiradzkiego) o godz. 20, w ramach cyklu „Miej czas na koncerty” - wystąpi Agnieszka Chylińska. Artystka będzie promować swoją płytę „Never ending story” składająca się z trzynastu piosenek. Wokalistka, której twórczość zawsze cechowały przez nią same ukute słowa „Nigdy taka sama” tym razem połączy rockową siłę swojego głosu z rockowo-bluesowym brzmieniem. Wstęp płatny.
KOŻUCHÓW
W sobotę, 27 maja, w Kożuchowie, jubileuszowo bo już po raz dwudziesty piąty odbędzie się turniej rycerski. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 przemarszem przez ulice miasta, barwnego korowodu, który wyruszy spod zamku. Wezmą w nim udział rekonstruktorzy historyczni, rycerze konni, zespół muzyki dawnej, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Redakcja „Gazety Lubuskiej” objęła wydarzenie swoim patronatem. Pomimo licznych przebudów mury Kożuchowa należą do najlepiej zachowanych w Polsce. Zachowały się one niemal na całej średniowiecznej długości i dochodzą miejscami do 7 metrów wysokości. W XV-wiecznej baszcie Bramy Krośnieńskiej mieści się obecnie muzeum regionalne. To właśnie w jego okolicach, w fosie przy ul. Spacerowej stanie obozowisko rycerskie, a także średniowieczne kramy, na których znajdziemy m.in. ceramikę, zabawki, biżuterię, tkaniny i wyroby drewniane. Zlokalizowane tam będą również stoiska z gastronomią, a także kramy lokalnych wystawców. Ponadto, będą tam prowadzone warsztaty rzemiosł dawnych. Uczestnicy wydarzenia będą mogli własnoręcznie wykonać przedmioty rękodzieła – np. garncarskie, kowalskie czy tkackie. Podczas turnieju rycerskiego nie może zabraknie książęcego alchemika, który kilka razy w trakcie wydarzenia zaprezentuje średniowieczny chemiczny „hokus –pokus”. Mag z pewnością wciągnie do zabawy publiczność. Na młodszych widzów przez cały dzień będą czekały gry, pokazy i animacje m.in. strzelanie z łuku do tarczy, rzucanie włócznią do celu, wyścigi drużyn w drewnianych nartach, walki na worki na równoważni, walki na miecze, przeciąganie liny, zmagania siłaczy i wiele innych. Druga fosa, przy ulica Chopina, od godziny 14 stanie się natomiast areną walk i pokazów rycerskich. Turnieje będą się odbywać w formule pełno kontaktowych sportowych walk rycerskich. Walczyć w nich będą rekonstruktorzy – jedni z najlepszych zawodników w Polsce i na świecie, wielokrotni medaliści mistrzostw świata i członkowie Rycerskiej Kadry Polski. Turnieje będą się odbywać według zasad jednej z dwóch światowych federacji walk. Poczynania rycerzy oceniać będą sędziowie biorący udział w imprezach rangi międzynarodowej. Rozegrane zostaną pojedynki indywidualne – 1 vs 1 oraz drużynowe. Organizatorzy zaplanowali pokaz kaskaderki konnej tzw. dżygitówki w wykonaniu „Apolinarski Group”. Pokazy te co roku cieszą się dużą popularnością i przyciągają liczną publiczność. Są niezwykle dynamiczne i widowiskowe, a zdarza się, że kaskaderzy spadają z koni. Ponadto, w programie znajdzie się: pokaz konny rycerski, pokazy tańca średniowiecznego, prezentacja sokolnicza, bitwa z udziałem konnych i pokaz artyleryjski. Wieczorem wystąpi zespół „Żniwa”. Wydarzenie zakończy się pokazem tańca z ogniem przygotowanym przez grupę „Signum Ignis” około godz. 23. Wstęp wolny.
WYDARZY SIĘ
W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach
- 27.07 - Kresoviana – XXIX Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej, Gorzów Wlkp.,
- 28.05 – Koncert „Halina Mlynkova & Zdolni do Wszystkiego, Film(l)ove”, aula UZ, Zielona Góra,
- 29.05 – 2.06 – Cykl „Ginące zawody i umiejętności”, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
- 1-4.06 – Kozzi Film Festiwal, Zielona Góra,
- 2-4.06 – Wiosna Nad Nysą, Gubiński Ośrodek Kultury,
- 3.06 – Zlot pojazdów zabytkowych i motocykli, GOK – Kargowa,
- 3.06 – Dni Kargowej, Kargowa,
- 3-4.06 – Rybobranie, Krosno Odrzańskie,
- 8-11.06 - Dni otwartych Piwnic Winiarskich, Zielona Góra,
- 16-18.06 – Święto Solan, Nowa Sól,
- 18.06 – Piknik Czołgisty, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
- 25.06-2.07 – 52. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów,
- 8-9.07 – II. Festiwal Polskich Win Musujących, Krosno Odrzańskie,
- 4-20.08 – Festiwal Muzyka w Raju, Lubuskie,
- 15.08 – Piknik Militarny, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
- 6-20.10 – X Festiwal Muzyki Współczesne im. W. Kilara, Gorzów Wlkp.,
- 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
- 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
- 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?