Festyny, dni miast, zloty, przeglądy i inne wydarzenia w lubuskiem. Planeta Anna i Fuma, Turniej Rycerski, Jarmark Strzelecki, Chylińska

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W niedzielę (28.05) na scenie amfiteatru Miejskiego Centrum Kultury (Park Siemiradzkiego) o godz. 20, w ramach cyklu „Miej czas na koncerty” - wystąpi Agnieszka Chylińska. Artystka będzie promować swoją płytę „Never ending story” składająca się z trzynastu piosenek.
W niedzielę (28.05) na scenie amfiteatru Miejskiego Centrum Kultury (Park Siemiradzkiego) o godz. 20, w ramach cyklu „Miej czas na koncerty” - wystąpi Agnieszka Chylińska. Artystka będzie promować swoją płytę „Never ending story” składająca się z trzynastu piosenek. kadr z You Tube
Maj nam przeleciał wyjątkowo szybko, a temperatury nas także nie rozpieszczały. Na szczęście jego końcówka jest pełna soczystej zieleni i naprawdę "przedsionka" lata. W kulturze czekają na nas ciekawe wydarzenia m.in. Turniej Rycerski w Kożuchowie (jubileuszowa XXV. edycja), koncert inauguracyjny Lubuskiego Festiwalu Muzycznego z Haliną Mlynkovą, koncert Agnieszki Chylińskiej, finał Fumy, koncert "Planeta Anna". Oj dzieje się jak zwykle. Dokąd Państwo się wybiorą?

STRZELCE KRAJEŃSKIE

Strzelecki Ośrodek Kultury, zaprasza w sobotę (27.05) na tradycyjny Jarmark Strzelecki, który ulokuje się na Rynku Miejskim. W trakcie Jarmarku nie zabraknie wielu atrakcji dla najmłodszych, jak Bajkowa Strefa (Dzień) Dziecka, animacje, konkursy i zabawy, a także Powiatowy Dzień Strażaka. Przygotowano ponadto blok artystyczny, w ramach którego wystąpią: „Street dance, Abra Kadabra” - dziecięca sekcja teatralna, Zespół Tańca „Paradoks”, studio piosenek, a także występy Zespołu Ludowego „Krajna”, Strzelecka Orkiestra Dęta im. Jerzego Bywalca oraz formacja „Four Feel Fine”. Będzie również okazja do zapoznania się ofertą turystyczną miasta (mury obronne i baszty) oraz powiatu. W okolicy znajduje się sporo jezior oraz zabytkowych budowli. Na zakończenie jarmarku, na scenie pojawią się gwiazdy wieczoru – „Mesajah” oraz Beata i zespół Bajm. Wstęp wolny.

W lubuskiej kulturze czekają na nas ciekawe wydarzenia, jest jak zwykle w czym wybierać.
W lubuskiej kulturze czekają na nas ciekawe wydarzenia, jest jak zwykle w czym wybierać. mat. organizatora

ŚWIEBODZIN

W piątek i sobotę, na terenie stadionu miejskiego, czas na finał Dni Świebodzina. Oto program:
26.05

 • 18:00 – GRUPA WOKALNA ŚDK
 • 18:40 – SEBASTIAN POPIEL
 • 19:00 – POLEPIONY
 • 20:00 – GRZEGORZ HYŻY
 • 21:30 – LADY PANK
 • 23:00 – DJ SŁOŃCE

27.05

 • 16:00 – STUDIO TAŃCA TRANS
 • 16:25 – STUDIO TAŃCA ALGORYTM – ALICJA GOTOWSKA
 • 16:50 – GRUPY BALETOWE I TANECZNE ŚDK
 • 17:10 – TEATR RUCHU – KULTURKA
 • 17:30 – JJ STUDIO JULITA JUZYSZYN
 • 18:00 – ŚWIEBODZIŃSKA ORKIESTRA DĘTA
 • 19:00 – GRUPA WOKALNA ŚDK
 • 20:00 – CÓRY
 • 21:30 – LUXTORPEDA
 • 23:00 – FISZ EMADE TWORZYWO
W piątek i sobotę, na terenie stadionu miejskiego w Świebodzinie, czas na finał Dni Świebodzina.
W piątek i sobotę, na terenie stadionu miejskiego w Świebodzinie, czas na finał Dni Świebodzina. mat. organizatora

ZIELONA GÓRA

Nie tylko czerwone korale

Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego zaprasza na wieczór z muzyką filmową w ramach koncertu inauguracyjnego 11. Lubuskiego Festiwalu Muzycznego z udziałem Haliny Mlynkovej i Zdolni do Wszystkiego Ensamble. Wydarzenie odbędzie się 28 maja 2023 roku o godzinie 19 na Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wystąpi polsko-czeska gwiazda estrady Halina Mlynkova. Artystka wystąpi wspólnie z filharmonikami zielonogórskimi (składy kameralne zrzeszone w stowarzyszeniu), prezentując kompozycje z płyty Film (l)ove.

Na „Fumie”

Podczas weekendu 27 - 28 maja 2023, w CNK-Planetarium Wenus odbędzie się XIV. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Fuma”. W tym roku zakwalifikowanych zostało 29. młodych wokalistów z całej Polski. Trzy wokalistki i jeden wokalista spośród uczestników, otrzymało nominacje w wojewódzkich festiwalach piosenki dziecięcej i młodzieżowej – Mazowieckim Festiwalu Piosenki „Rozdźwięki” oraz Lubuskich Konfrontacjach Artystycznych. Festiwal od kilku lat, to dwa odrębne konkursy – „Fumka” dla dzieci w wieku 7-13 lat oraz „Fuma” dla młodzieży w wieku 14-25 lat. Najstarsi są zobowiązani przez organizatorów do sięgnięcia do mocno wymagającego repertuaru Anny German, natomiast ci młodsi po prostu, do śpiewania tego co im w duszy gra. Oprócz koncertów konkursowych i koncertu galowego, uczestnicy biorą udział w warsztatach, podczas których mają możliwość porozmawiać z jury na temat swoich prezentacji. Przede wszystkim jednak zbierają ogromne doświadczenie słuchając siebie nawzajem i ucząc od najlepszych. Wstęp wolny. Podczas koncertu finałowego w niedzielę (28.05) o godz. 19, wystąpią laureaci wybrani przez Jury, a gwiazdą wieczoru będzie Ignacy Błażejowski. Na ten koncert wstęp jest płatny.

W lubuskiej kulturze czekają na nas ciekawe wydarzenia, jest jak zwykle w czym wybierać.
W lubuskiej kulturze czekają na nas ciekawe wydarzenia, jest jak zwykle w czym wybierać. mat. organizatora

Wspomnienie o Annie German

W poniedziałek 29.05. o godz. 18 w CNK-Planetarium Wenus, odbędzie się koncert „Planeta Anna” - poświęcony Annie German. Wydarzenie będzie autorską interpretacją i aranżacją znanych utworów z jej repertuaru. W tym roku, w koncercie wezmą udział młodzi artyści, laureaci międzynarodowych festiwali, Polacy z różnych krajów: Grażyna Komincz, Katarzyna Czekanowska (Ukraina), Paulina Raczkowska (USA), Natalia Kalada (Białoruś) oraz Paweł Kozicz. Akompaniament zapewni „Alba Music Trio” (Darya Yeliseyeva – flet, Anastasia Bouria – fortepian, Eduard Radzwilowicz – wiolonczela) oraz Witali Oleszkiewicz – fortepian. Wstęp płatny.

W lubuskiej kulturze czekają na nas ciekawe wydarzenia, jest jak zwykle w czym wybierać.
W lubuskiej kulturze czekają na nas ciekawe wydarzenia, jest jak zwykle w czym wybierać. mat. organizatora

Jazz u studentów

Instytut Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego i Muzeum Ziemi Lubuskiej zapraszają we wtorek
(30.05) o godz. 19.00 na koncert jazzowy w wykonaniu studentów UZ, którzy zaprezentują repertuar realizowany w semestrze letnim, w ramach przedmiotów: warsztat instrumentalny, warsztat wokalny, praktyka w zakresie akompaniamentu instrumentalnego, big band. Studenci wystąpią z programem instrumentalnym i instrumentalno-wokalnym. W koncercie, swoje wokalne talenty zaprezentują: Adrianna Stoga, Maja Kaczyńska, Martyna Białko, Ewelina Mech i Edyta Zazula. Opiekę artystyczną nad nimi sprawować będzie prof. dr hab. Jerzy Szymaniuk, zaś koncert słowem okrasi - Aleksander Nowak. W programie znajdą się utwory m.in. Olivera Nelsona, Herbie’go Hancocka, Johna Scofielda, Freddie’go Greena, Kirka Franklina oraz autorskie - samych wykonawców. Wstęp wolny.

W lubuskiej kulturze czekają na nas ciekawe wydarzenia, jest jak zwykle w czym wybierać.
W lubuskiej kulturze czekają na nas ciekawe wydarzenia, jest jak zwykle w czym wybierać. mat. organizatora

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W niedzielę (28.05) na scenie amfiteatru Miejskiego Centrum Kultury (Park Siemiradzkiego) o godz. 20, w ramach cyklu „Miej czas na koncerty” - wystąpi Agnieszka Chylińska. Artystka będzie promować swoją płytę „Never ending story” składająca się z trzynastu piosenek. Wokalistka, której twórczość zawsze cechowały przez nią same ukute słowa „Nigdy taka sama” tym razem połączy rockową siłę swojego głosu z rockowo-bluesowym brzmieniem. Wstęp płatny.

KOŻUCHÓW

W sobotę, 27 maja, w Kożuchowie, jubileuszowo bo już po raz dwudziesty piąty odbędzie się turniej rycerski. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 przemarszem przez ulice miasta, barwnego korowodu, który wyruszy spod zamku. Wezmą w nim udział rekonstruktorzy historyczni, rycerze konni, zespół muzyki dawnej, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Redakcja „Gazety Lubuskiej” objęła wydarzenie swoim patronatem. Pomimo licznych przebudów mury Kożuchowa należą do najlepiej zachowanych w Polsce. Zachowały się one niemal na całej średniowiecznej długości i dochodzą miejscami do 7 metrów wysokości. W XV-wiecznej baszcie Bramy Krośnieńskiej mieści się obecnie muzeum regionalne. To właśnie w jego okolicach, w fosie przy ul. Spacerowej stanie obozowisko rycerskie, a także średniowieczne kramy, na których znajdziemy m.in. ceramikę, zabawki, biżuterię, tkaniny i wyroby drewniane. Zlokalizowane tam będą również stoiska z gastronomią, a także kramy lokalnych wystawców. Ponadto, będą tam prowadzone warsztaty rzemiosł dawnych. Uczestnicy wydarzenia będą mogli własnoręcznie wykonać przedmioty rękodzieła – np. garncarskie, kowalskie czy tkackie. Podczas turnieju rycerskiego nie może zabraknie książęcego alchemika, który kilka razy w trakcie wydarzenia zaprezentuje średniowieczny chemiczny „hokus –pokus”. Mag z pewnością wciągnie do zabawy publiczność. Na młodszych widzów przez cały dzień będą czekały gry, pokazy i animacje m.in. strzelanie z łuku do tarczy, rzucanie włócznią do celu, wyścigi drużyn w drewnianych nartach, walki na worki na równoważni, walki na miecze, przeciąganie liny, zmagania siłaczy i wiele innych. Druga fosa, przy ulica Chopina, od godziny 14 stanie się natomiast areną walk i pokazów rycerskich. Turnieje będą się odbywać w formule pełno kontaktowych sportowych walk rycerskich. Walczyć w nich będą rekonstruktorzy – jedni z najlepszych zawodników w Polsce i na świecie, wielokrotni medaliści mistrzostw świata i członkowie Rycerskiej Kadry Polski. Turnieje będą się odbywać według zasad jednej z dwóch światowych federacji walk. Poczynania rycerzy oceniać będą sędziowie biorący udział w imprezach rangi międzynarodowej. Rozegrane zostaną pojedynki indywidualne – 1 vs 1 oraz drużynowe. Organizatorzy zaplanowali pokaz kaskaderki konnej tzw. dżygitówki w wykonaniu „Apolinarski Group”. Pokazy te co roku cieszą się dużą popularnością i przyciągają liczną publiczność. Są niezwykle dynamiczne i widowiskowe, a zdarza się, że kaskaderzy spadają z koni. Ponadto, w programie znajdzie się: pokaz konny rycerski, pokazy tańca średniowiecznego, prezentacja sokolnicza, bitwa z udziałem konnych i pokaz artyleryjski. Wieczorem wystąpi zespół „Żniwa”. Wydarzenie zakończy się pokazem tańca z ogniem przygotowanym przez grupę „Signum Ignis” około godz. 23. Wstęp wolny.

W lubuskiej kulturze czekają na nas ciekawe wydarzenia, jest jak zwykle w czym wybierać.
W lubuskiej kulturze czekają na nas ciekawe wydarzenia, jest jak zwykle w czym wybierać. mat. organizatora

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

 • 27.07 - Kresoviana – XXIX Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej, Gorzów Wlkp.,
 • 28.05 – Koncert „Halina Mlynkova & Zdolni do Wszystkiego, Film(l)ove”, aula UZ, Zielona Góra,
 • 29.05 – 2.06 – Cykl „Ginące zawody i umiejętności”, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
 • 1-4.06 – Kozzi Film Festiwal, Zielona Góra,
 • 2-4.06 – Wiosna Nad Nysą, Gubiński Ośrodek Kultury,
 • 3.06 – Zlot pojazdów zabytkowych i motocykli, GOK – Kargowa,
 • 3.06 – Dni Kargowej, Kargowa,
 • 3-4.06 – Rybobranie, Krosno Odrzańskie,
 • 8-11.06 - Dni otwartych Piwnic Winiarskich, Zielona Góra,
 • 16-18.06 – Święto Solan, Nowa Sól,
 • 18.06 – Piknik Czołgisty, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
 • 25.06-2.07 – 52. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów,
 • 8-9.07 – II. Festiwal Polskich Win Musujących, Krosno Odrzańskie,
 • 4-20.08 – Festiwal Muzyka w Raju, Lubuskie,
 • 15.08 – Piknik Militarny, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
 • 6-20.10 – X Festiwal Muzyki Współczesne im. W. Kilara, Gorzów Wlkp.,
 • 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
 • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
 • 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie