Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Zielonogórska w sylwestrowy wieczór zamieniła się w małe Buenos Aires. Za nami koncert z najpiekniejszymi tangami świata

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wrażenie taneczne zapewniła para wyczyniająca cuda na parkiecie. Poznaliśmy uroki tanga.
Wrażenie taneczne zapewniła para wyczyniająca cuda na parkiecie. Poznaliśmy uroki tanga. Jarosław Wnorowski
Porywający, zjawiskowy i niepowtarzalny, taki i słowami można określić sylwestrowy koncert w Filharmonii Zielonogórskiej. W gorących argentyńskich (choć w jednym przypadku także tureckich) rytmach tanga, artyści oraz publiczność pożegnali odchodzący stary - 2022 rok.

Wspaniały zespół na scenie

Najpiękniejsze tanga świata w Zielonej Górze zaprezentują: Kaja Mianowana (śpiew) oraz mistrzowie tanga - zespół „Ganga Tango” w składzie: Grzegorz Lalek – skrzypce i mandolina, Piotr Kopietz – bandoneon, Mirosław Feldgebel – fortepian, Sebastian Wypych – kontrabas i recytacje. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Agnieszki Środowskiej.

Moc bandoneonu

Na charakterystycznym dla tanga bandoneonie zagrał Piotr Kopietz. To absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Swoje umiejętności wykonawcze doskonalił podczas stypendium na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria). Ukończył również studia podyplomowe w zakresie zarządzania kulturą na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jednym z niewielu artystów koncertujących na niezwykle rzadkim instrumencie – francuskiej akordinie. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza jej granicami.

Cudne i znane kompozycje

Najbardziej znanymi argentyńskimi kompozytorami tanga byli: Astor Piazzolla („Libertango”, „Adios nonino” czy „Oblivion”), Carlos Gardel („Por una cabeza” wykorzystane m.in. w filmie „Zapach kobiety”), Osvaldo Pugliese, Carlos Di Sarli, Francisco Canaro, Juan d'Arienzo i Anibal Troilo. W Polsce tanga komponował przede wszystkim Jerzy Petersburski (choćby najbardziej znane „Tango milonga”). Wszystkie one, a ponadto m.in. "Już nigdy" czy "To ostatnia niedziela" zabrzmiały w różnych konfiguracjach muzycznych w zielonogórskiej filharmonii. Wykonawcy zagrali także kilka znanych walców. Nie obyło się bez bisów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska